Yksi tuttu joka on ollut kauan metsäyhtiössä ja tietää varmasti "hinnoista" ja poliitiikasta siellä, sanoi että jos metsien omistajat alkaisivat hakea metsistään ja myytävistä puista tuottoa, eli mielellään myynti pienellä tuotolla niin sillä olisi positiivisesti tervehdyttävä vaikutus koko metsäalaan.
"Puunhinta"
3
178
Vastaukset
- jopiltamettätpois
Ei onnistu, koska suurin osa metsänomistajista on persaukisia joppia, jotka on iloisia kun joku vaan vie puut metsästä pois ja itse saavat rahoilla uuden Kian menettämään arvoaan.
- puunhintanousussa
Puun hinta tulee nousemaan tänä ja ensi vuonna. Puukauppamääristä näkee ettei teollisuus saa nykyisellä hintatasolla ostettua lisääntyviä tarpeita. Tiedotteissa verrataan tylysti huonoihin vuosiin positiivisen vireen ylläpitämiseksi, turhaan. Puun hinta tulee nousemaan 2017, 2018 ja 2019. Jo nyt talvileimikoita myydään nouseviin hintoihin, mitä ei ole tapahtunut vuosiin. Odottakaa ja myykää vasta paremmalla hinnalla!
- m3m3m3
keskisuomessa vuoden alusta reilun euron hinnankorotus kuituun, tuhannen m3 kaupassa jo näkyy. Äänekoski?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741