Viljelijä vastaava kuin sosiaalituen asiakas, paitsi, että maajussi kiskoo enemmän alkkomahoolia. Jeh!
Maataloustuki vastaava kuin sosiaalituki
12
137
Vastaukset
- beethooven
Kyseessä on epätervettä yrittäjyyttä vailla huolen päivää näemmä siis edelleen täälä Suomessa.
- Vesilahden.Narva
Maanviljely käy jussin maksan päälle.
Mutta viljeliä saa omistaa maata,metsää,peltoa ja vaikka osakkeita.Sosiaalituen saaja ei saa omistaa mitään! Miksi toiselle tuki on omistamisentuki? Toiselle se on elämisentuki. EPÄTASA-ARVOA !
- S24uomlaineN
Ilman maataloutta sinunkaan ei tarvitsisi huolehtia painosta. Ilman syömistä laihtuu.
Maataloustuki =Investointi, joka maksaa itsensä takaisin. S24uomlaineN kirjoitti:
Ilman maataloutta sinunkaan ei tarvitsisi huolehtia painosta. Ilman syömistä laihtuu.
Maataloustuki =Investointi, joka maksaa itsensä takaisin.Eihän kukaan ole maataloutta lopettamassa. Kehittyneissä maissa ruokaa kyllä riittää, koska ihmisillä on ostovoimaa.
Mihin mahtanee perustua ajatus siitä, että maataloustuki olisi investointi, joka maksaa itsensä takaisin. Tähän asti taloustiteilijät ovat nähneet mainitun tuen vaikutuksen lähinnä siinä, että se kapitalisoituu maan hintaan, mikä puolestaan estää alalla kilpailemista ja maatalousyrittäjyyden laajentumisen ja uudelleen muotoutumisen este.
- helppoa-heinäntekoa
Talvella viljely on helppoa kunhan tekee toukotyöt ja syksyllä muistaa pellot kääntää siinä se ja 12 kk liksa juoksee 2 kk pelto duunista per vuosi.
Ai niin lehmistäkin tuet juoksevat...automaatti lypsykoneet monella ja navetat pitkälle automatisoituina ,pääsee isäntä kattelemaan salkkareita ja piereskelemään uunin pankolle sekä täyttelemään anomuksia EU: tukia varten.- Työmieskaupungista
Ei kannata kirjoitella kun et ymmärrä koko maataloudesta yhtään mitään,siellä tehdään koko perheen voimin lujasti töitä ja pitkiä työpäiviä ei siellä ole pekkasvapaita kuten palkansaajilla, ja halpa puhdas ruoka on ihmisen elinehto,jota sinäkin nautit monesti päivässä ja saat siihen syömiseen valtion tukea suoraan kaupan kassalta.
- klax
Appelsiinit 0,50/kg , kotimainen kurkku 5,65 /kg . Halpaa on kotimainen tuki maatalous herkku.
- Kurjakerjäläinen
Tukipolitiikka pitää suomen ikuisesti kurjana eriarvoisena yhteiskuntana joka ei pärjää eurooppalaiselle eikä länsimaalaisille valtioille. mm naapuri ruotsi ja viro on elintasoltaan ohittanut kauan aikaa sitten kurjan suomen jossa yritetään saada eläkeläiset ja työttömät sekä vähävaraiset nostamaan yhteiskuntaa ahdinkosta ja täten saamaa talouskasvua.
- Eu-ies
Kateelliset taas vauhdissa. Milloin tämä omien koirien pureminen loppuu? Missä omat vihaavat omiaan kuten täällä? Ei missään.
- nadir
Hyvä nimimerkki, lainaan tohtori Korhosta, joka on nähnyt ja kokenut vähän muutakin kuin tämän palstan irvailut.
"MAASEUTU JA KEHITYSALUEET
Maaseutu on Suomen asuttuna pitämisen selkäranka. Omavaraistuotannosta vastaava maatalous on välttämätön Suomen maaseudun eloonjäämiselle. Maaseudun ja maatalouden tulevaisuus on koko Suomen kansan asia."
Lainaus on vuodelta 1993.
Tilasto vuodelta 2014 kertoo, että sikafarmareiden keskitulos valtakunnassamma oli -1400 euroa. Sanavalintasi kertoo, että olet yksi niistä kovakasvoista, jotka ovat tuon negatiivisen tuloksen aikaansaajia.
Ymmärtäisit edes hävetä.- duuunariiii
"Maaseudun ja maatalouden tulevaisuus on koko Suomen kansan asia."
No niimpä alkaa olla, olette olleet duunarin kimpussa aina, joten eiköhän tehdä maaseudusta loppu, loppuu samalla nurina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1864155Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,993448SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.1002766Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.3012694Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392376Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv1682143Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02070Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k371782Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll81611- 451153