pulloon pohjat

lääkepullo

Nyt se on taas minullakin, puolentoista litran pullon pohja lantteja täynnä. Laitoin 16,45 pulloon, lääkepulloon, jonka kirpputorilta sain ostettua. Laitoin piiloon makuuhuoneeseen, ettei niin näy kaikelle kansalle, paljonko pullossa on rahaa. Setelit laitoin varta vasten maapallopankkiin, jonka prismasta ostin. Käyttörahat otan tililtä, jonne jää kuun lopuksi satanen. Näinkin voi säästää pahan päivän varalle.

2

269

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viienkympinseteli

      Miule kelepas peilari, jonka laiton parvekkeele. Suap nähä, ketä viiskymppineh kiinnosttaa. Kyllä mie olin ylyppee, ku sain siästtöön viiskymppisen. Siitä on hyvä jatkkoo.

    • KroisosAnkka

      Mulla on sama juttu, laitan lantteja astiaan talteen ja kun asita on täys, niin käyn tallettamassa ne säästöön. Se on aina 400-500€ laaki, kun 2-3 kertaa vuodessa käyn tallettamassa hilut tilille.
      Kyllä mä muutenkin säästän aina joka kuukausi jotakin-periaatteella, mutta tolla pikkuhilujen pyörittelylläkin saa jo vuodessa karkeasti laskien 1000-1500€ säästöön ihan huomaamatta.
      Eihän noi päätähuimaavia summia ole, mutta rahaa nyt kuitenkin sekin vähä on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1220
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1158
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      133
      1122
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      990
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      96
      950
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      805
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      751
    8. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      46
      751
    9. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      192
      696
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      669
    Aihe