Kultakalani

fisuliinis

Omistan 650 litraisen akvaarion ja siellä uiskentelee paraikaa 5 komeetta mallista kultakalaa (pelastettuja). Vesiarvoista vain nämä tiedossa: pH 7,4 ja DH 5,2. Muut testit loppuneet ja ostoksilla käynti edessä :) Lämpötila on muutes
23-astetta. Pohjana on hiekkapuhallus hiekka ja kierteisiä möyhimässä. Muovikasveja löytyy akvaa piristämään, kun tavan kasvit eivät pysy paikoillaan :/ Vettä vaihdan kolmasosan, joka kolmas päivä (hirveitä sottapyttyjä). Yleensä ruokin niitä hiutaleilla kahdesti päivässä sen verran kuin jaksavat parin minuutin aikana syödä. Silloin tällöin pakastesurviaisia tarjoillaan rakkaille fisuille. Onko kultiksillani kaikki OK?

7

1169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä.

      Tuo akvaario saisi olla ainakin 15 kertaa isonpi,
      ei 65-litrainen akvaario sovi kultakaloille millään!

      • Tikruliini93

        Hänhän kirjoitti että hänen akvansa on 650l


    • Kultakala - Tuntematon

      Juuh, kuullostaa hyvältä nuo kultakalojesi olot, ei sattuisi löytymään kuvia varmasti hienosta altaasta? Itsekin näitä kultakala harrastajia olen, ja mielelläni katselisin kuvia muidenkin kultakala altaista - mailailla voipi osoitteeseen:

      [email protected]

      Kotisivuihini jos joku haluaa tutustua niin sen kuin vaan repaasti miulle mailailee niin osoitteen annan, en viitsi alkaa täällä levittelemään mut osoite löytyy myös tuolta aw:n puolelta. : )

      t. Kultakala - Tuntematon

      • fisuliinis

        Ilman kameraa ei ole kuvia =( Minkä kokoinen akvaario sulla muutes on? Ite säästän semmoseen 1000 litraiseen tankkiin. Sen kokoisissa akvaarioissahan hinta liikkuu 800€-1000€ luokassa. Olenko oikeassa? Mailia yritän kans sulle kultakala lähettää :)


      • Kultakala - Tuntematon
        fisuliinis kirjoitti:

        Ilman kameraa ei ole kuvia =( Minkä kokoinen akvaario sulla muutes on? Ite säästän semmoseen 1000 litraiseen tankkiin. Sen kokoisissa akvaarioissahan hinta liikkuu 800€-1000€ luokassa. Olenko oikeassa? Mailia yritän kans sulle kultakala lähettää :)

        Juu täältä löytyy 660 litrainen tankki eli samaa koko luokkaa kuin sielläkin, asukkeina viisi huntupyrstöistä kultakalaa jotka myöskin eri paikoista, huonoistakin oloista osa meille tulleita. Mailaile toki jos haluat, itsekin yritän vastailla mahdollisimman pian : )

        t. Kultakala - Tuntematon


    • Jean

      Itselläni on kuusi luonnonmuotoista kultakalaa 350 litran akvaariossa, kesäisin pihalammikossa. Ovat nyt n. 10-12cm pitkiä, lukuunottamatta yhtä "tumppia" n.6cm, eikä tunnu kasvavan millään. Jäänee tämä talviallas pieneksi viimeistään ensi kesän jälkeen, jatkosuunnitelmat silloin mielessä...isompaa allasta. Ruokavaliona kultakaloille tarkoitetut pelletit, kasvispitoiset monnipelletit, surviaiset, lehti-ja jäävuorisalaatti (mikrokypsennys 10 sek. 900w), tuore kurkku, keitetyt herneet. Kiva kuulla positiivisiakin kalatarinoita. Onnea kalankasvatukseen.

    • ???????

      mikä on kierteinen ,jokin kotilo vai??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      24
      7435
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      98
      6096
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      114
      4163
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      155
      4154
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      1901
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      61
      1768
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      136
      1660
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1458
    9. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      29
      1428
    10. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1414
    Aihe