Omistan 650 litraisen akvaarion ja siellä uiskentelee paraikaa 5 komeetta mallista kultakalaa (pelastettuja). Vesiarvoista vain nämä tiedossa: pH 7,4 ja DH 5,2. Muut testit loppuneet ja ostoksilla käynti edessä :) Lämpötila on muutes
23-astetta. Pohjana on hiekkapuhallus hiekka ja kierteisiä möyhimässä. Muovikasveja löytyy akvaa piristämään, kun tavan kasvit eivät pysy paikoillaan :/ Vettä vaihdan kolmasosan, joka kolmas päivä (hirveitä sottapyttyjä). Yleensä ruokin niitä hiutaleilla kahdesti päivässä sen verran kuin jaksavat parin minuutin aikana syödä. Silloin tällöin pakastesurviaisia tarjoillaan rakkaille fisuille. Onko kultiksillani kaikki OK?
Kultakalani
7
1185
Vastaukset
- minä.
Tuo akvaario saisi olla ainakin 15 kertaa isonpi,
ei 65-litrainen akvaario sovi kultakaloille millään!- Tikruliini93
Hänhän kirjoitti että hänen akvansa on 650l
- Kultakala - Tuntematon
Juuh, kuullostaa hyvältä nuo kultakalojesi olot, ei sattuisi löytymään kuvia varmasti hienosta altaasta? Itsekin näitä kultakala harrastajia olen, ja mielelläni katselisin kuvia muidenkin kultakala altaista - mailailla voipi osoitteeseen:
[email protected]
Kotisivuihini jos joku haluaa tutustua niin sen kuin vaan repaasti miulle mailailee niin osoitteen annan, en viitsi alkaa täällä levittelemään mut osoite löytyy myös tuolta aw:n puolelta. : )
t. Kultakala - Tuntematon- fisuliinis
Ilman kameraa ei ole kuvia =( Minkä kokoinen akvaario sulla muutes on? Ite säästän semmoseen 1000 litraiseen tankkiin. Sen kokoisissa akvaarioissahan hinta liikkuu 800€-1000€ luokassa. Olenko oikeassa? Mailia yritän kans sulle kultakala lähettää :)
- Kultakala - Tuntematon
fisuliinis kirjoitti:
Ilman kameraa ei ole kuvia =( Minkä kokoinen akvaario sulla muutes on? Ite säästän semmoseen 1000 litraiseen tankkiin. Sen kokoisissa akvaarioissahan hinta liikkuu 800€-1000€ luokassa. Olenko oikeassa? Mailia yritän kans sulle kultakala lähettää :)
Juu täältä löytyy 660 litrainen tankki eli samaa koko luokkaa kuin sielläkin, asukkeina viisi huntupyrstöistä kultakalaa jotka myöskin eri paikoista, huonoistakin oloista osa meille tulleita. Mailaile toki jos haluat, itsekin yritän vastailla mahdollisimman pian : )
t. Kultakala - Tuntematon
- Jean
Itselläni on kuusi luonnonmuotoista kultakalaa 350 litran akvaariossa, kesäisin pihalammikossa. Ovat nyt n. 10-12cm pitkiä, lukuunottamatta yhtä "tumppia" n.6cm, eikä tunnu kasvavan millään. Jäänee tämä talviallas pieneksi viimeistään ensi kesän jälkeen, jatkosuunnitelmat silloin mielessä...isompaa allasta. Ruokavaliona kultakaloille tarkoitetut pelletit, kasvispitoiset monnipelletit, surviaiset, lehti-ja jäävuorisalaatti (mikrokypsennys 10 sek. 900w), tuore kurkku, keitetyt herneet. Kiva kuulla positiivisiakin kalatarinoita. Onnea kalankasvatukseen.
- ???????
mikä on kierteinen ,jokin kotilo vai??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh824260Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.1163303Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1213287Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412734Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2182514"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk192181Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112016- 291944
Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01903Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk451886