Olen tällä kuvaillut jo n. 3,5 vuotta. Nyt ensimmäisen kerran olen kokeillut videon käyttöä. Muuten on kokeilu onnistunut, mutta kun tarkennan yhteen kohtaan ja siirrän toiseen kohtaan kamera ei tarkenna uudestaan. Kun palaan ensimmäiseen tarkennukseen se on edelleen terävä. Se toinen kohta tarkentuu
ainoastaan kun painan sitä fn painiketta. Olen kokeillut erilaisia tarkennuksen säätöjä, en ymmärrä. Samat säädöt kyllä toimivat normaalissa kuvauksessa, kun liikuttaa kameraa ja tarkentelee eri kohteisiin.
Nikon 610 videokuvaus
10
332
Vastaukset
- cgm
Kameraan täytyy laittaa päälle live view autofokus.
Eli ei toimi. Ne oli jo tehty niissä omissa kokeiluissa. Tarkennus jotenkin lukittuu ensimmäiseen tarkennukseen, eikä seuraa uuteen kohteeseen.
Niin kuin jos sanoin, toimii kyllä yksittäisissä kuvissa kun vaihtaa tarkennuskuhdetta. Kummassakin se kameran takanäyttö käytössä.- gsvfagdfg
Fin24 kirjoitti:
Eli ei toimi. Ne oli jo tehty niissä omissa kokeiluissa. Tarkennus jotenkin lukittuu ensimmäiseen tarkennukseen, eikä seuraa uuteen kohteeseen.
Niin kuin jos sanoin, toimii kyllä yksittäisissä kuvissa kun vaihtaa tarkennuskuhdetta. Kummassakin se kameran takanäyttö käytössä.Jos osaat lukea:
Contrast-detect AF is the only option available when shooting video, which is significantly slower than the D610's normal phase-detection mode. In this example, when using continuous AF there is significant hunting both both visually and audibly with the oncoming people walking.
Ei siis toimi liikkuviin kohteisiin. Katso manuaalista, mitä nappia pitää painaa tarkennettaessa. Tämän jo tiesin, että painamalla fn painiketta niin tarkentaa uudestaan.
Kuvattavat kohteet ovat kyllä paikallaan, mutta kun kuvaan sitä videota ja haen kameralla toista kohdetta kamera ei tarkenna sinne uuteen kohteeseen, vaan tarkennus on se mikä oli ensimmäisessä kohteessa.- Teenäin
Fin24 kirjoitti:
Tämän jo tiesin, että painamalla fn painiketta niin tarkentaa uudestaan.
Kuvattavat kohteet ovat kyllä paikallaan, mutta kun kuvaan sitä videota ja haen kameralla toista kohdetta kamera ei tarkenna sinne uuteen kohteeseen, vaan tarkennus on se mikä oli ensimmäisessä kohteessa.Kun elokuvan reaaliaikanäkymä on päällä, valitse tarkennustila painamalla tarkennustilapainiketta ja valitse pääkomentokiekolla tarkennustilaksi AF-F, sivukomentokiekolla valitaan haluttu tarkennusaluetila. Tarkentaa kun siirtää kameraa kohteesta toiseen, mutta välillä heikosti, tarvii valoa että toimii.
Ok. Kiitos. Oli valonmäärästä kiinni. Tämä minun ensimmäinen kokeilu tapahtui sisällä, oli liian hämärää. Punainen ruutu ei muuttunut vihreäksi. Valoa lisäämällä alkoi toimimaan.
- 597
Onko asetuksena AF-F eli autofocus full-time.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2845988Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta453902Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom363266Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole623145Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava573040Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1713005Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten932787Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin912497Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2012115Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt772078