Nikon 610 videokuvaus

Olen tällä kuvaillut jo n. 3,5 vuotta. Nyt ensimmäisen kerran olen kokeillut videon käyttöä. Muuten on kokeilu onnistunut, mutta kun tarkennan yhteen kohtaan ja siirrän toiseen kohtaan kamera ei tarkenna uudestaan. Kun palaan ensimmäiseen tarkennukseen se on edelleen terävä. Se toinen kohta tarkentuu
ainoastaan kun painan sitä fn painiketta. Olen kokeillut erilaisia tarkennuksen säätöjä, en ymmärrä. Samat säädöt kyllä toimivat normaalissa kuvauksessa, kun liikuttaa kameraa ja tarkentelee eri kohteisiin.

10

352

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cgm

      Kameraan täytyy laittaa päälle live view autofokus.

      • Näin olen tehnyt.


      • Eli ei toimi. Ne oli jo tehty niissä omissa kokeiluissa. Tarkennus jotenkin lukittuu ensimmäiseen tarkennukseen, eikä seuraa uuteen kohteeseen.
        Niin kuin jos sanoin, toimii kyllä yksittäisissä kuvissa kun vaihtaa tarkennuskuhdetta. Kummassakin se kameran takanäyttö käytössä.


      • gsvfagdfg
        Fin24 kirjoitti:

        Eli ei toimi. Ne oli jo tehty niissä omissa kokeiluissa. Tarkennus jotenkin lukittuu ensimmäiseen tarkennukseen, eikä seuraa uuteen kohteeseen.
        Niin kuin jos sanoin, toimii kyllä yksittäisissä kuvissa kun vaihtaa tarkennuskuhdetta. Kummassakin se kameran takanäyttö käytössä.

        Jos osaat lukea:
        Contrast-detect AF is the only option available when shooting video, which is significantly slower than the D610's normal phase-detection mode. In this example, when using continuous AF there is significant hunting both both visually and audibly with the oncoming people walking.

        Ei siis toimi liikkuviin kohteisiin. Katso manuaalista, mitä nappia pitää painaa tarkennettaessa.


      • Tämän jo tiesin, että painamalla fn painiketta niin tarkentaa uudestaan.
        Kuvattavat kohteet ovat kyllä paikallaan, mutta kun kuvaan sitä videota ja haen kameralla toista kohdetta kamera ei tarkenna sinne uuteen kohteeseen, vaan tarkennus on se mikä oli ensimmäisessä kohteessa.


      • Teenäin
        Fin24 kirjoitti:

        Tämän jo tiesin, että painamalla fn painiketta niin tarkentaa uudestaan.
        Kuvattavat kohteet ovat kyllä paikallaan, mutta kun kuvaan sitä videota ja haen kameralla toista kohdetta kamera ei tarkenna sinne uuteen kohteeseen, vaan tarkennus on se mikä oli ensimmäisessä kohteessa.

        Kun elokuvan reaaliaikanäkymä on päällä, valitse tarkennustila painamalla tarkennustilapainiketta ja valitse pääkomentokiekolla tarkennustilaksi AF-F, sivukomentokiekolla valitaan haluttu tarkennusaluetila. Tarkentaa kun siirtää kameraa kohteesta toiseen, mutta välillä heikosti, tarvii valoa että toimii.


      • Ok. Kiitos. Oli valonmäärästä kiinni. Tämä minun ensimmäinen kokeilu tapahtui sisällä, oli liian hämärää. Punainen ruutu ei muuttunut vihreäksi. Valoa lisäämällä alkoi toimimaan.


    • 597

      Onko asetuksena AF-F eli autofocus full-time.

      • On.


      • Sori, en tiedä miksi tuo punainen peukku tuohon tuli.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      101
      980
    2. 61
      907
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      68
      683
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      63
      651
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      645
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      33
      558
    7. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      552
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      24
      512
    9. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      50
      506
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      478
    Aihe