Tänään on Darvinin päivä

Tätä päivää voidaan nimittää myös ateistien päiväksi, koska evoluutioon uskovat kieltävät Jumalan.
Kun evoluutioteoria herätti kauhua uskovissa, oliko se osoitus oman uskon horjumisesta?

28

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järki tukee evoluutioteoria, eikähän se pelkkä teoria ole! joka kieltäisi korkeamman universaalin älyn.

      Voisko todella olla, että evoluution kieltäviltä se rikkoisi pohjan juutalaisisilta omaksutulta "luomisen " 6:sta päivästä joilloin Jumala loi maailman, ja 7:nä lepäsi.

      Kaikki nuo ovat symbooleja, Nooak arkkeineen, Nooak joka löytyi jo perittyinä Gilgamesin tarinoista, joista ne seurasi Raamattuun. Sen aikainen vuosituhansien takainen maailmankuva,... paremman puutteessa.

      Tänään tuo kirjaimellinen usko luettuun, viittaa lähinna tietämättömyyteen, tai sokeaan uskoon..
      En tosin osaa halveksia ketään, joka ei tietoa ole osannut/ehtinyt etsiä, mutta kykynsä mukaan yrittää seurata annettuja elämänohjeita!

      Ihanan palava into oli luonnontieteilijä Charles Darvinilla, matkustaa ympäri maailmaa 5 vuoden ajan, tutkien ja varmistuen miten luonto toimii, ja lajit syntyvät 😀

      Eläköön C. Darvin ja luonnonvalinta, eli evoluutio!

    • Eihän evoluutio ja ateismi ole sama asia. Tiede on kiistatta osoittanut Darvinin evoluutioteorian oikeaksi. Jumalamme on antanut meille järjen. Käytetäänpä sitä, se on myös Hänen tahtonsa.
      Koetetaan muistaa se, että Jumalan almanakka ei ole Weilin & Göösin painama. Kun alkupisteessä ei edes valoa ollut, on vaikea jakaa ensimmäinen luomispäivä vuorokausirytmiin. Piti ensi tulla valkeus. kauanko Aurinkomme on ollut olemassa ja kuinka kauan se on valoaan meille suonut?
      Nämä 6 työpäivää ja lepopäivä ovat tosi pitkiä, vaikka Raamattu kertookin luomisjärjestyksen ihan oikein.
      Entisinäkin aikoina luomispäivien pituutta oli mietitty ja arvioitu päivän pituudeksi 1000 v. Siitä laskettiin sitten maailmamme ikä, ja 6 tuhatta vuotta on sitkeästi eräitten uskonsuuntien mielestä oikea ikä.

      • Hölöpötihöö

        Uskovilla on tapana tehdä omia tulkintoja miksi siksi että eivät kestä totuutta, vetoavat raamattuun kaikkiantavana tiedon lähteenä, pötyä muka ihmiset olisivat olleet viisaampia kuin nykyään sitä kirjoittaessaan. Raamatun aikaiset tuskin tiesivät mitä taivaanrannan takana on, mistä helevetistä olisisivat saaneet tiedon jostain luomisesta. Päivän pituus on päivän pituus eikä siitä miksikään muutu vaikka kuin vääntelee.


    • Taas "lähetyssaarnaaja" ruuneman päässyt kiinni lempiaiheeseensa.Kiihotusta toisenlaisen vakaumuksen omaavia vastaan.

      • eikö.suosittuna

        Mitä ihmettä vaalierkillä on hampaankolossa, kun tölvii noin karkeasti, peräti kömpelösti.


      • yksi-monista

        Tuo vaalierkin ahdasmielisyys täyttää jo rasismin tunnusmerkit. Joka välissä vaalierkki on uhkailemassa muita vaikka itse on vihapuhuja. Täällä saa omasta vakaumuksestaan kertoa, ollaan aikuisia ihmisiä eikä meitä aivopestä minkäänlaisilla mielipiteillä. Selvästi vaalierkki (ihan kuin olisi muka vaaleilla tänne valittu, hah )on ruuneperille kateellinen, kun ruune saa aina paljon fiksuja naisia ketjuihinsa. Ruune hyväksyy myös muutoin ajattelevat ja huomioi kaikki ketjuissaan toisin kuin sinä . Eipä VE ole ketjuja availlutkaan, hänellä kun ei ole mitään kunnollista sanottavaa palstalla.


      • Monellako eri aloituksella ruune on kalunnut tuota uskonto-aihetta, darviismikin piti kääntää tuttuun kaavaan.


      • yksi-monista kirjoitti:

        Tuo vaalierkin ahdasmielisyys täyttää jo rasismin tunnusmerkit. Joka välissä vaalierkki on uhkailemassa muita vaikka itse on vihapuhuja. Täällä saa omasta vakaumuksestaan kertoa, ollaan aikuisia ihmisiä eikä meitä aivopestä minkäänlaisilla mielipiteillä. Selvästi vaalierkki (ihan kuin olisi muka vaaleilla tänne valittu, hah )on ruuneperille kateellinen, kun ruune saa aina paljon fiksuja naisia ketjuihinsa. Ruune hyväksyy myös muutoin ajattelevat ja huomioi kaikki ketjuissaan toisin kuin sinä . Eipä VE ole ketjuja availlutkaan, hänellä kun ei ole mitään kunnollista sanottavaa palstalla.

        Minulla on oma vakaumukseni, en ole sitä kuitenkaan ruunen tavoin tyrkyttämssä toisille,


      • Pysy.poissa
        vaalierkki kirjoitti:

        Minulla on oma vakaumukseni, en ole sitä kuitenkaan ruunen tavoin tyrkyttämssä toisille,

        Jos kertoo vakaumuksestaan, onko se tyrkyttämistä? Eikö kaikki mitä kerrotaan , ole sillä logiikalla tyrkytystä ? Jos et ole kiinnostunut ketjun aiheesta, voit pysyä poissa. Ei ole rakentavaa tulla vain jotain palstalaista ojentamaan.


      • Mon-tako
        vaalierkki kirjoitti:

        Monellako eri aloituksella ruune on kalunnut tuota uskonto-aihetta, darviismikin piti kääntää tuttuun kaavaan.

        Sinähän se niitä aloituksia lasket! Milloin julkaiset tilastot ?


      • Pysy.poissa kirjoitti:

        Jos kertoo vakaumuksestaan, onko se tyrkyttämistä? Eikö kaikki mitä kerrotaan , ole sillä logiikalla tyrkytystä ? Jos et ole kiinnostunut ketjun aiheesta, voit pysyä poissa. Ei ole rakentavaa tulla vain jotain palstalaista ojentamaan.

        On se silloin, jos kerskuu oman aatt eensa ylivoimaisuudesta kuten ruune on huomattavan usein tehnyt esittämällä oman tulkintansa toisten vakaumuksesta.


    • reppuriika

      Siis Charles Darwin päivä. No kyllä minä asian ymmärsin kielellisestä vajavuudesta huolimatta. Ei minua koskaan ole tämän miehen kirja hetkauttanut puoleen taikka toiseen. Olen tainnut joskus pitää kädessäni sitä Lajien synty. En muista oliko teos suomen vain englannin kielellä kirjoitettu.
      Evoluutio on vieläkin teoria teorioiden joukossa.

      • Näin.se.menee

        Evoluutio, jos pitää paikkansa niin onko sillä merkitystä.


    • reppuriika

      Jos se pitäisi paikkansa, niin pitäisi, mutta teoria se ainakin vielä tänään on ja tieteen parissa yritetään saada selville mistä maailma ja elämä on saanut alkunsa.
      Eipä Darwinia voi enää kutsua kakkukahville ja ei liputetakaan hänen muistolleen.

    • Ei.parempaa.selitystä

      Luomiskertomuksia on useita mutta tieteellisesti tutkittuna on ainoastaan Darwidin joka yleisesti hyväksytty, myös oppiaineena eikä ole väitettä joka sen kumoaisi.
      Luomiskertomukselle ei löydy mitään todistetta.

      • Ei darwismi ole luomis- vaan kehitysoppi,siitä puuttuua sana alussa' ootetaan nyt rauhassa sitä alkuatomia.


      • reppuriika
        vaalierkki kirjoitti:

        Ei darwismi ole luomis- vaan kehitysoppi,siitä puuttuua sana alussa' ootetaan nyt rauhassa sitä alkuatomia.

        Noo saa puolesta pitää mielipiteensä. Omalla päällä saa ajatella niin kuin lystää. En lähde kiistelemään.


      • vaalierkki kirjoitti:

        Ei darwismi ole luomis- vaan kehitysoppi,siitä puuttuua sana alussa' ootetaan nyt rauhassa sitä alkuatomia.

        Kyllä se alkuatomi on darvinismissakin. Ei evoluutiokaan tyhjästä lähde.


      • Miksi sitä alkuatomia metsästetään vieläkin, tarpeeton toimenpide, jos kerran Darwin löysi sen.


      • Haitanneeko

        Maailmankaikkeuden olemuksesta mitä loppuen'lopuksi tiedämme kun 1800-luvulta lähtien on tiede paljastanut olemustaamme toki aiemmin kirkko joutui myöntämään ettei maailma ollut maakeskeinen, vasta äskettäin vatikaani on myöntänyt evoluution eli näin kumoutuu vanhat uskomukset vähitellen.


    • Raamatun luomiskertomus ei ole ristiriidassa evoluutioteorian kanssa. On ymmärrettävä, että jokainen pieni kehityksen askel tapahtui pitkällä aikajanalla.

    • Sopii.miettiä

      Miksi kouluissa opetetaan evoluutiota oikeana totuutena, koska se on hyvin perusteltua.
      Mitä voimme kertoa luomisesta ! Emme oikeesti mitään, kalevalassakin kerrotaan luomisesta yhtälailla kuin raamatussa, samoin muissakin vanhoissa kulttuureissa.
      Ennen Darwiniakin ymmärrettiin että luomiskertomus ei pidä paikkansa mutta Darwinn osasi julkaisussaan perustella eli tiede kumoaa uskomuksia, lopulta uskonnot tulevat menettämään merkitystään ymmärryksen myötä.

    • Luojan.luoma

      Vähän väliä tulee uusia "todisteita" evoluution vaiheista ja entisiä kumotaan. Oppikirjoja uudistetaan ja päivitetään tietoja. Uskonto on uskon asia, sisäisen kokemisen, ei siinä tieteelliset todistelut paina. Ei raamattua tarvitse kirjaimellisesti ottaa, ja siellähän sanotaan että Jumalalle yksi päivä on kuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta kuin yksi päivä.

      • Usko.saa

        Raamattu on tietämättömien aikakalaisten koottuja kertomuksia jotka eivät ymmärtäneet tästä mailmasta mitään, maakin oli litteä uskomusten mukaan. En sano heidän olleen tyhmiä mutta tietämättömiä vailla käsityksiä.


      • reppuriika
        Usko.saa kirjoitti:

        Raamattu on tietämättömien aikakalaisten koottuja kertomuksia jotka eivät ymmärtäneet tästä mailmasta mitään, maakin oli litteä uskomusten mukaan. En sano heidän olleen tyhmiä mutta tietämättömiä vailla käsityksiä.

        Mutta Jeesus Kristus ei ole ollut tietämätön. Hän ilmoitti jo evankeliumissa, että maa on pallo tämäkin vertauksen avulla. Kun ihmisen Poika tulee niin jossain maan kolkkaa kaksi vuoteella (on yö): toinen otetaan ja toinen jätetään, on taas tilanne jossa kaksi naista jauhaa myllynkivillä (on päivä), toinen jää mutta toinen otetaan.

        Ei tätä totuutta ymmärtänyt vielä Kolumbuskaan, kun hän ylitti Atlantin vuonna 1492 ja saapui Amerikan itäpuolisille saarille ensimmäisenä eurooppalaisena ja luuli tulleensa Intiaan.

        Luuk. 17. luku
        Samoin käy sinä päivänä, jona Ihmisen Poika ilmestyy:

        34. Minä sanon teille: sinä yönä on kaksi miestä yhdellä vuoteella; toinen korjataan talteen, ja toinen jätetään.
        35. Kaksi naista jauhaa yhdessä; toinen korjataan talteen, mutta toinen jätetään."


    • Kat.leija

      Tieto on lisääntynyt ihmisen loppumattoman tiedonhalun seurauksena. Nerokas systeemi on 'syntynyt', tulokset nähtävissä ja ihmeteltävissä, jopa ihmisen silmän toiminta niin monimutkainen juttu ettei millään järki meinaa käsittää että sattumilla sellaista olisi syntynyt.
      Evoluutioteorian suurin saavutus on todistaa kaiken luoja olemattomaksi, se on ollut ihmisille suuri helpotuksen aihe. Kun kaikkea kritisoidaan niin ei sitä, evoluutiokin on kuin uskon asia.
      Paitsi nykyään kyllä on tiedemiehiä, jotka tuonkin pistävät epäilyksen alaiseksi. Heiltäkin saa lukea tieteellisiä perusteluja. Näyttää että monet tieteen totuudet olevan kyseenalaistettavissa ja muuttuvaa sorttia.
      Nämä ovat mm. sitä mieltä että alusta asti ovat eri lajit olleet olemassa huolimatta lajin sisäisestä kirjavuudesta, kalat ovat kaloja, koiraeläimet ovat koiraeläimiä ym.ym.

      Tässä nyt kerromme mitä ajatuksia kullakin on mieleen tullut niin minäpä olen ihmetellyt että kun evoluution mukaan yksisoluisesta on kaikki kehittynyt, niin miksei tuo kehitys ole jatkuvaa ja välimuotoja kehittyisi koko ajan.
      Saisivat tiedemiehet seurata tuleeko tuosta solusta kala vai lintu ja missä vaiheessa kehitys on tällä hetkellä.
      Kuten huomaatte minun on vaikea uskoa tämän kaiken syntyneen ilman suunnittelua, varsinkin kun ei sitäkään ole selville saatu mitä oli ennen alkupaukkua ja millä voimalle se tapahtui, energiaa tarvittiin käsittämätön määrä.

      • Kaiken alku on se suuri salaisuus, joka tekee ihmiskunnan jäsenistä joko jumaluuteen uskovan, tai sitten siihen suureen pamaukseen aikojen alussa. Voisiko se olla sama asia?
        Minua on askarruttanut aina, mitä oli sitä ennen? Ja mihin avaruus päättyy.
        Minäkin olen ihmetellyt, miten se yksisoluinen osasikin tehdä näin monimuotoisia eliöitä. Fiksu yksisoluinen!
        Olen kuitenkin sitä mieltä, että kehitystä kesittyy kaiken aikaa. Ihminenkin muuttuu, pituus ja paino, elinikä, olkoon vain, että ravinnonsaanti on parantunut, sekin on kehitystä. Emme enää syö saalista kulmahampain repimällä, joten hampaistomme on kesyyntynyt :)


    • Ihan.miten.vaan

      Korkempi voima, luoja jumala, voisin uskoa jumalaan jos olisi jokin todiste. Entä jeesus mistä tiedämme hänen syntyneen neitsyestä jumalan poikana miksi piti kuolla syntiemme tähden " jumala antoi ainoan poikansa, kaiken luojalla ei ollut muuta mahdollisuutta, näitä ovat ihmiset kirjoittaneet omasta päästään raamattun ja ihmiset uskovat kirjoitettuun tekstiin.
      Darwidin teoriat eivät perustu uskomuksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5494
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      53
      1535
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      12
      981
    4. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      52
      937
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      57
      880
    6. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      48
      868
    7. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      839
    8. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      58
      828
    9. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      49
      806
    10. Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!

      JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille
      Maajussille morsian
      10
      785
    Aihe