Hei!
Valmistun keväällä sähkövoimainsinööriksi ammattikorkeakoulusta. Keskiarvoni on 4.6 luokkaa matikat 4.5 fysiikat 4.7 jne. Kiinnostaisi kovasti jatkaa opintoja suorittamalla DI-tutkinto TTY:ssä tai LUT:ssa. AMK oli minulle tosi helppo... Kertokaas vähän AMK-DI suorittaneet mitä on odotettavissa jos jatkan.
AMK-DI DIBADAABA
7
350
Vastaukset 7
- Dr.Doom
Lisää opiskelua on tiedossa.
- Jatkojohto3M
Jatka YAMK-tutkintoon. Olet sitten tavallaan DI. Työpaikkaa hakiessa samalla viivalla.
- ammattikouluinssi
höpöhöpö. yliopisto on aina yliopisto. jos motivaatiota riittää niin ehdottomasti yliopistoon. jyvät erottuvat akanoista etenkin työpaikkaa hakiessa.
- Genbeleenmies
Esimerkkinä mainitsen: Sairaanhoitaja YAMK= Terveystieteiden maisteri.
Voi hakea mm kaupungin terveysjohtajaksi. - eimistäänkotoisi
Genbeleenmies kirjoitti:
Esimerkkinä mainitsen: Sairaanhoitaja YAMK= Terveystieteiden maisteri.
Voi hakea mm kaupungin terveysjohtajaksi.Hakea voi vaikka terveysjohtajaksi, mutta ei valita. YAMK-tutkinto on yleensä omaksi huviksi, sille ei muilta juuri mitään arvostusta tule. Saattaa viestiä jopa työn pakoilusta.
- Nuhapumppu
eimistäänkotoisi kirjoitti:
Hakea voi vaikka terveysjohtajaksi, mutta ei valita. YAMK-tutkinto on yleensä omaksi huviksi, sille ei muilta juuri mitään arvostusta tule. Saattaa viestiä jopa työn pakoilusta.
Oon kuullut, et nuo muut YAMK alat on vähän mitä on, mutta DI ja YAMK vastaavat todellakin samaa(terveisin rakennusalalta), mutta oikeesti suosittelen tota TTY.tä, koska sinne ei tartte noilla keskiarvoilla muuta kun hakea, niin sisässä olet. Sekä samalla vauhdilla menee.
YAMK.ssa on vastassa pääsykokeet sekä osa koulutehtävistä on astetta vaikeempia, koska sunhan pitäs osata ne kun olet jo 3v töissä ollut, mutta YAMK.ssa tartte matikan yms. kanssa perseillä mikä on yliopistossa vastassa.
YAMKin dissajille vaan tiedoksi, niin ainakin meidän firmassa osa dipoista on käynyt joillakin YAMKin kursseilla päivittämässä tietojaan.
- mieisse9
AMK 2015 ja nyt maisteriopinnot puolivälissä. Ylempi AMK on jees jos aikoo pysyä julkisella puolella, koska se on tasa-arvoinen tutkinto yliopistotutkinnon kanssa. Välttämättä sillä ei sitten pääsekään yksityisellä etenemään ellei ole ennestään vankkaa työkokemusta takana. Omalla työpaikalla trendi on palkata insinöörit laboranteiksi ja tohtorit tutkijoiksi, edes maisteripapereilla ei enää pärjää, miten sitten YAMK...
Ei se siitä elämä yliopistossa kummemmaksi muutu, lukemista. Aluksi voi tuottaa tuskaa runsas englanninkielisen tieteellisen tekstin kirjoittaminen. Se on ihan muuta mihin AMK:ssa tottui tai oppi. Sitä saa harjoittaa joka kurssilla ja paljon. Akateeminen vapaus, hieno keksintö. Jos ei juhlinta huvita ja on reipas, pystyy vuodessa suorittamaan 70-80 op jos vaan osuu sopivat kurssit kohdille. Eli voi selvityä hyvinkin alle kahdessa vuodessa maisterivaiheesta jos haluaa. Minulla muuten oli 3,1 ka ammmattikorkeasta ja ihan jees menee nytkin. Sinulla ei tule olemaan huolen häivää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751739- 241216
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341112Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135933Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64704
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192629- 77622
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 57502
- 36474
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398