joo huhtikuussa ensireissu prahaan omatoimisesti, mut millä olis edullisinta/viisainta mennä kentältä hotelli orioniin ja muitakin kivoja vinkkejä otan mielelläni vastaan, hyvät pihvipaikat ja olut baarit kiinnostaa kovasti ja edullisuus
lentokenttä-hotel orion millä mennä??
7
1400
Vastaukset
- Prager
Moi, halvin konsti: bussi no 119 lentoasema-Dejvickan metroasema. Metrolla Namesti Mirun asemalle, josta ratikka no 22 tai 23 seuraavalle pysäkille Jana Masaryka. Kadun oikealle puolelle ja heti kadun kulmasta mäkeä alas Orion löytyy n 150 m päästä. Kannattaa ostaa jo lentoasemalta 3- tai 7 päivän lippu julkisiin. Myyntipiste löytyy tuloaulasta (DPP).
- tapa!
Halvin tapa on kun kävelee kentältä hotelliin.
- haluu kans lipun
Pitääkös siinä viikon lipussa olla valokuva?
- Prager
haluu kans lipun kirjoitti:
Pitääkös siinä viikon lipussa olla valokuva?
Ei tarvitse
- orion
Itse olin Orionissa äsken ekalla Prahan reissulla. Tuo ensimmäisen vastauksen ohje on järkevä ja halvin. Oma lento tuli illalla sen verran myöhään, että valitsin Cedazin pikkubussin/taksin lentoaseman edustalta. Noin 10 hengen busseja, joihin firman edustaja kokoaa porukat valmiiksi aseman edustalla. Kyyti Orioniin maksoi 480 korunaa ja kesti noin puoli tuntia. Vähän kalliimpi kyyti kuin julkisilla, mutta ekakertalaiselle illalla vaivaton...
- menin
Moi!
Eli tosiaan ensikertalaiselle taksi on ehkä helpoin, jos ei kuitenkaan halvin tapa. Varsinkin jos on matkalaukkuja yms.
Mielestäni Orion hotelli oli siisti ja viihtyisä. Ainoa miinus oli sen, että huoneissä poltettiin tupakkaa, eli niissä oli "jännä haju", joka tarttui vähän vaatteisiin.
Samalla kadulla Orionin kanssa on kaksi baaria. Pink Floyd cafe ja Zanzibar. Etenkin Zanzibar oli tosi siisti ja viihtyisä. Iso olut 0.8€.
Samalla kadulla oli myös mielestäni hyvä ruokapaikka. Chez Marcel Sur La Butte (tai jotenkin noin). Pihviä ainakin sai ja oli maukasta. Hinnat oli Prahan tasolla keskitasoa, mutta Suomen hintatasolla TOSI edullisia. Ruuat ja juomat kahdelle n. 15€.
Me emme ostaneet julkisen liikenteen kortteja, koska Orion on ihan kävelymatkan päässä keskustasta. 10-15 minuuttia kesti ja matkalla näki paljon hienoja taloja ym.
Vielä muutama bonus vinkki. Varo liikennettä!! Autot ajaa tosi lujaa, katso ennen kuin ylität tien.
Maanantaina kansallismuseoon pääsee ilmaiseksi. Museo kannattaa käydä katsomassa pelkästään itse rakennuksenkin takia. Museohan sijaitsee siinä matkan varrella kun Orionista menee kaupungille.
Mukavaa Prahan matkaa! On todella upea paikka!!!
- Prager
Jos haluaa käyttää taksia niin soitto AAA-firman numeroon 14014, puhuvat englantia keskuksessa. Tämä firma on luotettava ja mittarit taatusti päällä. Matkan pitäisi maksaa vähän päälle neljäsataa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup584288Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1262964Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua432653Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.652217Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu4421833Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.731325- 621297
- 601195
- 2611087
- 45998