Lapset oman turvallisuutensa valvojiksiko?

Tuollaisia suunnitelmia on olemassa. Aamutelevisiossa pohdittiin asiaa. Nyt on vaan niin, että aikuisten ihmisten tulee tuo turva luoda. Lapset eivät siihen ole vielä ollenkaan valmiit.

Taitaa olla suunnitelma jostain psykologien itsehulluuksista. Ihmisten ja erityisesti lasten elämä tulee pitää erossa akateemisista, ylioppineiden typeryyksistä.

Kiukutti taas niin, ettei kirjoitettua saa.

2

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rosinan.te

      En minä tuollaista käsitystä saanut, kyse oli luokkiin sisääntulosta suojautuessa uhkaavia tilanteita vastaan. Olkoon kysymys kemiallisista päästöistä tai ampuma tapauksesta, on aina ryhmille annettava toimintaohjeet, kaaoksen välttämiseksi.

      Omia vääriä johtopäätöksiä teit suuttuessasi suotta, et tainut kuunnella loppuun, eivät he yksin ole!
      Alakoululaisille ei tarvitse kertoa ja huolestuttaa mitä varten harjoitellaan, sanoi haastateltava opettaja.

    • Ramoona_

      Oliko aamutv:ssä tuollainen aihe, itse näin vain uutisisissa olevan turvallisuusharjoittelun ? Ainakin ulospoistumisharjoitukset ovat jo kauan olleet peruskoulun rutiineissa, sisälle turvautumistakin onneksi harjoitellaan aika yleisesti. Ihan rauhallisena pikkutyttö kertoi mahdollisesta myrkkyvuotovaarasta. Lapset näkevät uutisia kouluväkivallasta, heidän turvallisyydentunteensa paranee, kun turvallisten aikuisten kanssa asiaa käsitellään ja suojautumista harjoitellaan. Eihän se aikuisten vastuuta lapsille siirrä, päinvastoin ! Paloharjoituksia täytyisi pitää säännöllisesti kodeissakin, sammutuspeitteen käyttöä , kerrata pelastautumisreittejä jne. Kuten uutisklipistä näimme, asia selitettiin lasten ikäkauteen sopivalla tavalla, kukaan ei vaikuttanut pelokkaalta eikä ahdistuneelta.

      Veneilijöinä pidimme jo pienille lapsillemme ja sittemmin lastenlapsille pelastautumisharjoituksia , veden varaan joutumisen ja myös tulipalon varalta. Tietysti kaikkensa pitää tehdä, ettei veden varaan joudu eikä tulipaloa syty. Ennakointi on aina viisasta.

      Lastenpsykiatri Raisa Cacciatore on myös paljon kirjoittanut ja kiertänyt puhumassa lasten ja nuorten oikeudesta fyysiseen ja henkiseen koskemattomuuteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      79
      4634
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      50
      3852
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2591
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      344
      2051
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1799
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1735
    7. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1607
    8. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      13
      1521
    9. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      16
      1394
    10. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      12
      1339
    Aihe