Heips! ois tälläinen tilanne et olen raskaana..valmistun keväällä elikkä saan justiinsa paperit käteen..mun poikaystävä vielä opiskelee enkä halua että sen opiskelu jäisi kesken..onko kellään ollu samaa tilannetta? kuinka olette pärjänneet taloudellisesti? mistä rahaa?
apua...
venla
5520
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
äityspäivärahan mikä o vähä yli 15euroa,sitten ku lapsi syntyy niin saat vanhempainrahaa,lapsilisän mikä o 100euroo,toimeentulotukea aina yli 18-vuotiaat voi hakea sossusta ja jos on lapsi niin voitte saada lapsellekkin rahaa sieltä millä kustannatte lapsen menot,yleistä asumistukea ja lisätkää muut jos tulee mieleen mitä vois saada..itse opiskelin ja mies oli kotona ja sit jäin äitiyslomalle ja hyvin ollaa pärjätty!
Eipä niitä lapsia kannata tehdä, jos ei edes tiedä mitä saa ja mistä.
Mutta ei hätää sosiaalitädit pitää teistä huolen tulevaisuudessakin.
äitiys/vanhempain raha on ihan riittävästi elämiseen.ei tarvitse sossuun mennä(ja jos saat äitiys rahan minimi määrän,se on jo niin paljon ettei sossu anna mitää)itse sain päättötodistuksen viikkoa ennen ku lapsi synty.ja 3v ollaan pärjäilty hyvin minimi rahoilla... ei se raha tärkein ole..
ainakin saadaan sossusta rahaa,vaikka saan tällä hetkellä kotihoidontukea,mikä on vielä suurempi kuin äitiyspäivärahan minimi.Tietysti riippuu miten mies tienaa,mutta avomieheni on ainakin opiskelija ja niinhän oli sinunkin poikakaverisi,joten opintotuki ei paljoa ole.
Ei tarvitse olla 18,että saisi sossusta rahaa,saa sieltä alaikäisetkin..
Sossussa toimeentulotuki lasketaan niin että menot vähennetään tuloista,se vajaus mikä jää niin sen rahasumman saa.Hyväksytyt menot ovat sähkö- ja vesilaskut,vuokra,sairaalamaksut ja sitten ruuan sun muiden tykötarpeiden menot kattotaan sieltä joltain taulukolta,viime vuonna aikuisilla oli 306,78 ja lapsilla 227,38.
Kyllä te taloudellisesti pärjäätte..minusta ainakin sossussa kannattaa käydä..ei se oo niin miten siitä puhutaan että sinne mennään kerjäämään,sieltä jokainen saa sen mikä sieltä lasketaan sinun tarvitsevan..ja vähätuloiset ei yksinkertaisesti muuten pärjää.
mulla ainakin riittää hyvästi rahat vaikka mies opiskeleekin..sain äitiyspäivärahat ja lapsilisät niin kyllä niillä pärjää..on vaikka itse syömättä mutta kuhan vauvalla on ruokaa ja vaippoja, vaatteita