Sunnuntailisät pois, työpäivän pituus 12 tuntiin

Näinhän se työttömyys vähenee Sipilän, Soinin ja Orpon mielestä.

Työssäkäyvät painavat niska limissa 12 tuntisia päiviä.

"Sunnuntailisät pois, työpäivän enimmäismitta pois sekä jakso- ja vuorotyöhön mahdollisuus kaikilla aloilla, jos tarve vaatii. Paljon paikallista sopimista työajoista ohi yleissitovuuden ja työehtosopimusten."

http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000005086531.html
2171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tosi vaikea nähdä mimmoista porukkaa siellä hallituksessa tällä kaudella on, kun työtömien yltiöpäinen kyykyttäminen sekä sosiaaliturvan romuttaminen, ja nyt myös perusduunareiden oikeuksien romuttaminen on ykköstehtävinä.

Sehän on y-y-y-y-yyyrittäjä po-po-po-po-poooruk-kaaaaa.

Ilmaistyövoimaa työttömistä, ennemmin kuin että maksettaisi palkka, ja kuuluisi heille edes ne vähäisimmät lailliset sekä myös sopimukselliset (alakohtainen TES) työntekijän oikeudet.

Niistä jotka ovat vielä ihan palkkalistoilla töissä, pitäisi saada työvoimaa ilman mitään oikeuksia. Ensin ajetaan työpäivän enimmäismitta jne. alas, ja siitä onkin sitten helppo lähteä tekemään muita "uudistuksia" jolla mm. tuntipalkka tippuu roimasti. Kohta sitten tehdäänkin 12 tunnin työpäiviä samalla palkalla kuin 8 tunnin työpäiviä aikaisemmin, ja meillä on burnoutteja jos toisiakin töissä.

Sehän ei toki nykyhallitusta kiinnosta, koska he ovat kaikessa olleet pelkästään lyhytnäköisiä idiootteja. Mm. sosiaaliturvan alasajo ja jatkuva piiskaus kertoo tämän. Se kun rupeaa pitkällä aikataululla näkymään katukuvassa se pahoinvointi, jos ihmisiä jää taloudellisesti tyhjän päälle, ja heitä kokoajan "aktivoidaan" ym. muuta hommaa mistä ei ole porttia palkkatyöhön, tai heitä sanktioidaan jatkuvasti, kun he kieltäytyvät kaikenlaisesta "toiminnasta", joka ei ole palkkatyötä.

Hallitus ei näytä osaavat painaa kaaliinsa, että pitkällä tähtäimellä se huonompiosaisten alituinen kuritus ja kurjistaminen, ilman että siinä koitetaan auttaa palkkatyön syrjään ihmisiä kiinni, romuttaa hyvinvointivaltion, ja Suomen katukuva tulee olemaan hyvin toisennäköinen 10-20vuoden aikajänteellä.

Asiaa ei varmastikaan auta joku työpäivän enimmäismitan poistaminen, joka on varmasti vain osa isompaa suunnitelmaa.

Äänestä

Työpaikat, missä ne ovat?
Niitä ei ole!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KummallistaTouhuaTaas kirjoitti:

Näinhän se työttömyys vähenee Sipilän, Soinin ja Orpon mielestä.

Työssäkäyvät painavat niska limissa 12 tuntisia päiviä.

"Sunnuntailisät pois, työpäivän enimmäismitta pois sekä jakso- ja vuorotyöhön mahdollisuus kaikilla aloilla, jos tarve vaatii. Paljon paikallista sopimista työajoista ohi yleissitovuuden ja työehtosopimusten."

http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000005086531.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu