X10 khao lak resort? Kokemuksia?

Lomallelomps

Moi, eka kerta khao lakiin menossa, thaimaa muuten tuttu. Onko kokemuksia tuosta uudesta x10 hotellista? Lähinnä sen sijainnista? Onko paikallisia ruokapaikkoja lähellä? Matka keskustaan?
Kiitos jo etukäteen 😊

10

4648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ttkv

      Kävimme viime vuonna (tammikuussa) tutustumassa alueeseen kun oli vielä rakenteilla. Kokemuksia ei liene vielä viljalti ihmisillä jakaa (toki varmaan jotain), koska alettu tehdä matkoja suomesta marrasjoulukuussa 2016. Aivan uusihan se on, joten luulisi ainakin tilojen ja paikkojen olevan tip top.

      Sijainnista: Hotelli sijaitsee päätiestä noin 300-400 m vähän mutkittelevaa asfalttitietä, jonka varrella taisi olla valojakin (oma lamppu kuitenkin hyvä olla mukana). Muita hotelleja(vielä)ei ihan lähellä. Rantaan 50-100m (Nang Thong beach), josta majakalle noin 200-300m(vasemmalla) ja Bang Niang beach (oikealle kun lähtee kävelemään) oisko noin 1,5 km (lomalla kävellessä tuollaiset tuppaa hämärtymään ;-). Khao Lakin keskustaan hotellilta noin 0,8-1,2 km (pääsee kätevästi pyörällä ja miksei kävellenkin, taskulamppu mukaan!). Eli hotellitien ja päätien risteyksestä oikealle vajaa kilometri se Khao Lakin keskusta. Vasemmalla päätielle tullessa noin 2km päässä Bang Niang, jossa sijaitsee mm käymisen arvoinen markkina-paikka (avoinna ma-ke-la). Siellä kannattaa syödä ainakin Thaimaan paras kanakebab. Mukava nainen myy niitä pikkumopokojusta. Taitaa muina päivinä myydä niitä päätien varrella Khao Lakin keskustassa. Hintalaatu tapissa !

      Mukavaa ja rentouttavaa lomaa ! Maaliskuussa tarkoitus ilmestyä jälleen noihin maisemiin :-)

      • nnMMnn

        Olen täysin samaa mieltä noista kanakebabeista. Lukuisissa kaupungeissa taas kierrellyt 6 kuuksuden reissulla ei ole parempia kanakebabbeja löytynyt. Vapuksi Suomeen ja röihin vai oliko se nöihin???

        Aloittajaa en kykene valaisemaan kyselystä. Asuin Summer House resortissa sen 7 yötä.


      • Lomallelomps

        Kiitos sinulle infosta. Hotelli näkyy olevan aurinkoisten listalla, me ollaan omatoimisesti. Toivotaan, että sää ei olisi kovin sateinen, vaikka ennusteet sateita lupailevatkin 😊


    • Henni_

      Meillä on matka varattuna kyseiseen hotelliin ja lähtö muutaman viikon päästä. Kokemuksia ei ole siis vielä, mutta ainakin lupaavalta näyttää ja vaikuttaa!

    • Oliviaka

      Kiva hotelli, ainakin meidän keski-ikäisen pariskunnan mielestä.

    • thai11

      plussat Siisti paikka,huippu huoneet ja sängyt,erilliset 140cm sängyt,rauhallinen paikka.lomaohjelma kuului hintaan,joogaa,vesijumppaa, thai nyrkkeilyä ym.
      Miinus- kylälle pitkä kävelymatka hämärää tietä pitkin.

    • Anonyymi

      Ei kävely matka pitkä ole n.500m eka ravintolaan.

    • Anonyymi

      Olimme 2 viikkoa ko. hotellissa viime keväänä. Todella siisti ja ihana hotelli. Kaikki toimi paremmin kuin hyvin. Hotelli on ihan rannalla. Ranta nätti ja rauhallinen, rantaa pitkin pääsee kävelemään pitkästi sekä oikealle että vasemmalle. Rantaa pitkin voi kävelle ns. keskustaan tai toiseen suuntaan ja suunnata markkinoille.

      Hotellilta on muutama satametriä päätien varteen (ehkä 500m ?). Ensimmäiset ravintolat, kaupat, pesulat ym. on heti tuossa päätien ja hotellilta tulevan tien risteyksessä. Vaikea sanoa mikä on keskusta. Tuon päätien varrella kaikki kaupat ja ravintolat on. Monesti käveltiin sinne ns. kylän toiseen päähän, jossa kaupat ym. alkoivat loppumaan. Olisikohan matkaa risteyksestä ollut sellainen 1,5km. Kuitenkin sellainen matka, että 9v tyttökin jatkoi hyvin kävellä. Tosin usein tultiin lavataksilla takaisin hotellille (oli ostoksina juomia ym. niin niitä ei jaksanut lähteä kantamaan). Päätien risteyksestä toiseen suuntaan noin 2km oli markkina-alue. Sinnekin mentiin kävellen ja lavataksilla takaisin. Toisella kertaa mentiin päätietä (pyörätietä) pitkin ja toisella kertaa mentiin rantaa pitkin. Etäisyyksistä sanoisin siis, että ihan kävelymatka jos on ns. normaalikuntoinen. Liikuntarajoitteiselle voi toki olla haasteellisempi.

      Hotellillakin oli yllättävän hyvä ruoka. Hotellilla on ns. pääravintola (jossa aamupalakin tarjoillaan) ja rantaravintola (jossa me usein syötiin lounasta). Ravintolalla oli tarjolla myös illallisbuffetti. Sekin oli meidän makuun todella hyvä ja kattava.

      Hotellina ja paikkana sellainen, että voitaisiin mennä milloin vain uudelleen.
      Luonto ja rannat (ja toki hotellialue) olivat ne mitkä meidät hurmasi. Mitään shoppailijan tai bilettäjän paikka KhaoLak ei oikein ole.

      • Anonyymi

        Erittäin hieno kommentti.
        Kiva kun viitsit kirjoitella kokemuksistanne.
        Kiitos.


    • Anonyymi

      Kyllä alueen ykköshotellii on uusi La Vela. Kokemusta myös X-10 hotellista, ja mielestäni turhaan hehkutettu. Esim. The Sands parempi lapsiperheille, mutta La Vela täydellinen - mahtavat huoneet, sekä allasalueet - tietty rannalla ja palvelut lähempänä, kuin X-10 hotellissa .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      325
      5201
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      111
      1531
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      120
      1420
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe