Mikä kumma on vikana kun uusi Ateca 2,0 tdi 190 hv 4drive tekee jatkuvasti hiukkassuodattimen polttoa, joka jää yleensä kesken kun auton sammuttaa? Onko muilla ollut? Koska tulee kaupunkiajoa työmatkalla niin meneekö dpf tukkoon? Saako siinä teetettyä pakotetun hiukkaspolton merkkikorjaamolla?
Ateca TDI ja tiheät dpf-poltot
21
3203
Vastaukset
- OleHuoleti
Ei vika. Vain ominaisuus VAGkonsernin tuotoksissa.
- atekistivaan
Onko? Eli siis normisettiä? Mutta tuohan esim. nostaa moottoriöljyn pinnan liian ylös, kun öljyn sekaan tulee dieselpolttoainetta. Hiukkaspolttohan vaatii ylimääräisen polttoaineen ruiskutuksen ja esim. Volvolla takavuosina oli vikana hiukkaspoltossa tuo öljynlaimentuma.
Eli ei kannata edes ottaa yhteyttä Laakkoselle? - VAG-maailma
Normaalia noissa VAG dieseleissä, ajankanssa tuhoaa moottorin, tai tukkii lopullisesti DPF:än. Ainut keino korjata ongelma on vaihtaa autoa, tai sen käyttöä. Jos ajat enemmän matka-ajoa ongelma poistuu.
- Paska_kinneri
Paska on paskaa ei siitä mihinkään pääse!
- Eipitäisollavaikeata
Mitäpä luulet, kannattaisko ottaa yhteyttä huoltoon?
Vai lukea näitä iänikuisia trollien höpötyksiä mieluummin?
Hiukkassuotimen poltto tapahtuu vain, kun se on tarpeen eli jos olet jatkuvasti ajanut lyhyttä matkaa ja todella kauan. Se edellyttää normaalilämpöistä moottoria. Normaaliajossa välillä moottori lämpimäksi ajaen et huomaa mitään erityistä tuon hiukkassuotimen toiminnan osalta.
Minulla on ollut hiukkasuotimella oleva 170hv:n 2.0 tdi jo vuodesta 2008 alkaen kahdessa eri autossa eikä koskaan ole mitään käytössä huomattua ole sen suhteen ollut. Ajoni on pääasiassa talvisin kaupunkiajoa, mutta aina silloin tällöin tulee pidempi matka. Kesällä jatkuvasti maantieajoa. Itse asiassa en edes tiennyt v 2008 hankitussa autossani olevan koko hiukkassuodinta. En tuolloin ollut kuullutkaan moisesta enkä pitkään aikaan sen jälkeenkään. Ne olivat kyllä pakollisia jo tuolloin.
Vasta kun nämä trollit täällä alkoivat sepittelemään tarinoitaan jostain kummallisesta pakoputkessa olevasta hiukkasloukusta ja sen muka yleisistä ongelmista tulin tietoiseksi koko hökötyksestä. Eipä moinen hökötys ole antanut koskaan mitään merkkiä olemassaolostaan, joten hyvin on aina toiminut.
Vikojahan autossa voi aina olla, myös hiukkassuotimessakin. Uudessa autossa ne menevät aina takuun tai tuotevastuun piikkiin. Siis aina, ellet itse ole vikaa aiheuttanut.
Oletko itse trollikirjoittaja vai miksi asian hoitaminen huollon kanssa ei ole tullut mieleesi? - ZKODA
tyyppivika wv konsernin autoissa, todennäköisesti suunnitteluvirhe jos moottorin ohjaus lyö polttoa päälle koko ajan, esim toyotissa poltto tapahtuu 5-10tkm välein vaikka ajaisi kuinka kaupunkiajoa. jotain vikaa autossasi siis on. ota yhteyttä merkkikorjaamoon ja varaudu useamman tuhannen euron remonttiin. takuu tuskin korvaa mitään koska se on wv yhtiön perusperiaate.
- Eipitäisiollavaikeata
Höpö höpö nyt taas trolli.
Jos uudessa autossa on vikaa, niinkuin aloittajan tapauksessa näyttäisi olevan, niin se menee takuuseen.
Tyyppivika ei tuolainen ole edes tojossa saati sitten Seateissa. - trollhaatteri
Paskat Tojotan diiselissäkään ole noin pitkä dpf-polttoväli kuin väität eli 5-10 tkm! Maksimissaan 1000 km:n välein on poltto, taajama-ajossa jopa 400-500 km välein. Itellä Leon 2.0 tdi 2015 ja polttelee 500 km välein, jopa talvella useammin. Välillä se poltto vaan jää kesken ja harmittaa. En tiedä tukkiiko suodattimen jos pitää autoa 3-4 vuotta ja 100 tkm.
- Kokemuksestatiedän
trollhaatteri kirjoitti:
Paskat Tojotan diiselissäkään ole noin pitkä dpf-polttoväli kuin väität eli 5-10 tkm! Maksimissaan 1000 km:n välein on poltto, taajama-ajossa jopa 400-500 km välein. Itellä Leon 2.0 tdi 2015 ja polttelee 500 km välein, jopa talvella useammin. Välillä se poltto vaan jää kesken ja harmittaa. En tiedä tukkiiko suodattimen jos pitää autoa 3-4 vuotta ja 100 tkm.
Minä tiedän, ettei hiukkassuodatin tukkeudu 3-4:ssä vuodessa eikä 100.000 km: n ajomäärässä. Minkäänlaista näkyvää tai tuntuvaa merkkiä ei hiukkassuodin ole koskaan itsestään antanut.
Kahden auton kokemuksella täällä pk-seudulla, noin viisi vuotta ja reilusti yli 100.000 km ennen vaihtoa.
Normaaliajossa asiointia ja työmatkaa pk-seudulla ja noin kerran kuukaudessa vajaa 400 km:n yhtenäistä maantietoajoa.
Kesällä pidempiä maatieajoosuuksia useitakin. - PettynytSeatinTakuuseen
Seatin takuu ei toiminut vuosina 2015-2016 jonka aikana omisti uuden seatin. Tuskin toimii vieläkään. Lukia voi päättää itse uskooko tuota myyjää, joka kirjoittelee täällä ansaitakseen leipänsä, vai pettyneitä asiakkaita, jotka haluavat varoittaa muita ostajia laittamasta rahojaan Seattiin.
- OngelmatonSeat
PettynytSeatinTakuuseen kirjoitti:
Seatin takuu ei toiminut vuosina 2015-2016 jonka aikana omisti uuden seatin. Tuskin toimii vieläkään. Lukia voi päättää itse uskooko tuota myyjää, joka kirjoittelee täällä ansaitakseen leipänsä, vai pettyneitä asiakkaita, jotka haluavat varoittaa muita ostajia laittamasta rahojaan Seattiin.
Tai paremminkin niin, että uskooko sinunkaltaisiin eri palstojen kestotrolleihin ja höpinöihisi vai täällä omaa kokemusta Seateista olevien kirjoituksia.
Tuskin kenellekään on vaikeutta tuon valinnan suhteen.
En tosin itse ole koskaan tarvinnut Seatin takuuta, koska kolmessa uutena ostetussa Seatissani ei koskaan ole ollut siihen tarvetta.
Kerran meni takaboksin lukko epäkuntoon, mutta se oli hetikohta takuuajan päättymisen jälkeen. Se korjattiin silti veloituksetta. Ei siis mennyt takuusta, vaan ilmeisesti tuotevastuusta. Minulle tietysti aivan yhdentekevää, mistä korjauskustannus meni, kun se ei mennyt minulta. - PaskaMikäPaska
Satusedän iltasatu.
- Seat_Fani
DPF -poltto jää päälle, jos tekee paljon lyhyitä ajomatkoja. Tämä on täysin normaalia. Aja yksi pidempi matka vähintään n. 20 min ja mielellään > 70 km/h, niin poltto häviää (tai itse asiassa se ehditään tehdä kokonaan ajon aikana). Minunkin uudessa Seatissa jää DPF -poltto usein päälle etenkin näin talvella.
- harmistusta
Heh heh...tää oli yks syy miks vaihdoin dieselin pois, ajoin välillä paljon taajama-ajoa ja olis pitänyt ennen kotiin menoa kierrellä kaarrella 20-30 min ja polttaa hiukkasia...se siitä dieselin säästöstä....muutenkaan en ollut tyytyväinen koko seattiin....eikä sitten ole provo
Lisättäköön että kyllä seatin huolto on nihkeä takuuasioissa, ainakin Pirkanmaalla-ei hyvä - Bussikuski
Kyllä vittu ootta viisasta sakkia. Ei voi muuta sanoa
- EnKajoaKoskaan
Siittimismi on sairaus....
- alvadiauttaaVWskodaseata
https://www.autoihinvaraosat.fi/hiukkassuodatin/seat
halava VW osia - VWpolitiikkaseat
https://www.automerkit.fi/korjaus-huolto/103-tuoteartikkeli/7030-dpf-suodatin-puhtaaksi-huoltolaitteella
tuolta tietoa jos merkkihuolto laskuttaa tuhansia euroja... - savuseatti
Eikös VW autoissa ole polttomerkki
- eiseattiaenää
Polttomerkkinä on tulikuuma hiukkassuodatin ja karsea haju. :-D
- haiseeVW
eiseattiaenää kirjoitti:
Polttomerkkinä on tulikuuma hiukkassuodatin ja karsea haju. :-D
Nykyään haisee saksalaiset VW tuotteet.Maailma muuttuu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi2225897Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1125744Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi2144811Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa544114Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät684037Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali323628Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu83156Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa163082En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.391687Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1301490