Löytyisikö täältä paikallista "älyllistä" seuraa?

Friiqi

Täällä 31vuotias ikisinkku mietiskelee löytyisikö tästä sitistä jonkunlaista juttuseuraa,omat kaverit ovat vuosien mittaan kadonneet ja miun maailmankatsomus,elintapa ja näkemykset luoneet suurehkon raon jäljelläoleviin.
Vaikka otsikko voi muuta viitata,tarkoitus ei ole etsiä Mensan jäseniä tai kvanttiteorian taitavia pelkästään, vaan lähinnä tutkiskelen löytyisikö täältä järkeviä ihmisiä (minun mielestäni järkeviä, koska kaikki on subjektiivista), esimerkiksi ihmisiä joiden elämä ei pyöri materialistisen tai popularistisen elämäntavan ympärillä, ja jotka ymmärtävät miten huonosti meijän pikkusella planeetallamme asiat on ja niin edelleen.
Itse koitan kovasti harhauttaa itseäni esimerkiksi pelaamalla, ettei tarvitse masentua liiallisen ajattelun takia. Miun elämällä ei oo minkäänlaista suuntaa, koska en juurikaan ole kunnianhimoinen eikä raha meinaa mitään, joten olen siis nykykäsityksen mukaan epäonnistunut yksilö,koska tarkoitukseni ei ole kuluttaa,lisääntyä tai tuottaa tarkoituksetonta paskaa luonnonvaroista joita käytetään nyt jo enemmän kun mitä ne uusiutuvat.
tietty koitan olla tuputtamatta omaa näkemystäni muille liikaa, koska en halua pelata shakkia pulujen kanssa.

mutta pointtihan siis oli, että uudet tuttavuudet ja ehkä jopa mahdolliset ystävät, kelpaisivat, ja edeltävä novelli oli esittely johon toivon mukaan joku voisi samaistua edes hieman.

pointti ei siis ollut se että kaikki ovat lampaita ja minä olen ainut ajatteleva olento maan päällä, kaikki muut ovat väärässä ja alempia elämänmuotoja.

trollailuun,provosointiin sekä SJW-touhukommentteihin vastailen vain jos minulla on erityisen tylsää.

Kiitos ja anteeksi.

8

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karrikosesiinä

      Oletko mies vai nainen?
      Ja kirjoituksesi perusteells melkein voisin arvata kuka olet ;)

      • Friiqi

        ei ole kari siinä, mutta miespuolinen olen jos se nyt asiaan vaikuttaa suuntaan tai toiseen :)


    • olkoononnikanssasi

      Vaikuta mielenkiintoiselta ihmiseltä! Toivon Sinulle kaikkea hyvää, aurinkoista kevättä ja paljon ajattelevia ystäviä!! Itse olen liian vanha ottamaan yhteyttä!

      • Friiqi

        kiitos ja hyvää kevättä itsellesikin


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      270
      11679
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      138
      10960
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      236
      6282
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      216
      5133
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      158
      3606
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3518
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      53
      2438
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      324
      1944
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      10
      1778
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1674
    Aihe