Minulla on audi a4 b5 vm 98. Sekä kauko että lähivalot on aivan surkeat, varmaan ihan perus halogeenit. Miten saisi edullisesti kirkkaammat valot? Edullisia xenon muunnossarjojahan on mutta en usko että osaisin itse niitä vaihtaa ja eikös se ole jotenkin laitonta? Voiko ledit laittaa ihan suoraan nykyisiin kantoihin vai pitääkö niillekkin tehdä jotain patentteja?
Miten kirkkaammat valot vm -98 autoon?
5
1523
Vastaukset
- 1234.5678
Tietääkseni audi a4 b5 facelift- mallin (1999-2001) ajovaloumpioissa on projektorivalot, pitkille?/sumuvaloille? ja kirkkaat umpionlasit. Näihin kun laittaisi projektorivaloille xenonit, niin varmasti näkisi paremmin. Omasta mielestäni kirkaslasisten umpioiden antama valokuvio tarkempi ja näkee paremmin verrattuna rihlatulla lasilla oleviin umpioihin.
Facelift- mallin umpiot tilalle ?
Itse vaihtaisin ennemmin xenon-muutossarjan kuin led-muutossarjan. Tai lisäajovalot.
Edulliset kiinan xenonit toimii kyllä, halvempia kun materiaalien laadusta tingitty, suuremmat valmistustoleranssit, ballasteissa huonompi häiriönsuojaus, vähemmän komponentteja.. ei varmaan yhtä pitkäikäisiä verrattuna laadukkaampiin ja kalliimpiin.. Omassa autossa ollut nyt vuoden xenon-muutossarja, ennen katsastusta halogeenit tilalle... H-kantaiset xenonit ei kuulemma E-hyväksyttyjä esim. H4 ja itsellä autossa juuri sellaiset. Liikaa hajavaloa, ja rihlatut umpiot.
''Xenon- eli kaasupurkausvalot on mahdollista asentaa laillisesti useisiin automerkkeihin. Edellytyksenä on, että automalliin löytyy E-hyväksytyt xenon-valoille tarkotetut umpiot, jotka on vaihdettu alkuperäisten tilalle. Tällaisista umpioista löytyy merkintä DC (lähi), DR (kauko) tai DCR (lähi- ja kaukovalaisin).''
Lisäksi ajovaloille on oltava pesulaite ja käsikäyttöinen tai vuosimallista 10/2000 lähtien automaattinen valojen korkeudensäätö..- hinttixenonit
Just tollaset kiinaxenonpellet häikäisee vastaantulijan silmiin, mutta eihän se idioottipetteriä kiinnosta. Kunhan on hinttiaudissa vaan kunnon jouluvalokokoelma keulalla.
- 1234.5678
Hei, esitin keskustelun aloittajalle eri vaihtoehtoja valotehon parantamiseksi. Pidetäänhän keskustelut asiallisina, provo ?
- lampshop
Tuning umpioita on myynnissä, valtavat markkinat! Tuunaa sinäkin rinkelisi uuteen uskoon!
- 4365436634
Xenonit ja ledit laittomia tuollaiseen, ellei sitten hanki niille hyväksyttyjä umpioita ja asenna autoon automaattista valojen korkeussäätöä antureineen jne. Tulee kalliimmaksi kuin mitä -98 auton arvo on.
Umpiot varmasti noin vanhassa jo himmentyneet niin kannattaa harkita uusia umpioita tai ainakin kokeilla sellaista kirkastussarjaa umpioiden ulkopinnalle. Uudet tarvikeumpiot ei välttämättä paljoa maksa, voi saada jopa 100e/kpl.
Polttimoiksi jotkut hyvin valaisevat plussapolttimot, itsellä hyviä kokemuksia ainakin Philipseista ja Boscheista ja ovat kestäneetkin hyvin vaikka ovat niitä 100% valotehon antavia. Ja valaisevat vakiopolttimoa paremmin.
Jos pitkiin haluaa kunnolla tehoa, ainoa vaihtoehto on lisäpitkien asentaminen. Niihin voi sitten laittaa vaikka pari kappalaetta 70w led valonheitinta niin näkee kuin päivällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834493Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu263284Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt402920- 172772
Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172737Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432597Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172559Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132295MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142095Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737