Olen kuullut että heinoniemessä ihmiset ajelee humalassa pitkin teitä, ja ryyppäävät muutenkin normaali kansalaista enemmän?
Heinoniemen viinasiepot
Muidenasiatkiinostaa
172501
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Heinoniemessä jo 80-90 taitteessa vedimme viinaa, huhut kertovat että majalla on aikoinaan otettu miehestä mittaa juodun viinan muodossa.
Nykyisin mittaa otamme saunan jälkeen karhunpainin merkeissä, kännissä tietysti
Tule poika hakee juomaa mukiis.
eipä siellä taida, olla ukoille mittää muna marttakerhoo. oisko liian suolasta ruokoo, sehän se janottaa. onhan ne joka kylällä omat juopot. tuskin heinis on muita kyliä janoisempi.
mitä sinä, pilkkumies, oikein kirjoita. minä en ymmärrä. olet somalainen muta kirjoita kuin sivistymätön. sika. mene iltakursseille. lopeta suomikieli raiskaus.
Kyllä tuo pitää paikkansa. Ojaan ajaneiden juoppojen öljypohjia on joskus nosteltu aurauskeppien varaan pystyyn. Lisäksi venäläisiä maksullisia naisia välitetään Heinoniemen alueella paljon. Monilta on maksa loppunut ja venäläisistä huorista saadut taudit kalvavat myös monia. Rahat tähän rappioon otetaan mökkiläisiltä sikamaisilla tiemaksuilla.
Ludmilaa odotellessa.
Venäläiset maksulliset on kauniimpia kuin suomalaiset pihtaajat. HAHAHAHAHAAAAAA! ;)
niihän miekii oon ihmetelly tie maksuu. nyt se selevis. vennään akkoja ei oo näkynä. mökin lähelläkkää. voe mahoto sentää.
oisko siunki. jo korkea aika. mennä äidinkiellen ilta kursseille?. sinun tekstejä lukiessa voi varomaton. saada syövän.
Eikös jokaiseen kylään kuulu omat juopponsa. Ei ole kylä eikä mikään jos ei muutama toiminnan tyyppi löydy nurkista.
Pienessä maistissa ajo ei haittaa ketään jos ei virkavalta yllytä rikokseen lähtemällä taka-ajoon. Niin mukava mennä kesällä Audilla rannalle uimaan muutaman oluen jälkeen. Nuoret naisetkin iskevät silmää kun näkevät, että miehellä on taskuissa muutakin kuin sätkäpaperia ja ryppyinen vitonen :)
Kuinka kyseinen kylä eroaa naapuri kylistä? Kylähullut ja juopot löytyy jokaisesta metsästä.
Onhan+se+noinkin,+mutta+ainakin+takavuosina+Heinoniemellä+oli+asukaslukuun+suhteutettuna+huomattavasti+enemmän+hulluja+kuin+normaalisti+kuuluisi.+Melkeinpä+tekisi+mieli+väittää+asukkaista+vähintäin+30%+pönttö+vislasi+enemmän+kuin+riittävissä+määrin!+Kaiken+muun+lisäksi,+ikään+kuin+oman+kylän+viirapäät+ei+olisi+riittäneet,+kasautui+muiltakin+kyliltä+epämääräistä+sakkia+Heinoniemelle.
Nykyistä+tilannetta+en+tiedä+koska+en+enää+vuosikausiin+ole+sielläpäin+vieraillut,+mutta+suuri+osa+hoidon+tarpeessa+olevista+on+lähtenyt+tästä+ulottuvuudesta.+Tavalla+jos+toisellakin.
Se on ollu jo valtaisan hienoa kun muun kylän poijat on tullu auttamaan heinoniemen perukoille että hulluus prosentit pyssyy oikeissa lukemissa. Siellä kylällä ei ajokorttii tarvittu eikä tarvinnu olla pääkään selvänä. Kyllä ennen vanhaan oli syrjäkylän säännöt ihan oma lukunsa. Ny kun mikkään ei oo enää kun ennen vanhaa paitsi heinoniemi
Juu.. Vielä vuosia jäläkeen päin pelotti kun ajoin tietyn Veli -nimisen viiran Ladalla melekosessa humalassa Kyyrönniemen suunnalla kovimmillaa 130km/t. Mittarin mukkaan. Vaikka ja kun Ladan mittari tunnetusti näyttää tuossa noppeuvessa parikymmentä kilometrii liian kovia lukemia, nii on siinä hiekkaselle ja mutkaselle tielle vauhtii enemmän kun riittävästi, etenki kun tiijetään ettei se roppone ollu niitä parhaimpia ajettavia. Mutta kun kiire oli sillä kerralla, eli ko. naimisissa oleva persoona kävi siinä rivitalossa yhen naimisissa olevan naista paneskelemassa sillä välin kun ukko oli töissä Puhoksessa. Nykysi en varmasti tuollasta tekis. En kumpastakkaa touhuu, eli ainakin meikeläisen kohalta on järki palannu takasi, jos sitä ei nyt nii hirmusesti katteissa ollukkaa, mutta onhan se vähempiki enemmän kun ei mittää.
kerran yks tunnettu kännissä ajeleva juoppo oli ojassa heinoniemen tiellä. mersu ojassa pyörät kohti taivasta. takakontti auki kaljakorit vaa kilisi. onneks oli ojassa, ei tullu muiden päälle.