Pohjoisessa voi kohta kalastaa entistä isompia kal

Kohtatuleekonkurssi

Pohjoisessa voi kohta kalastaa entistä isompia kaloja
28.12.2016 11:46 - Paavo Törmi

Suomeen aletaan kehittää kalastuskohteita, joissa uivat isot kalat. Metsähallituksen kolmivuotisen hankkeen aikana kalastuksen asiantuntijat ja tutkijat kehittävät mallikohteet viidelle alueelle Lapissa, Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa

"Operaation tavoite on kunnianhimoinen mutta mahdollinen. Hankkeen jälkeen meillä pitäisi olla kalastuksen mallikohteita, joissa ison kalan todennäköisyys on suurempi. Jos malli on toimiva, sitä voi hyödyntää laajemminkin”, projektipäällikkö Markku Vierelä Metsähallituksesta sanoo.
Hankkeessa rakennetaan mallikohteisiin ison kalan konsepti istutuksin ja kalastusjärjestelyin. Kohteille luodaan kansainvälisen tason markkinointi- ja asiakasviestintäaineisto. Mallikohteille kehitetään yhdessä kohdealueen luontomatkailuyrittäjien kanssa houkuttelevia kalastusmatkailutuotteita.
Tavoitteena on Suomessa uudenlainen, kansainvälisestikin vertailukelpoinen toimintamalli. Hankkeen rahoituksesta 80 prosenttia tulee Euroopan aluekehitysrahastosta. Paavo Törmi soitteli aamulla projektipäällikkö Markku Vierelälle metsähallitukseen.
-----------------------------------------------------------------------------------------------



Vai että kohta voi kalastaa sitten isompia kaloja........ ja varmaan kohta saa sitten maksaa noissakin kohteissa enemmän kalastusmaksuja????????

Toivottavasti ette varasta kansalta lampia/järviä siihen että voitte laskuttaa kalastuksesta enemmän rahaa itsellenne ! ulkomaisilta turisteilta ja näiltä nappaa ja päästä vapaaksi kalastajilta!!!!!


Jos aiotte varastaa kansalta joka miehen oikeudet! kyseisellä konseptilla, tulee aivan varmasti vastaan kansalaisoikeuksien puolesta taistelevien järjestöjen vastaisku.jolloin tapaamme maan korkeimmassa oikeudessa !


Jos sen sijaan teette montun erämaahan ja siihen istatte kalakantoja niin siitä vaan....mutta älkää perkele menkö varastamaan jokamiehen oikeus alueilta järviä !


Nyt alkaa pikkuhiljaa luottamus menemään metsähallitukseen !!!!!!!!!! jos pitää paikkaansa!.

0

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

        Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
        Sinkut
        135
        785
      2. Muistelen lämmöllä

        Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
        Ikävä
        48
        642
      3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

        Tiedät kyllä mistä.
        Ikävä
        70
        619
      4. Tunnistan mun rakkaan

        Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
        Ikävä
        81
        571
      5. Miten oletkin noin

        osaamaton kaikin tavoin :)
        Ikävä
        39
        529
      6. Tyrkytät ittees liian

        tasokkaille :)
        Ikävä
        46
        510
      7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

        Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
        Ikävä
        64
        489
      8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

        Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
        Ikävä
        36
        475
      9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

        Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
        Ikävä
        21
        468
      10. Pakko myöntää mies

        En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
        Ikävä
        94
        462
      11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

        Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
        Maailman menoa
        261
        449
      12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

        Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
        Suomussalmi
        36
        401
      13. Timo Vornanen.

        On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
        Maailman menoa
        25
        397
      14. Luottamus

        Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
        Ikävä
        86
        396
      15. Sofia ja Jeffrey yhdessä

        Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
        Kotimaiset julkkisjuorut
        80
        395
      16. Mikä on ollut ihanin

        Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
        Ikävä
        13
        385
      17. Kauan olet hänet tuntenut?

        🙂
        Ikävä
        21
        382
      18. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

        En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
        Ikävä
        32
        376
      19. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

        Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
        Ikävä
        29
        374
      20. Kangasluoman kirjoitus Lapuan Sanomissa

        Ei voi kun nauraa. Nyt tämä henkilö ajaa säästöjä lakkauttamalla kouluja ja sitä myöten tapetaan sivukyliä. Kyseinen h
        Lapua
        49
        365
      Aihe