Muka erämies miettinyt...

Itseään erämieheksi kehuskellut Rantapohjalehdessä mietiskellee vielä miksi sai potkut, kun oli porukan johtajalle ns” aukonut naamaansa” metsästysrikkomuksista, eihän paikallislehti ole mikään ” Itku-Iikkojen” valituslehti. Keitä mokoma ”pupumieheksi” laitettua kiinnostaa, itse en malttanut olla ottamatta kantaa. Parempi olla koiranseurassa kahdestaan papanoita etsimässä, jos ei sopeudu porukkaan.
5424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos joku "metsästäjä" ajaa autolla 50 metrin päähän passipaikasta johon jää "metsästämään", niin on siinä "erämiehellä" eri-jännä merkitys...

Äänestä

Aloittaja oikeassa, passimiehen pitää pysyä hänelle määrätyssä paikassa, hän on porukanjohtajan vastuulla. Paremmin turvallisuusviesti menee perille metsästyksen valvojalle, mutta poliisille varminta. Turhaan Rantapohjan yleisöosastolla valittelee, kun on osasyyllinen metsästysrikkomukseen vaikenemalla.

Äänestä

Puolustelisin aloittajaa, sillä ei ole reilua noin vain potkasta pois hirviporukasta. Kannattaisi puhutella seuran puh.joht. asiasta, hänen kuuluu tietää asiasta.

Äänestä

Minä myös puolustelisin aloittajaa muuten ,mutta jos huomaa metsästysrikkeen hänen olisi pitänyt ilmoittaa, ei ole leikinasia lähteä pois passipaikaltaan, kun on kuitenkin isokaliberiset aseet hirvimiehillä. Voi olla myös aikaansaamaton tyyppi, ei hirvijohtaja viitsinyt pitempään katella, olikohan näin?

Äänestä

Hirviporukoissa on niitä kiertopalkintoja, jotka eivät tule toimeen minkään porukan kanssa. Eräskin minäminä-tyyppi on käynyt kohta kaikissa porukoissa ärsyttämässä.
Ottaisi lääkkeet ajallaan ja säännöllisesti, niin voisi olla siedettävämpi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sakolainen kirjoitti:

Itseään erämieheksi kehuskellut Rantapohjalehdessä mietiskellee vielä miksi sai potkut, kun oli porukan johtajalle ns” aukonut naamaansa” metsästysrikkomuksista, eihän paikallislehti ole mikään ” Itku-Iikkojen” valituslehti. Keitä mokoma ”pupumieheksi” laitettua kiinnostaa, itse en malttanut olla ottamatta kantaa. Parempi olla koiranseurassa kahdestaan papanoita etsimässä, jos ei sopeudu porukkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu