Perjantai-ilta, taas juodaan!

pullo_auki

Perjantai-ilta lähestyy. Tällä viikolla, eli siis huomenna, juodaan taas. Tällä viikolla on kohotettu panoksia viime kerrasta. Viikko sitten join 30 euron viinipullon ja sammuin. Viini oli viiden tähden huippuviiniä. Ketju herätti hämmästystä Pori-foorumilla.

Nyt viinikaapissa kellittelee kaksi 40 euron pulloa. Matkaamme Italiaan, kiehtovaan viinimaahan. Kaadamme siis huomenna huippuluokan Amarone-viinejä ja raportoimme suomi24 Pori-foorumilla, miten vain porilaiset osaavat juoda.

Muistathan nauttia alkoholia kohtuudella. Sammuminen sopii vain todellisille asiantuntijoille. Viinien nimet paljastetaan huomenna.

14

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pullo_auki

      Pullo aukeaa pian. Ensin kauppaa viikonlopun ruokaostokset ja sitten: SOKKA IRTI!!!!

      Otetaan vähän parempaa viiniä!

    • Tiedossa-on

      Pori on lupaavien alkoholistien asuinsijana ykköspaikkoja suomessa

    • pullo_auki

      Taas on pullo auki, mutta viinin maku on hivenen pettymys. Juomana on viiden tähden huippuviini: Zenato Amarone della Valpolicella Classico 2011

      Ei mikään erikoinen viini. Sama viini aikaisemmin on vienyt mukanaan, mutta nyt (johtunee viime viikkoisesta dokaamisestani ja sammumisesta) sekä keho että aivot laittavat stoppia juomiseen. Ei ole jano, viiniä ei tee mieli juuri yhtään. Yök, pahaa!

      Ehkä on parasta odottaa, että tulee taas se kuuluisa janon tunne.

      Mitä tässä nyt maistelen, niin kyllä tämä on sitä samaa Amaronea kuin ennenkin. Mutta nyt ei tee vain mieli juoda. Jännä juttu. Ei tee yhtään mieli viiden tähden huippuviiniä. Kun ei nappaa, niin ei nappaa.

    • pullo_auki

      Kun viini on saanut hetken temperoitua, maku tasoittuu ja paranee. Kyllä tämä painuu, mutta juominen tapahtuu puoli-väkisin. Nousuhumala vähän jo kolkuttelee päätä. Nostan kuppia lisää.

    • Kauko_Kankkunen

      Eipä oo krapulaa kun en sortunut viikonloppuna juopottelemaan.

      • pullo_auki

        Ei ollu mullakaan, kun otin niin kevyesti.


    • Ahlaisista

      Miten tämä aihe liittyy Poriin. Täm on Pori-palsta ja täällä kuuluu kirjoittaa vain Köntsästä ja klimppisopasta.

      • tämtämjatäm

        Tässä käsitellään porilaista juomakulttuuria. Täm kuuluu tälle palstalle.


      • mututuntumalla
        tämtämjatäm kirjoitti:

        Tässä käsitellään porilaista juomakulttuuria. Täm kuuluu tälle palstalle.

        Tyypillinen porilainen juomatapa on kossua ja keskikaljaa kaksin käsin.
        Viiniä lipittävät yleensä vain jotkut naiset tai hienostelevat miehet.


      • pullo_auki
        mututuntumalla kirjoitti:

        Tyypillinen porilainen juomatapa on kossua ja keskikaljaa kaksin käsin.
        Viiniä lipittävät yleensä vain jotkut naiset tai hienostelevat miehet.

        Täyttä asiaa. Tänään korkattu Les Grandes Terrasses 2011. Etelärannan poikakin olisi tästä kateellinen ;)


      • pullo_auki
        pullo_auki kirjoitti:

        Täyttä asiaa. Tänään korkattu Les Grandes Terrasses 2011. Etelärannan poikakin olisi tästä kateellinen ;)

        "Tyylikäs huippuviini"
        - Viinilehti


    • mitenpäjos

      Jospa viini ei ole juomasi? Entä olut,viski tai lonkerot? etsi omasi?

      • Anonyymi

        Kylpyammeellinen jalostettua kiljua on ryypättävissä nyt!
        Onneksi on erillinen suihku, jossa voi välillä huilutella rapulahikkee pois,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kylpyammeellinen jalostettua kiljua on ryypättävissä nyt!
        Onneksi on erillinen suihku, jossa voi välillä huilutella rapulahikkee pois,

        Voit aina mennä pulimaan sinne kiljun sekaan ja nautiskella sellaisella kiemurapillillä jossa kilju pyörii hauskasti ennenkuin juot sen.Samalla hikikin katoaa.Luukutat lambadaa radiosta ja aurinkolasit päähän niin on kuin olisit kirjurinluodon biitsillä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      215
      5439
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5034
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      26
      4845
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      123
      2075
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1801
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      89
      1667
    7. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      20
      1623
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1511
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      92
      1305
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1290
    Aihe