Harjoittelupaikan hakeminen

Millainen CV tulee lähettää kun haen itselleni harjoittelupaikkaa lakitoimistosta?
6548
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

mahtaakohan olla olemassa mitään lakitoimistolle tuunattu CV mallia. En oikein jaksa uskoa sellaiseen. Soita vain lakitoimiston johtajalle ja myy itsesi hänelle. Kerrot taitosi ja halusi. Grant Gardone haki toimistoonsa itsellensä uutta reipasta kaveria. Hän asetti päydälle juomalasin puolillensa vettä. Kun haastateltava tuli paikalle, niin Gardone pyysi tulijaa myymään Gardonelle lasin vettä tai itsensä. Yllättävän moni rupesi myymään vettä. Sellainen sai työpaikan joka myi itsensä. Eli pointti on keskity itsesi myyntiin älä niinkään sen CV:n myyntiin. Toki senkin voit CVn laittaa, mutta suora toiminta on kaikkein tärkeintä jos meinaat menestyä.

Äänestä
  • Kiitos! Itse olen suht reipas, mutta tuntuu vieraalta hakea harjoituspaikkaa kun ei ole mitään kokemuspohjaa. Aloitan soittelemaan paikkoihin heti kunhan pääsen kotiin.

    Äänestä

Ainakin vähän kannattaa valehdella cv:ssä. Näin mullekkin työpaikka aukes.

Äänestä
  • Onko palstalla ketään, joka olis päässy johonkin isoon asianajotoimistoon, kuten Boreniukselle töihin? Mikä ratkasee näihin firmoihin pääsyn? Itseäni liikejuridiikka kiinnostaa kovasti, mutta en ole vielä onnistunut saamaan paikkaa tällasesta toimistosta.

    Äänestä

  • Osa esikarsii arvosanoilla.

    Äänestä

  • Jep. Tietyt isommat toimistot tosiaan katsoo aika tarkkaan arvosanoja jo hakemusten yhteydessä.. Vaikuttaa siltä, että he haluavat tietyntyyppisiä henkilöitä töihin, joilla toisaalta on työkokemusta mutta toisaalta arvosanat 4-5 akselilla siitä huolimatta, että henkilö pyörittää töitä ja opintoja samanaikaisesti. En tosin tiedä mikä tilanne on valmistuttaessa, mutta opintojen aikana työharjoitteluihin hakiessa vaikuttaa siltä että isoille toimistoille on suuri merkitys arvosanoista. Pienemmät toimistot eivät välttämättä katso arvosanoja laisinkaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Cvmies kirjoitti:

Millainen CV tulee lähettää kun haen itselleni harjoittelupaikkaa lakitoimistosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu