Millainen CV tulee lähettää kun haen itselleni harjoittelupaikkaa lakitoimistosta?
Harjoittelupaikan hakeminen
6
512
Vastaukset
- Myy_itsesi
mahtaakohan olla olemassa mitään lakitoimistolle tuunattu CV mallia. En oikein jaksa uskoa sellaiseen. Soita vain lakitoimiston johtajalle ja myy itsesi hänelle. Kerrot taitosi ja halusi. Grant Gardone haki toimistoonsa itsellensä uutta reipasta kaveria. Hän asetti päydälle juomalasin puolillensa vettä. Kun haastateltava tuli paikalle, niin Gardone pyysi tulijaa myymään Gardonelle lasin vettä tai itsensä. Yllättävän moni rupesi myymään vettä. Sellainen sai työpaikan joka myi itsensä. Eli pointti on keskity itsesi myyntiin älä niinkään sen CV:n myyntiin. Toki senkin voit CVn laittaa, mutta suora toiminta on kaikkein tärkeintä jos meinaat menestyä.
- Cvmies
Kiitos! Itse olen suht reipas, mutta tuntuu vieraalta hakea harjoituspaikkaa kun ei ole mitään kokemuspohjaa. Aloitan soittelemaan paikkoihin heti kunhan pääsen kotiin.
- Josvalmis
Ainakin vähän kannattaa valehdella cv:ssä. Näin mullekkin työpaikka aukes.
- upcominglawyer
Onko palstalla ketään, joka olis päässy johonkin isoon asianajotoimistoon, kuten Boreniukselle töihin? Mikä ratkasee näihin firmoihin pääsyn? Itseäni liikejuridiikka kiinnostaa kovasti, mutta en ole vielä onnistunut saamaan paikkaa tällasesta toimistosta.
- Vitosrivi
Osa esikarsii arvosanoilla.
- Oikyo
Jep. Tietyt isommat toimistot tosiaan katsoo aika tarkkaan arvosanoja jo hakemusten yhteydessä.. Vaikuttaa siltä, että he haluavat tietyntyyppisiä henkilöitä töihin, joilla toisaalta on työkokemusta mutta toisaalta arvosanat 4-5 akselilla siitä huolimatta, että henkilö pyörittää töitä ja opintoja samanaikaisesti. En tosin tiedä mikä tilanne on valmistuttaessa, mutta opintojen aikana työharjoitteluihin hakiessa vaikuttaa siltä että isoille toimistoille on suuri merkitys arvosanoista. Pienemmät toimistot eivät välttämättä katso arvosanoja laisinkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938108
- 403912
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241380
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html331224Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,311109Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia12980Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797