Kuinka kauan NCC saa pitää näitä ostamiaan tontteja ja rakennuksia rapistumassa Porvoossa. Ovat menneet jo todella karmeaan kuntoon tuo vihreä funkistalokin Manskulla...näyttää jo tiilet rapisevat lähellä kattoa. Todella vaarallista, kun alkavat purkaantua ja ihmisten päälle alkaa tippua tiiliä...katelkaapa sinne yllös.
http://www.uusimaa.fi/artikkeli/247491-hopean-korttelin-rakentaminen-on-pantu-jaihin
Samoin Etolan puutalo on ihan karmeassa kunnossa mutta eipä näytä kaupunginjohtoa kiinnostavan pistää ruotuun näitä rakentajia..onko taas jotain hyvä veli -toimintaa?
Rakennuttajien pitää muistaa, että Porvoossa ei voi pyytää asunnoista samoja hintoja kuin Helsingissä!
http://www.uusimaa.fi/artikkeli/247491-hopean-korttelin-rakentaminen-on-pantu-jaihin
Samoin Etolan puutalo on ihan karmeassa kunnossa mutta eipä näytä kaupunginjohtoa kiinnostavan pistää ruotuun näitä rakentajia..onko taas jotain hyvä veli -toimintaa?
Rakennuttajien pitää muistaa, että Porvoossa ei voi pyytää asunnoista samoja hintoja kuin Helsingissä!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Aika kamalalta näyttää paraatipaikalla oleva vihreä talo Mannerheiminkadulla (siinä oli joskus Söderströmin kirjakauppa ja kirjastokin). Aika passiiviselta tuo rakentaminen näyttää, joten eikö luvan pitäisi raueta? Näyttää johdon ja virkamiesten katse olla vain länsirannalla, kun annetaan keskustan rakennusten rapistua - johan sieltä kohta tippuu tiilet ihmisten päähän.
Tässä vähän lakia:
Rakennuslupa voi raueta erilaisista syistä. Passiivisuus rakentamishankkeessa johtaa luvan raukeamiseen kolmen vuoden kuluttua luvan myöntämisestä. Luvan raukeaminen kolmessa vuodessa edellyttää, ettei rakennustyöhön ole lainkaan ryhdytty kolmen vuoden kuluessa luvan myöntämisestä. Lupa raukeaa myös viiden vuoden kuluttua luvan myöntämisestä, mikäli rakennustöitä ei ole tässä ajassa suoritettu loppuun. Oletuksena on siis, että rakennushankkeet valmistuisivat tässä ajassa.
Kuka oikeasti tosiaan vastaa näistä asioista, että kaksi isoa rakennusta ihan ydinkeskustassa rapistuu, kun kaupunki ei patista rakentamaan niitä valmiiksi. Jos eivät NCC ja Lemminkäinen saa myytyä ylihintaisia asuntoja, niin rakennukset pitää palauttaa takaisin uudelleen myyntiin esim. jollekin kauppaketjulle ja jättää Taidetehtaan kauppasuunnitelmat pois:
http://www.uusimaa.fi/artikkeli/269490-uusien-porvoon-keskusta-asuntojen-ostajille-tarjotaan-tuhansien-eurojen-etuja
Tässä ohje kaupungin virkamiehille, jos asiat eivät ole teille selviä:
http://www.kunnat.net/fi/asiantuntijapalvelut/mal/verkko-oppaat/maapolitiikan_opas/Sivut/rakentamiskehotus.aspx
Rumasti sanottu! Ei meidän virkamiehet tarvitse mitään ohjeita. He ovat kaikkitietäviä. Ja vaikuttavat olevan rakennusyhtiöiden marionetteja.
Eikö tuollainen huolimattomuus kaupungin asioiden hoidossa ole jo virkarikos?
Jos miettii näitä kaikkia koulujen ilmanvaihto-ongelmia, rakennusvalvontaa ja erikoislupien antoja rölli-laiturille tai sitä, että ei valvota, että noudatetaan rakennusmääräyksiä tai että valvotaan, että aletaan rakentaa rakennusluvan puitteissa...niin tässä määritelmä virkarikos-nimikkeeseen:
Virkavelvollisuuden rikkominen on Suomen rikoslain 40 luvun 9 ja 10 §:n määrittelemä virkarikos.[1] Siihen syyllistyy virkamies, joka rikkoo virkatoiminnassa noudatettaviin säännöksiin tai määräyksiin perustuvan virkavelvollisuutensa tavalla, jota ei voida pitää vähäisenä. Rikoksesta tuomitaan sakkoon tai vankeuteen enintään vuodeksi. Virkamies voidaan myös tuomita viralta pantavaksi.
Jos virkavelvollisuuden rikkominen tapahtuu huolimattomuudesta, voidaan virkamies tuomita tuottamuksellisesta virkavelvollisuuden rikkomisesta varoitukseen tai sakkoon, ellei kysymyksessä ole virkasalaisuuden rikkominen.
Joku pitää yllä tällaista listaa eli johonkin tällaiseen listaan pitäisi olla kirjattuna myös NCC:n ja Lemmikäisen jatkoluvat...mistäköhän löytäisi sen listan?
http://porvoo01.hosting.documenta.fi/kokous/201710079-5.HTM
http://porvoo01.hosting.documenta.fi/kokous/201710079-5-1.PDF
No, onpa tosiaan hurjan näköinen tuo reitti Mannerheiminkadulla keskustan läpi, kun katsoo noita rapistumassa olevia rakennuksia! Eipä näytä olevan edes aikeita rakentaa mitään...eikö tuohon oikeasti kukaan virkamies rakennusvalvonnassa puutu?
Bow down before the one you serve,
You're going to get what you deserve.
Vi har just ny bullar och kaffe. Inte valvo nogon hus.
Har ni fått någo lahjus när ni int gör någo åt saken?
Rakennusvalvonnan tulisi pakkolunastaa tontit ja velvoittaa Sisco-tec oy rakentamaan kohtuuhintaista moduulituotantoa tonteille. Syntyis jotain valmista sitten.