Anne Bernerin suuri puhallus, yksityistiet

Per-Vers

Bernerin esitys yksityisteiden hoidon pakottamisesta uudelle valtion yritykselle, painajainen!
Maksuihin tulee varmasti kovia korotuksia. Yhtiö tietysti voitaisiin myydä myöhemmin ulkomaille, niinhän monille yksityistetyille valtionyhtiöille on käynyt. Tiethän hoitavat edullisimmin tieosakkaiden joukosta valitut sivutoimiset teiden korjaajat, paikalliset maanviljelijät.

Tuota tulevaa lakiesitystä pitää ankarasti vastustaa.
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-2000005061603.html

Tämä on kytketty autoveroon. Berner ei luultavasti ole ikinä ymmärtänyt Suomen yksityisteiden päälle, onkohan montaa kertaa käynyt edes maaseudulla.
Tässä on kyse härskistä rahastusyrityksestä.

4

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aasdfed

      hullunakan......

    • hornankuuseen

      Bernerin kulakki pitää lähettää siperiaan 20 vuodeks jotta oppii leirielämää ja saa käsitystä sivistyneisyydestä.

      • gllgg

        Niin, tässä on myös kyse rikoksen suunnittelusta.
        Eikö sellainen ole myös rangaistava teko. Juuri se suuri puhallus, käydä kaikkien tienkäyttäjien kukkarolla niin, että siitä hyötyvät uudet, aivan turhat tahot. Ministeri toimii kansan edustajien vastaisesti.
        Vähin mitä hän ja muut jotka tuota kehittelevät, voisivat erota. Johan siellä Jorma Ollila työryhmineen on hakannut paljon rahaa uuteen Orwell-84 ajoneuvojen satelliittiseurantajärjestelmää, jonka pohjalta laskutettaisiin tienkäytöstä ainakin autoja. Siis tämä olisi GPS-pohjainen tekniikka. Ja helvetin kallis. Yhtään lisäkuluja ei kaivattaisi enää autoilulle. Tässä oli tarkoitus yhdistää autoveronperintää sekä erikseen tiemaksujen laskentaa.
        Olen tyytyväinen nykyiseen käytäntöön. Tässä on kuulemma vaijea tapaus sähköautot. Niiden polttoaineen, sähkön kulutusta ei voi verottaa tarpeeksi, koska samaa sähköä käytetään pienellä verolla joka paikoissa muualla.


      • TuotaValtaTekee

        Bernerillä noussu kusi päähän, käyttäytyy kuin diktaattori.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4672
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1987
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1702
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      148
      1275
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1181
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1066
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      963
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      936
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      892
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      868
    Aihe