Ulkonäkö ja työ

Oikistyttö93

Hei,

Millaisia ulkonäkövaatimuksia lakialalla on? Häiritseekö esim meikkaamattomuus työnsaantia? Pitääkö töissä olla jakkupuku?

7

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 264274

      Hmm... jokaisella työpaikalla on tietysti vapaus luoda haluamansa yrityskulttuuri, mutta noin yleensä miehillä on ainakin pikkutakki. Naisilla on vapaampaa, mutta tuskin hupparissa tai t-paidassa kannattaa töitä hakea. Meikkauksista en tiedä.

    • ntre

      Siisti, asiallinen ulkoasu. Meikkiä ei tarvita, mutta kohtuullinen meikki saa olla. Ei näkyviä tatskoja eikä lävistyksiä, korvakorut kuitenkin saa olla.

    • eimeikkipytty

      Ei tarvitse olla meikkipytty. Vaatetus on vapaa kunhan on siisti. Minihame on kieletty, vaikka olisi ns, legginsitkin alla.

    • Oikeustieteenkandi

      Rumat ne vaatteilla koreilee. Kolmiraitaverkkarit ja t-paita tuo esille henkilön oman, luonnollisen kauneuden. Vaatii tietysti hyvää itsetuntemusta ja -luottamusta.

    • Monella alalla täytyy olla uskottavan oloinen. Pukeutuminen vaikuttaa uskottavuuteen hyvin paljon, mutta vain hetken aikaa. Käytös, kieli ja eleet ovat yhtä tärkeitä keinoja uskottavuuden aikaansaamiseksi.

      Jos henkilö ei ole työssään uskottava, ei hänen palveluksiaan haluta, vaikka ne saataisiinkiin halvemmalla kuin uskottavilta työntekijöiltä.

      Toki epäuskottava henkilökin voi osoittaa olevansa työhönsä pätevä, mutta se vaatii aikaa, eikä siihen yleensä anneta mahdollisuutta.

      Yleensä kaikkeen toimistossa tehtävään työhön liittyy odotus siisteydestä. Ihminen voi tosin olla siistin ja uskottavan näköinen ilman meikkiäkin.

      Mitä asiakkaisiin tulee, yleensä heitä kohtaan osoitetaan kunnioitusta pukeutumalla tilaisuuden vaatimalla tavalla ja näyttämällä siistiltä.

      Joskus tilaisuus voi vaatia kumisaappaat ja verkkarit. Tällöin olisi suorastaan loukkaavan ajattelematonta ilmaantua paikalle silkkipuvussa.

    • låplioplaah

      Riippuu vähän missä oot töissä. Joissakin paikoissa joutuu käyttämään pukua miltei päivittäin kun taas toisissa lakiammateissa vaan todella harvoin.

    • jlskdlfjskl

      Rehellisesti sanoen suuri oikeustieteen ammattilaisista mukautuu hiljaiseen mutta tiukkaan ulkonäkökoodistoon. Sinun ei tarvitse olla huippumalli, mutta muodollinen statuspukeutuminen ja hillitty meikkaus ovat tärkeitä. Kuvittele, että olet liittymässä paikallisen kokoomuksen jaostoon ja lähde siitä. Välillä mietityttää onko kaikki statuspelleily todella tarpeellista asiakkaan luottamuksen saavuttamiseksi? Voiko siitä olla joissain konteksteissa jopa haittaa? Luontaantyöntävä pukukoodisto ja hierarkinen kulttuuri voisi kyllä muuttua. Toisaalta voit vaikuttaa asiaan paljon suuntautumisella johonkin tiettyyn oikeudenalaan, jossa pukukoodiston ja statuksen näyttämisen rooli ei ole niin tärkeää. Aina tarvitaan myös uudistajia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9127
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      56
      4809
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4501
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      53
      2823
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1546
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1336
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1222
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      41
      1189
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      168
      1140
    Aihe