3V virtalähde rakenteluun

Zener-diodin avulla voi tehdä aivan riittävän virtalähteen, jos on tarvis tehdä n. 3V jännite:
http://www.learnabout-electronics.org/PSU/psu22.php
Nykyään varmaan on yleisempää käyttää 3V3 regulaattoria, mutta jos tarvitsee jonkin muun jännitteen kuin standardin, niin kytkennästä voi olla apua.
Esim. SD-muistikortit voi tykätä enemmän matalammasta jännitteestä - ainakaan 5V ei käy. Jos prosarissa on SPI-väylä, saa siihen kytkettyä SD-muistikortin melko pienellä vaivalla, kun jännitteet on oikein. Huomaa myös ylijännitteen esto em. linkissä. Tämän jälkeen muistia onkin sitten lähes rajattomasti käytettävissä. Myöskin muistiin kirjoituksen voi tehdä niin, että 512-tavun bufferia ei välttämättä tarvita, vaan data on välimuistissa "matkalla kortille".
8192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Zenerdiodi ei vaan ole oikein hyvä jos haluaa vakaan jännitteen. Zenerin kanssa jännite muuttuu reilusti lämpötilan mukaan (reilu kymmenen prosentin muutos aika pienellä lämpötilamuutoksella) eli jos käytettävä laite on vähänkin herkkä väärille jännitteille (kuten muistikortti) kannattaa valita joku muu tapa tuottaa vakaa jännite.

Äänestä
  • Zenerdiodin voi lykätä regulaattorin maakarvaan, jos tarvii isompia jännitteitä. Esim. 5,1 voltin zener viiden voltin regulaattorin kanssa antaa tasaista kymmentä volttia.

    Äänestä

  • Niinkuin tuossa jo aiemmin todettiin zener ei ole niitä tarkimpia jännitteen vakavointiin. Lämpö siirtää jännitettä. Pienin se on zenerjännitteellä 5.6V, jota tietenkin kannattaa hyödyntää.
    Jos tarvitaan tarkkaa jännitettä niin siihen löytyy oikein jännitereferenssejä joista saadaan tarkka vertailujännite virtalähteitä varten. Jotkin virtalähdepiirit sisältävät myös hyvälaatuisen referenssijännitteen, joten niistä saa tarkkoja virtalähteitä. Joissain yhdenpiirin säädettävät virtalähdepiirit alkavat jo 1,2V jännitteestä joten kolmenvoltin pintaan jännite ei kannata rakentaa zenerillä jos se pitää olla tarkka.

    Äänestä

  • Kunnollinen, lämpötilakompensoitu ja pienen sisäisen vastuksen omaava säädettävä "zenerdiodi" on TL431. Jännite alkaen 2,5 voltista ylöspäin.
    http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tl431.pdf
    Pdf:n lopussa on valmiita sovelluksia, jos itse ei keksi, miten sitä käytetään. Ja "googlaamalla netistä" löytyy lisää.

    Äänestä

Miksi rakennella tuollaisia huonoja "regulaattoreita", kun hyviäkin saa alle eurolla. Tässä esimerkki: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tps799.pdf
Useita kiinteitä jännitteitä 1,2-4,5 V alueella ja säädettävä malli 1,2-6,5 V.

Jännitteen tarkkuus, vakaus, kohina jne. aivan eri luokkaa kuin zener-virityksillä.

Äänestä

Kyllä+tuosta+pitäisi+ihan+hyvä+virtalähde+tulla.+Lämpötilakerroin+noilla+matalan+zener-jännitteen+komponenteilla+on+luokkaa+-0.1%/C.+20C+nousu+lämpötilassa+aiheuttaa+siis+2%+pudotuksen+jännitteessä.+Mielestäni+se+on+ihan+järkevästi+päin,+eikä+aiheuttane+ongelmia,+koska+muistikortille+ilmoitettu+maximum+rating+on+usein+3.6V.+Eipä+tietenkään+kannata+tehdä+termaalista+kytkentää+ohjattavan+päätransistorin+kanssa.+Lisäksi+tuon+ylijännitesuojan+voi+säätää+erikseen+vaikkapa+3.1V:hen,+jolloin+ylijännite+näkyy+virtojen+pätkintänä.+Tätä+kytkentää+tuli+testattua+tapauksessa,+jossa+kytkennästä+päin+tuli+5V+"impulssi"+joka+saturoi+regulaattorin.+Regulaattori+meni+off-tilaan,+mutta+jännite+nousi+silti+melkein+4V:hen,+koska+em.+mallissa+ei+ylijännitteeltä+suojausta+ollut+ja+rikkoi+muistikortin..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kelvollinen_psu kirjoitti:

Zener-diodin avulla voi tehdä aivan riittävän virtalähteen, jos on tarvis tehdä n. 3V jännite:
http://www.learnabout-electronics.org/PSU/psu22.php
Nykyään varmaan on yleisempää käyttää 3V3 regulaattoria, mutta jos tarvitsee jonkin muun jännitteen kuin standardin, niin kytkennästä voi olla apua.
Esim. SD-muistikortit voi tykätä enemmän matalammasta jännitteestä - ainakaan 5V ei käy. Jos prosarissa on SPI-väylä, saa siihen kytkettyä SD-muistikortin melko pienellä vaivalla, kun jännitteet on oikein. Huomaa myös ylijännitteen esto em. linkissä. Tämän jälkeen muistia onkin sitten lähes rajattomasti käytettävissä. Myöskin muistiin kirjoituksen voi tehdä niin, että 512-tavun bufferia ei välttämättä tarvita, vaan data on välimuistissa "matkalla kortille".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu