Hienosahattu lauta?

Topi

Mitäköhän tällainen 'hienosahattu' lauta oikein on? Vaimo haluaisi tällaista yhden huoneen seiniin. Eli sisustuslehdissä näkee seinissä tällaisia karkeita vaakapanelointeja, jollainen tästäkin pitäisi tulla.

Mun ymmärryksen mukaan tarvittaisi siis sellaista paneelia, jonka profiilissa ei lautojen väliin jää kummoista rakoa. Pontti kai kuitenkin pitäisi olla, että laudat eivät aaltoile ihan miten sattuu. Ja pinta siis ei höylätty vaan karkeampi. Onko tällaista olemassa ja mistä sitä saa?

6

1330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rakentaja

      Löytyy vaikka puukeskuksesta

      • Tomi

        Kiitos vastauksesta. Minkäslaisissa mitoissa ja millä nimellä tätä löytyy? Löytyykö webistä jotain tuoteluetteloa, jossa olisi tällainen tavara?


      • ja kellot soi
        Tomi kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Minkäslaisissa mitoissa ja millä nimellä tätä löytyy? Löytyykö webistä jotain tuoteluetteloa, jossa olisi tällainen tavara?

        ei tarvi edes puukauppaan mennä, tulosta omalla printterillä.
        hei herää, jos puuta tarvitset eikö oikea paikka kysellä olisi rautakauppa eikä suomi24:n keskustelupalsta.


      • Samanmielinen
        ja kellot soi kirjoitti:

        ei tarvi edes puukauppaan mennä, tulosta omalla printterillä.
        hei herää, jos puuta tarvitset eikö oikea paikka kysellä olisi rautakauppa eikä suomi24:n keskustelupalsta.

        Ja muutenkin. Miksi tänne kaikki kirjoitelevat ja kyselevät. Juttuja voi kysellä tutuilta. Ja toreilla. Lopetetaan koko palsta heti. Ja muut foorumit. Kysellään naapureilta.


    • verhoilija

      Mulle kyllä hienosahatusta laudasta tulee mieleen ulkoverhouslauta, sisälle pistäisin höyläpintaa.

      Hienosahattu on hienosahattua eli siinä on hieno / hyvä sahapinta. Eli parempi kuin kenttäsirkkelistä tullut raakalauta, mutta karkeampi kuin höylätty. Sitä käytetään tosiaankin usein ulkoverhouslautana (ulko)maalin tarttuvuuden / pysyvyyden vuoksi. Höyläpinnassa maali ei tahdo ulkona kestää.
      Mutta kuten tuossa joku totesi, puutavaraliikkeessä lienee asiantuntemusta paremmin kuin täällä

      • jtp

        kyllä minun tietääkseni hienosahattu on ulkoverhouslautaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      346
      2761
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      120
      1529
    3. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1370
    4. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      57
      976
    5. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      15
      964
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      27
      924
    7. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      78
      889
    8. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      149
      888
    9. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      80
      878
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      205
      829
    Aihe