Masennuslääkkeet masentavat?

Olen syönyt masennuslääkkeitä nyt noin viikon verran. Mitään pahoinvointia tms. sivuvaikutuksia ei ole ollut, mutta minusta tuntuu että lääkkeet vain masentavat enemmän ja, tuota, itsetuhoisiakin ajatuksia on alkanut ilmaantumaan(tiedän kuitenkin etten uskalla tehdä itselleni mitään). Olisi varmaan syytä lopettaa lääkitys tai ottaa yhteys lääkäriin. Onko muilla ollut samanlaisia kokemuksia?
131964
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Mulla on. Aina vain vähemmän jaksaa kiinnostua mistään tai kenestäkään. Mieliala laskee kuin lehmän häntä. Haluais vaan maata sohvalla ja töllötää töllöä taikka nukkua koko päivän.

Elämänhalu on melkein kokonaan kadonnut. Välillä tuntuu että en oom inkään arvonen, joutasin kuolla pois.

Äänestä
  • Tuollaiset tuntemiset ovat kaikilla väsyneillä, mutta kuitenkin sinäkin olet tärkeä sinun omille lähimmäisille. Yleiskunnon kohottaminen piristää ja auttaa kestämään enemmän paineita. On vain otettava niskasta kiinni ja käytävä ulkona liikkumassa. Makaaminen on kaikista pahinta ihmiselle.

    Äänestä

Ei masennuslääkkeet vielä viikossa anna toivottua tulosta. Lääkkeet vaikuttavat hitaammin muutaman viikon päästä. Lääkkeet kyllä väsyttävät eikä kaikki lääkkeet sovi kaikille. Niitä on pilvinpimein erilaisia lääkkeitä. Niistä löytyy aina joku mikä sopii, niiden lopettamista yhtäkkiä ei suositella. Ota lääkäriin yhteys epätietoisuus lisää vain turhia paineita eikä ole hyväksikään toipumiselle. Ulkoilua älä unohda ja äläkä jää yksin vaan puhu niistä mikä painaa mieltä se helpottaa kestämistä. Usein lääkitystä jatketaan jonkin aikaa oireiden häviämisen jälkeen etteivät ne uusiutuisi. Lääkkeistä on joskus kuitenkin aika lopettaa mutta oikealla tavalla vähitellen. Mutta kuitenkin lääkärin kanssa .

Äänestä

Lääke voi vaikuttaa joihinkin tuolla tavalla.Kannattaisi kysyä lääkäriltä.Samoin sanoiko lääkärisi kauanko menee ennenkuin lääke alkaa vaikuttaa.Jos oireet on vahvat,on parempi vaihtaa lääkettä.Mutta ota heti yhteyttä lääkäriisi.Eihän sitä kannata turhaa ottaa lääkettä!
Mulla kesti kauan ennkuin un lääke auttoi,ja lisäksi annostusta oli nostettava.

Äänestä
  • mutta lääkkeen käyttöohjeessa oli se perinteinen 2-4 viikkoa eli jos vielä viikonverran söisi ja sitten katsoisin tilannetta.

    Äänestä

  • Lääkitty kirjoitti:

    mutta lääkkeen käyttöohjeessa oli se perinteinen 2-4 viikkoa eli jos vielä viikonverran söisi ja sitten katsoisin tilannetta.

    Mä joudun syömään ainakin 2kk ennenkuin helpotti

    Äänestä

  • ritu kirjoitti:

    Mä joudun syömään ainakin 2kk ennenkuin helpotti

    Toivottavasti ei tarvitse syödä niin kauaa ennen kuin helpottaa. Ei välttämättä enää jaksa niin pitkää aikaa.

    Äänestä

hei. masennuslääkkeet alkavat vaikuttaa vasta 2-8 kuukauden kuluttua. jos sait rauhoittavia myös, niin katsoppa niiden sivuvaikutukset, yleensä se on MASENNUS. siis vältä rauhoittavia ja alkoholia, ne vaan pahentavat tilannetta

Äänestä
  • siis tarkoitin viikkoa, en kuukautta!!!!!! toivottavasti luet tämän korjauksen.

    Äänestä

  • capture kirjoitti:

    siis tarkoitin viikkoa, en kuukautta!!!!!! toivottavasti luet tämän korjauksen.

    mutta nukahtamislääkkeitä sain kylläkin, joilla on rauhoittava vaikutus ja niitä voidaan ilmeisestikin käyttää rauhoittavina. Alkoholia en kuitenkaan käytä ollenkaan, joten siitä ei pitäisi olla kysymys.

    Äänestä

  • Lääkitty kirjoitti:

    mutta nukahtamislääkkeitä sain kylläkin, joilla on rauhoittava vaikutus ja niitä voidaan ilmeisestikin käyttää rauhoittavina. Alkoholia en kuitenkaan käytä ollenkaan, joten siitä ei pitäisi olla kysymys.

    Kannattaa mennä lääkäriin vaihtamaan lääkitys, itse olin pari vuotta sitten samassa tilanteessa, ja viikon lääkekuurin jälkeen yritin itsemurhaa. Vietin aikani osastolla ja sen jälkeen sain "lääkityksen kohdalleen", ja nykyään vietän suht tasapainoista elämää ilman lääkkeitä. Koita jaksaa, tiedän ettei sulla oo helppoa...

    Äänestä

alkaa yleensä vasta 1-4 viikon kuluessa. Eli odottele rauhassa. Nykytiedon valossa vaikuttaa siltä, että Cipralex vaikuttaa nopeimmin.

Äänestä

masennuslääkkeille on usein jopa tyypillistä, että ne lääkityksen alussa aiheuttavat lisämasennusta. itseni kohdalla ainakin yhtäkkiset riemuntunteet ja niiden katoamiset aiheuttivat todella itsetuhoisia ajatuksia. halusin kuolla, koska vihasin sitä alastuloa. kun lääkitystä jatketaan, itsetuhoisten ajatusten pitäisi lähteä, mutta itseni kohdalla ei kuitenkaan tapahtunut täysin niin. ota mahdollisimman nopeasti yhteyttä lääkäriisi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lääkitty kirjoitti:

Olen syönyt masennuslääkkeitä nyt noin viikon verran. Mitään pahoinvointia tms. sivuvaikutuksia ei ole ollut, mutta minusta tuntuu että lääkkeet vain masentavat enemmän ja, tuota, itsetuhoisiakin ajatuksia on alkanut ilmaantumaan(tiedän kuitenkin etten uskalla tehdä itselleni mitään). Olisi varmaan syytä lopettaa lääkitys tai ottaa yhteys lääkäriin. Onko muilla ollut samanlaisia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu