Pönttöuuniin piippu?

Piippukiinnostaa

Minkälaista piippua uusiin pönttöuuneihin asennetaan? Onko kevyt hormeja vai tiilipiippuja, entä jos hinnallisesti ajattelee mikä tulee edullisemmaksi?

8

2468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ranettaja

      Edullisin/nopein kevyt hormi, ei ole paras vaihtoehto.

    • setoimiihyvin

      Jos talossa on savupiippu, uuni kytketään siihen, mitään lisäpiippuja ei tarvita. Jos ei ole savupiippua ennestään, niin nopein, helpoin ja halvin on teräsputkipiippu, sisällä 150mm ruostumaton teräsputki, sitten 100mm palovilla, ja kuorena 0,5mm peltiputki.

    • jaläpi

      vienteihin vähintään 100mm palovillaputki. Eristepaksuudesta riippuen vielä ilmatila ympärille.

    • gerti

      Paras , kestävin ja ainut lämpöä varaava piippu on tiilestä tehty.

      • pönttö_juttu

        Tai sanotaanko yleispätevin. Kestää muunkinlaisia lämönlähteitä ja "samalla vaivalla" muurauttaa pari hormia, niin saa laitettua kaminan tms. pöntön pariksi.

        Noilla kevythormeillahan on jokunen tulipalo saatu aikaan. Mutta pönttöuunin pariksi kevythormi taitaa sittenkin sopia aika hyvin, syystä että

        - pönttöuunin hyötysuhde on hyvä = savukaasut suht viileitä (ei pelkoa kevythormin/yläpohjan läpiviennin ylikuumenemisesta, kuten kiukaiden kanssa tuppaa käymään)

        - kun savukaasut ovat viileitä, niin eipä niissä enää ihmeemmin ole lämpöä talteen otettavaksi -> tiilipiipun hyöty lämmitysmielessä jää pieneksi

        - ainakin osaan pönttöuuneja saa kevythormin istutettua suoraan pöntön päälle -> säästyy lattiapinta-alaa (jos/kun piippua ei ollut ennestään)

        Toki perustukset pitää olla kunnossa, kun se pönttö yksinäänkin voi painaa toista tonnia.


    • niinja

      turvallisin.
      Nykyään takkojen pitää lämmittää lattian betonimassaa,niin miksi ihmeessä ne ei voisi lämmittää tiilihormia,ei voi käsittää.
      Nyky suunnittelijat ei taida edes oikein tietää tiilihormista mitään.

    • tyhmä_

      Mikä on pönttöuuni? Onko se kamiina?

      • KVG_auttaa

        Googleta KVG


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      251
      1556
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      31
      1471
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      150
      1219
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1027
    5. 136
      998
    6. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      933
    7. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      916
    8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      421
      863
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      852
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      136
      818
    Aihe