Miten koiran saisi juoksemaan rauhassa pyöränvieressä, ilman että lähtee vetämään väärään suuntaan ja varmasti pysähtymään kun haluan pysähtyä?
Ei olla vielä menty pyörällä, kyseessä on suht nuori koira. Kävellessä ei välitä muista koirista, mutta juoksulenkillä vetää muita kohti jonkin verran, ollaan ostettu springeri jonka laitan jäiden sulattua kiinni.
Miten koira opetetaan juoksemaan pyörän vieressä?
6
2207
Vastaukset
- vanhallatavalla
Itse ajuria opetin niin, että alkuun kävelytin pyörän vieressä, ja jos meni renkaan eteen käskin väistä, ja vedin koiran pois, tai kosketin renkaalla, niin koira itse väisti.Sitten juoksutin koiraa muuten, ja lopuksi pyörällä, jotta oli rauhallisempi siinä.
Pyörässä on hyvä olla jalkajarrut,saa paremmin pysähtymään, jos tarve on.Meillä kun koira tuohon hommaan tottui, tuli tavaksi, että ravasi pitkiä matkoja, ja kun pysähdyin, teki asiansa, joten ei tullut äkkipyssäytyksiä.Tiettyihin paikkoihin oppi tekemään, niin koirakin tiesi sen jo etukäteen.Alkuun on hyvä kävelyttää vieraiden ohi vaan, ja ohi, sanalla tehostaa ohi menoa.Kun koira tuohon hommaan tottuu, niin sitten pienellä vauhdilla muista ohi, ja kun se sujuu, niin ihan normi ravilla.Itse juoksutin niin,että hihna toisessa kädessä, aina samassa, ja koira aina samalla puolella.Itse kädellä pystyin hallitsemaan koiran kulkua.En tiedä springerillä miten sillä , kaipa se helpompi on, ei kai niitä muuten ostettaisikaan.- rakastaajuosta
Kiitos neuvoista, springerillä saa hyvän etäisyyden koiran ja pyörän välille, ja koiran veto tulee järkevämpään kohtaan pyörää, kuitenkin melko vahva tuo meidän höntti on.
- Omistajajuoksemaan
Miten omistaja opetetaan juoksemaan koiran vieressä?
Pyörä on ehdottomasti väärä koiran ulkoilutusväline, koska se kulkee liian lujaa ja liian tasaista vauhtia. Koira juoksee luonnostaan ottaen spurtteja, jolloin pyörän kova, tasainen vauhti läkähdyttää sen. Koiran ulkoilutus polkupyörän avulla on lähinnä eläinrääkkäystä. Lisäksi siinä on liikenneonnettomuuden vaara koko ajan käsillä. Omistaja juoksemaan! Tai kävelemään.- rakastaajuosta
Kyseessä on huksy, eli ihan sopivaksi tuolle oletan. Ja mennään vaan pyörätietä pikkupätkän jälkeen.
- Kääpiösusi
Koiria on erilaisia - toiset on spurttaajia ja jotkut pitkänmatkan ravaajia.. Ei pyöräjuoksutus kaikille sovikaan, mutta kaikkien koirien kanssa pitää olla tarkkana ettei liikaa juoksuta. Pyörällä juoksutettaessa saattaa tosiaan koiralle tulla olo että on pakko juosta vaikkei jaksaisi, joten ihmisen vastuulla on ettei mene överiksi. Taukoja välillä. Helteellä kannattaa jättää mun mielestä kokonaan väliin..
- MustanaamioFlick
Itse tein edellisen sakuni kanssa siten, että opetin sen täällä Töölön Hietalahden uimarannan läheisellä hiekkakentällä pyörän, minun ja koiran välisen toiminnan peruskäsitteet. Olen tästä kirjoittanut kirjankin. Käytiin sen jälkeen kymmenen kilometrin lenkeillä Keskuspuiston metsissä vuosia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857425- 965374
- 2544533
- 444465
- 623227
- 482656
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222338Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292302- 492252
- 412164