Postin varhaisjakelu

herätetty

Onko muilla vastaavia kokemuksia? Meillä postiauto kaasuttelee ikkunan alla yöllä kahdelta siihen malliin, että koko talo herää. Yöuni on kova hinta yhdestä sanomalehdestä.

6

1219

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäpäminä

      Pienellä häiriöllä pääset, jos jakaja vaan kaasuttelee, vaikka se inhottavalta tietysti onkin herätä sillon kun ei pitäs.
      Meillä, asumme omakotitalossa, aamujakaja ajaa ihan seinään kiinni, kun ei viitti autosta nousta laatikkoon lehteä laittamaan, vaan yrittää sen ujuttaa autossa istuen. Talon nurkassa olevan rännin on aamujakaja kolhinut postin autolla ihan lommoiseksi, rännin alla on maahan upotettuna ämpäri sadevesikaivona, sen jakaja on murskannut kun on ajanut päältä autolla. Talon vieressä on nurmikko ja nurmikonkulmassa oli kesällä kukkapurkki, sen päältä aamujakaja ajoi kääntäessään autoa, purkki meni rikki, syksyllä laitoimme paikalla kiven, senkin päältä jakaja ajoi, tosin siinä kyllä kärsi postin autokin. Koskahan jakaja ajaa olohuoneen nurkasta sisään?

    • Entinen varhaisjakaja

      Jos haluatte, että lehdet tulevat ajoissa, niin on turha marista pikkuasioista. Lehdenjako on fyysisesti raskasta työtä, jossa monella on todella tiukka aikataulu. Sitä ei välttämättä edes ehdi kävellä mitään ylimääräisiä matkoja. Toki ymmärrän sen, että omaisuudelle tapahtuvat vahingot ottavat päähän, ja totuus on tietysti se, että eihän niitä saisi tulla. Te omakotitaloissa asuvat asiakkaat voitte helpottaa jakajan työtä ja suojella omaa omaisuuttanne vahingoittumiselta laittamalla postilaatikon niin, että sen viereen on helppo ajaa, ja pudottaa lehti auton ikkunasta. Kulkureittien tyhjänä pito on myös kaikkien osapuolien etu. Keskustelun aloittajalle sanoisin, että jos on noin herkkäuninen, niin kannattaa hankkia korvatulpat. Varhaisjakajat ovat ihmisiä, joista ainakin suurin osa tekee työnsä hyvin ja tunnollisesti. Ollaan ihmisiksi puolin ja toisin, niin homma pelaa.

      • Sama

        niin, pieni korjaus otsikkoon...


    • Sitä saa mitä tilaa

      Jos sä laitat postilaatikon kukkapenkkien keskelle etkä maksa lehdestä erityistä maksua ovelle tuomisesta niin se on sun syy että postin orja kiireessä lyttää sun pelargonias.

      Laita kunnon muovinen postilaatikko tien varteen niin että siihen on autolla helppo päästä. Ja katso ettei siinä laatikossa ole sitä hidastavaa ja ahdasta välikantta mistä paksu lehti ei mene kuin ruttaamalla läpi.

      Jos laatikkoon laitto kestää sekunnin sijaan kymmenen sekuntia niin kerro se vielä tuhannella postilaatikolla, jotka jakajalla on jaettavana.

      Käytä vähän luovuutta niin saat parempaa kohtelua.

    • Anonyymi

      Onko asiaan tullut muutosta?

      • Anonyymi

        Kaikki noi o kuollu ajat sitte


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8203
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2572
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      73
      905
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      853
    5. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      823
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      816
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    8. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      790
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      776
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      713
    Aihe