Onko muilla vastaavia kokemuksia? Meillä postiauto kaasuttelee ikkunan alla yöllä kahdelta siihen malliin, että koko talo herää. Yöuni on kova hinta yhdestä sanomalehdestä.
Postin varhaisjakelu
6
1209
Vastaukset
- minäpäminä
Pienellä häiriöllä pääset, jos jakaja vaan kaasuttelee, vaikka se inhottavalta tietysti onkin herätä sillon kun ei pitäs.
Meillä, asumme omakotitalossa, aamujakaja ajaa ihan seinään kiinni, kun ei viitti autosta nousta laatikkoon lehteä laittamaan, vaan yrittää sen ujuttaa autossa istuen. Talon nurkassa olevan rännin on aamujakaja kolhinut postin autolla ihan lommoiseksi, rännin alla on maahan upotettuna ämpäri sadevesikaivona, sen jakaja on murskannut kun on ajanut päältä autolla. Talon vieressä on nurmikko ja nurmikonkulmassa oli kesällä kukkapurkki, sen päältä aamujakaja ajoi kääntäessään autoa, purkki meni rikki, syksyllä laitoimme paikalla kiven, senkin päältä jakaja ajoi, tosin siinä kyllä kärsi postin autokin. Koskahan jakaja ajaa olohuoneen nurkasta sisään? - Entinen varhaisjakaja
Jos haluatte, että lehdet tulevat ajoissa, niin on turha marista pikkuasioista. Lehdenjako on fyysisesti raskasta työtä, jossa monella on todella tiukka aikataulu. Sitä ei välttämättä edes ehdi kävellä mitään ylimääräisiä matkoja. Toki ymmärrän sen, että omaisuudelle tapahtuvat vahingot ottavat päähän, ja totuus on tietysti se, että eihän niitä saisi tulla. Te omakotitaloissa asuvat asiakkaat voitte helpottaa jakajan työtä ja suojella omaa omaisuuttanne vahingoittumiselta laittamalla postilaatikon niin, että sen viereen on helppo ajaa, ja pudottaa lehti auton ikkunasta. Kulkureittien tyhjänä pito on myös kaikkien osapuolien etu. Keskustelun aloittajalle sanoisin, että jos on noin herkkäuninen, niin kannattaa hankkia korvatulpat. Varhaisjakajat ovat ihmisiä, joista ainakin suurin osa tekee työnsä hyvin ja tunnollisesti. Ollaan ihmisiksi puolin ja toisin, niin homma pelaa.
- Sama
niin, pieni korjaus otsikkoon...
- Sitä saa mitä tilaa
Jos sä laitat postilaatikon kukkapenkkien keskelle etkä maksa lehdestä erityistä maksua ovelle tuomisesta niin se on sun syy että postin orja kiireessä lyttää sun pelargonias.
Laita kunnon muovinen postilaatikko tien varteen niin että siihen on autolla helppo päästä. Ja katso ettei siinä laatikossa ole sitä hidastavaa ja ahdasta välikantta mistä paksu lehti ei mene kuin ruttaamalla läpi.
Jos laatikkoon laitto kestää sekunnin sijaan kymmenen sekuntia niin kerro se vielä tuhannella postilaatikolla, jotka jakajalla on jaettavana.
Käytä vähän luovuutta niin saat parempaa kohtelua. - Anonyymi
Onko asiaan tullut muutosta?
- Anonyymi
Kaikki noi o kuollu ajat sitte
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä831601Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691531Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2661252Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56857
- 65834
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64827Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40811- 40797
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44771