Miksi miehistä/naisista tulee pelimiehiä/pelinaisia? Mielestäni siitä syystä, että he ovat kokeneet suurta rakkautta ja pettyneet siinä pahasti eli satuttaneet itseään. He tietävät miltä syvä rakkaus tuntuu ja kokevat etteivät sitä voi enää saavuttaa niin ajatusmaailma on muuttunut tyyliin "vitunko väliä millään on!" Ja ottavat toisesta irti vaan sen mikä helposti on saatavilla.
Päivän teoria
haavoitettuna.haavoittaa
3135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
En usko. He vaan haluavat ihailua ja palvontaa, sekä paljon seksiä. Ne mitään haavoittuneita ole. Eivät edes sellaiseen kykene kuin rakkaus.
Miksei? Pelihenkilö on omassa suhteessa kokenut valtavan pettymyksen, jota ei ole kyennyt joko terapiassa tai ilman terapiaa käsittämään, joten korvien välissä vinksahtaa ja kun elämässä tulee tilaisuus eteen tehdä jollekin viattomalle sama kipeä kokemus, niin se tehdään. Ikävintä siinä on se, että omat pettymykset kaadetaan kiltin kuuntelijan niskaan ja tuolla kuuntelijalla ryhdytään pelaamaan. Oudointa on kuitenkin se, että kun ei pelihenkilö saa mitä haluaa kuuntelijastaan, niin ryhdytään vielä kiusaamaan kuuntelijan lähimmäisiä, niitä täysin viattomia ihmisiä pelihenkilön pettymyksiin.
En usko että sellaiseksi tullaan mutta omien halujen ja niiden tyydyttämisen ensisijainen tärkeys johtuu siitä että he eivät ole vielä koskaan oikeasti rakastuneet.. Eivät ole tunteneet ketään kohtaan mitään.
Ovat luonteeltaan itsekkäitä ja omien tarpeiden mukaan eläviä.
Heillä ei ole ns.sielunelämää eivätkä ajattele päivää pidemmälle..
Elävät hetkessä etsien jotain, mutta eivät itsekkään tiedä mitä..
Hukassa