-Poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen avautuu Aamulehdessä - hän saa pelkkää sontaa myös itse "virallisen valvojan" ja suojatyövirkansa myötä, johtajaa pelottaa viestien määrä ja laatu ylittää kaikki pahimmatkin odotukset!
Hän on epätoivoinen ja alamaissa !
"Eikö enää kukaan kunnioita häntä ja korkeaa virkaansa saattaa lukea rivien välistä! Vaikka poliisi johtoineen on kansan varoilla kansan palvelija, mutta siltähän tuo meno suojatyölaitoksessa ei aina näytä, ja kansa on oikeassa!
'''
Poliisissa annetaan myös jatkuvasti henkistä apua, aivan kuten Malmin Prisman väelle - kaltoinkohtelusta jota kassahenkilö aiheutti asiakkaalle jonka ostositoumusta ei hyväksynyt!
On siinä virkamiehen kaltaiselle nyhtänköljälle miettimistä mistä moiset reaktiot johtuu, ei avaudu siis poliisikorkean koulun käyneille ym.!?
*>>>>>>>>>>>>
http://www.aamulehti.fi/kotimaa/vihaviestien-maara-ja-sisalto-tolkutonta-poliisiylijohtaja-kolehmainen-saa-vihapostia-itsekin-24285693
”Vihaviestien määrä ja sisältö tolkutonta” – poliisiylijohtaja Kolehmainen saa vihapostia itsekin
Malmin Prisman saama vihaviestien vyöry on tyypillinen esimerkki nykyajan menosta. – Jos viestin saajaa pelottaa, pitää ottaa yhteys viranomaisiin, ohjeistaa poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen
Kotimaa17.2. 21.59 Päivitetty 22.00
Marjaana Karhunkorpi,
Aamulehti
Vihaviestejä tulee aika ajoin myös poliisiylijohtaja Seppo Kolehmaiselle.
– Jotkut niistä ovat sisällöltään niin järkyttäviä, ettei voi kuin ihmetellä, miten kukaan voi lähettää sellaista tekstiä toiselle. Ylipäätään vihaviestit tuntuvat olevan sellaisia, että niissä voi laukoa surutta ihan mitä tahansa.
Kolehmainen saa vihaviestejä esimerkiksi juuri tällaisissa tapauksissa, joissa hän puhuu julkisuudessa vihaviestien määrän lisääntymisestä ja vihapuheen torjunnasta.
– Omaan postiin tulee nopeasti palautetta. Tavallista on, että minua syytetään sananvapauden kahlitsemisesta.
– Kun puhun vihaviestien tutkinnan tehostamisesta, välitön reaktio on kysymys, eikö poliisilla ole todellakaan tärkeämpää tekemistä.
Räikeimmät käsittelyyn
Vihapuheen ja vihaviestien määrä on viime vuosina kasvanut räjähdysmäisesti. Varsinkin sosiaalisessa mediassa käytävä keskustelu on lähtenyt täysin käsistä.
Jotkut vihaviestit ovat niin uhkaavia, että ne herättävät saajassaan pelkoa.
Kolehmainen korostaa, että uhkaaviksi koetuissa tapauksissa pitää ottaa yhteys viranomaisiin.
– Teemme jatkuvasti vihaviesteihin kohdistuvaa uhka-arviotyötä. Otamme käsittelyyn kaikkein räikeimmät tapaukset.
– On tavallista, että poliisi ottaa yhteyttä uhkausviestin lähettäjään. Hänelle tehdään selväksi, että rikostutkinta alkaa, jos viestien lähettäminen ja uhkailu vielä jatkuvat.
– Toisiin tämä puree, toisiin ei.
Harmaan alueen vaikeus
Vihaviesteistä puhuttaessa rikosnimikkeiksi soveltuvat esimerkiksi kunnianloukkaus, yksityiselämää loukkaavan tiedon levittäminen ja laiton uhkaus.
Näiden väliin jää Kolehmaisen mukaan eräänlainen harmaa alue, johon viranomaisten on hankala tarttua.
Sisäministeri Paula Risikko (kok.) otti viime syksynä voimakkaasti kantaa vihapuheeseen. Hänen mielestään vihapuheelle, väkivallalle ja rasismille on oltava Suomessa nollatoleranssi.
– Vaikka väkivalta ei olisi vihapuheen levittäjän henkilökohtainen tarkoitus, vastakkainasettelun kasvattaminen johtaa helposti siihen, Risikko totesi.
Myös Kolehmainen on sitä mieltä, että vihapuhe on ensimmäinen askel kohti fyysistä väkivaltaa.
Risikko edellytti syksyllä, että poliisijohto miettii uusia tapoja, joilla vihapuhetta paljastavat, tutkivat ja ehkäisevät tahot voisivat tehdä yhteistyötä.
Lisäksi sisä- ja oikeusministeriö arvioivat yhdessä, pitääkö lainsäädäntöä muuttaa.
Käytöstavat kunniaan
Millä vihapuhetta ja vihaviestittelyä voidaan estää?
Poliisiylijohtaja Kolehmainen viittaa vakavaan sävyyn kanssaihmisten kunnioituksen ja hyvien tapojen tärkeyteen.
– Jos kunnioitus ja hyvät tavat olisivat yhteiskunnassamme vallalla, meidän ei edes tarvitsisi pohtia tällaisia asioita.
Kolehmainen vetoaa muun muassa koteihin, kouluihin ja järjestöihin. Vihapuhetta voidaan ennaltaehkäistä hyvällä kasvatuksella.
– Tämä on todella tärkeää, sillä pelkällä lainsäädännöllä vihapuhetta ei kuriin saada.
Kolehmainen vetoaa jokaisen henkilökohtaiseen vastuuseen tekemisistään.
– Vihaviestiä kirjoittavan kannattaa miettiä, mitä laukoo, ennen kuin panee tekstinsä eteenpäin. Voi pohtia esimerkiksi sitä, miltä tuntuisi, jos itselle tulisi yhtä törkeää postia.
200 poliisia avuksi
Valoa tilanteeseen tuo edes vähän poliisin vuodenvaihteessa saama vahvistus vihapuheen vastaiseen työhön.
Poliisi sai hallituksen esityksestä 8,5 miljoonan euron lisärahoituksen.
– Poliisista uhkasi jäädä työttömäksi 200 määräaikaista poliisia, ja nyt nämä 200 saatiin lisärahoituksen turvin palkattua vihapuheen tutkimus- ja torjuntatyöhön, Kolehmainen kertoo.
Lue myös nämä
>>>>>>>>>>>>>>
Malmin Prisma hukkui vihapostiin – Henkilökunnalle annettu henkistä apua koko päivä
Poliisiylijohtaja toppuutelee vihapuhetta- yms.
Aika_normaalia_kestäköön
0
73
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2063858Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii622446Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912306- 472223
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561247
- 711175
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251136