gradun teko

Stina-Kalervo

Heips kaikki virolaiset ja miksei suomenkielentaitoiset muutkin baltialaiset. Teen gradua balttien keskinäisistä väleistä suhteutettuna pohjoismaisten keskinäisiin väleihin. Meillä pohjoismaissahan vitsaillaan ja kiusoitellaan naapureita leikillisesti ja tasa-arvoisesti erityisesti Suomen, Norjan ja Ruotsin kesken. Tästä on tehtykin joitakin tutkimuksia.

Miten ovat Viron, Latvian ja Liettuan väliset suhteet? Vitsailevatko virolaiset latvialaisista tyyliin: "Viro on paljon pohjoisemmassa ja täten melkeinpä pohjoismaa", taikka: "Latvialaiset ovat köyhempiä kun alkomahoolikin on siellä koti-Viroa halvempaa."

Vai ovatko kaikki baltit yhdistyneet vitsailemaan yhdessä venäläisistä tyyliin: "Voittaisimme Venäjän helposti, koska meillä on kolmen maan yhteiset ilmavoimat pelkästään yhden maan (Venäjän) ilmavoimia vastaan."

Tämän tyyppistä baltian ihmisten naapurisuhteiden välistä kanssakäymistä tutkin ja toivonkin runsasta palautetta nyt alkuun tämän palstan kautta.

11

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herthgff

      Yksi perustavanlaatuinen ero Pohjoismaiden ja Baltian maiden välillä. Suomi on ollut osa Ruotsia, kuten Norjakin. Norja on ollut myös tanskalaisten hallitsema. Suomella on Ruotsia kohtaan entisen alusmaalaisen asenne. Balteilla ei keskenään tätä ole koska olivat kaikki yhdessä Venäjän ja Neuvostoliiton riistämiä.

      • Gjjkkjklll

        Kyllä. Baltian maat ovat keskenään tasa-arvoisessa asemassa. Ruotsi ja Tanska on pohjoismaista ainoita jotka ovat hallinneet muiden nykyisten pohjoismaiden alueita.

        Mutta onko niin että balttien keskinäisestä solidaarisuudesta johtuen nälvintä ja vitsinaiheet kohdistuvat äiti-Venäjään, joka kuitenkin on heille kuin ankara vanhempi, jota vastaan teini-ikäiset baltianmaat ikään kuin kapinoivat?


    • Velirand

      "balttien keskinäisistä väleistä suhteutettuna pohjoismaisten keskinäisiin väleihin."
      Kes need "baltid" üldse olema peaksid? Lätlased ja leedulased on balti rahvad ja kõnelevad balti keeli. Eesti keel ei kuulu üldse balti keelte hulka. Ajalooliselt tähendas sõna "baltlane" aga hoopis baltisakslast.

    • 222333

      Mielenkiintoinen tämä kiistaton kielten samankaltaisuus vironkielen ja suomenkielen kanssa. Tämä siis ei välttämättä kerro kansojen geneettisestä sukulaisuudesta, vain sen todennäköisyys siitä on pääteltävissä.

      • tohtorisetä

        Ulkonäkö on ainakin täysin erilainen suomalaisten ja virolaisten välillä. Ottamatta kantaa rodullisiin kysymyksiin, suomalaisten piirteet ja pukeutuminen on germaanista ja virolaisten kasvonpiirteet ja pukeutuminen muistuttaa enemmän itä-eurooppalaista ja venäläistä kuin länsimaista.

        Monella virolaisella miehellä on luisevat kasvot ja joillakin taas kunnon pullaposket. Jotenkin sen vaan erottaa naamasta kuka on virolainen, jos Helsinginkin kadulla vastaan kävelee. Lopullisen varmuuden asiasta saa katsomalla kenkiä ja yleistä habitusta.

        Niinkuin aikaisemmin totesin, tämä on vain neutraali mielipide. Kukin tyylillään. Täällä tykätään länsimaisista kengistä ja toinen taas slaavilaisista, suippokärkisistä nahkaisista puolikengistä mitä näkee ympäri itä-eurooppaa.

        Mitä kieleen tulee, kielisukulaisuus ei todellakaan kerro mitään sukulaisuudesta. Virossa nyt sattuu olemaan käytössä suomalais-ugrilainen kieli, joka on ehkä varastettu aikojen saatossa suomalaisilta ja on myöhemmin muuttunut omaksi, epätäydelliseksi alkeissuomeksi. Eihän kaikkia ranskankielisiäkään voi pitää sukulaiskansoina. Onko esimerkiksi belgialaisella ja kongolaisella ihmisellä geneettinen sukulaissuhde, vaikka molempien äidinkieli on ranska? Ei ole.


    • 222333

      Virulaislta on suomalaiset perinteisesti saaneet alkoholipitoisia juomia edes jotenkin säälliseen hintaan, kun omassa maassa verotus näistä on ollut aivan tolkutonta ja kieltolakikin on vielä on ollut. Nyt kuitenkin virulaiset ovat ahneuksissaan tuhoamassa tämänkin vanhan perinteen jatkuvuuden nostamalla alkoholipitoisten juomien verotuksen yhtä tolkuttomalle tasolle kuin mitä se Suomessa on. Tietenkin terveyssyihin vetoamalla näitä veroja korotellaan, vaikka hyvin tiedetään että monet äijät siirtyy todella epäterveellisiin vaikka viinan korvikkeisiinkin jos ei enää varaa minkään lajin viinaan.

      Mä sanon että ette te virulaiset tule rikastumaan tällä korkealla viinaverolla mitä suomalaisilta kuvittelette pystyvänne nylkemään. Jos Suomessa talous menee huonosti ja työttömyyskin kasvaa eikä halvemmalla viinaa saa edes Virosta niin sitten keitellään sitä itse, ei se mitään rakettitiedettä ole, ja laitteita siihen on hyvinkin saatavissa tai itse tehtävissä, johan sitä jo nytkin aika paljon keitellään. Pitäkää perkeleet tunkkinne!

    • olenrobotti

      Virossa on paljonkin vitsejä latvialaisista ja liettualaisista, ja esimerkiksi on uskottu, että latvialaisilla on 6 varvasta kummassakin jalassa, ja vitsejä riittää esimerkiksi latvialaisten sukurutsasta ja liettualaisten kiivaudesta. Liettualaisia pidetään myös huumorintajuttomina.

      • Kylläjuu

        Kaikilla kansoilla on varmasti naapureistaan vitsejä ja vinoilua. Virolais-stereotypiat ovat sukupuolesta riippuen joko prostituoitu tai varas. Stereoptypiat ja vitsit vaihtelevat sen mukaan, miten suuri elintasoero vitsin kohteena olevaan maahan on. Suomalaisten maine juoppoina juontaa juurensa siihen että suomalaisilla oli rahaa millä mällätä, oli varaa nöyryyttää virolaisia sekä varaa juoda ja naida. Nyt virolaiset ovat tulleet Suomeen ottamaan sen mikä irti lähtee ja näin he ovat kyenneet nostamaan omaakin elintasoaan Suomen maksamilla avustuksilla.


      • olenrobotti
        Kylläjuu kirjoitti:

        Kaikilla kansoilla on varmasti naapureistaan vitsejä ja vinoilua. Virolais-stereotypiat ovat sukupuolesta riippuen joko prostituoitu tai varas. Stereoptypiat ja vitsit vaihtelevat sen mukaan, miten suuri elintasoero vitsin kohteena olevaan maahan on. Suomalaisten maine juoppoina juontaa juurensa siihen että suomalaisilla oli rahaa millä mällätä, oli varaa nöyryyttää virolaisia sekä varaa juoda ja naida. Nyt virolaiset ovat tulleet Suomeen ottamaan sen mikä irti lähtee ja näin he ovat kyenneet nostamaan omaakin elintasoaan Suomen maksamilla avustuksilla.

        Tässä nyt ei vaan ollut lainkaan kysymys suomalaisten näkemyksistä virolaisista, vaan balttien välisistä suhteutettuna pohjoismaiden välisiin. Kommenttisi on siis aivan turha.


      • Kaidokuukaup
        olenrobotti kirjoitti:

        Tässä nyt ei vaan ollut lainkaan kysymys suomalaisten näkemyksistä virolaisista, vaan balttien välisistä suhteutettuna pohjoismaiden välisiin. Kommenttisi on siis aivan turha.

        Ei ole koskaan turhaa muistuttaa virolaisten taipumuksesta rikollisuuteen. Se on geeneissä että kaikki varastetaan. Menee vielä 100 vuotta että virolainen laskeutuu puusta, noin kuvannollisesti. Virolaisen naisen tavara on edelleen löyhässä.


      • faktathaltuun
        Kaidokuukaup kirjoitti:

        Ei ole koskaan turhaa muistuttaa virolaisten taipumuksesta rikollisuuteen. Se on geeneissä että kaikki varastetaan. Menee vielä 100 vuotta että virolainen laskeutuu puusta, noin kuvannollisesti. Virolaisen naisen tavara on edelleen löyhässä.

        Onko tuo ihmekään, kun kuuluivat about 50 vuotta Neuvostoliittoon? Ei ole geeneissä, vaan venäläisiltä kommareilta opittua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      328
      7121
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4338
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3165
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2967
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      149
      1800
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      212
      1746
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1577
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1438
    Aihe