Läskin voitto lujuudesta

todisteet

Ymmärrän, että kaltaiseni mukavuudenhaluiset ja heikkotahtoiset tyypit voivat helposti lihoa ja pysyäkin läskeinä. Sitä taas en käsitä, miten kontrollifriikillekin kertyy kiloja? Tunnen kaksi naista, joilla asiat ja elämä ovat täydellisesti hallinnassa. He on työssään tavattoman päteviä, he harrastavat paljon kaikkea, opiskelevat ja siinä sivussa hoitavat kodit, puolisot, lapset ja kesämökit - täydellisesti. Molemmat tuntemani tapaukset syövät terveellisesti ja säännöllisesti sekä liikkuvat. Nämä ihmiset edellyttävät täydellisyyttä itseltään ja muilta. Kuitenkin molemmilla on vähintään 20 kiloa ylipainoa. Kaikessa hiljaisuudessa pidän näitä ihmisiä todisteena painonhallinnan mahdottomuudesta. Jotenkin mystisesti läski vie aina voiton järkeilystä ja tahdonvoimasta.

4

197

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lajfdlaskndadasd

      Painonhallinta on itseasiassa kuin veitsenterällä kävelyä, pitää olla tarkkana kummalle puolen terää putoaa.

      Jos syöt 10g päivässä liikaa, se tekee vuodessa 3,6 kg ja 10 vuodessa jo 36kg.

      Ellet tarkkaile painoasi ja olet taipuvainen syömään hiilihydraatteja ( niinkuin suurin osa ihmisistä nykyisin on ), se paino nousee pikkuhiljaa ja pidät sitä itse aivan normaalina.

      • todisteet

        Juuri näin eli jos painonhallinnan ajatellaan olevan puhdasta matematiikkaa, sen pitäisi nimenomaan sujua helposti kontrollifriikiltä, joka hallitsee aina itsensä ja ruokavalioteoriat täydellisesti. Kuitenkin esimerkkihenkilöt ovat lihavia, vaikka nimenomaan karttavat hiilihydraattihöttöä ja syövät runsaasti kasviksia sekä lihaa.


      • NiiNoJoopaJoo

        Se on puhdasta matematiikkaa. Jos syöt enemmän kuin kulutat, lihot. Eli on vieläpä aika yksinkertaista matematiikkaa.

        Mainitsemasi kontrollifriikit eivät kenties ole hahmottaneet friikkeillä syömisensä kanssa?

        Voit toki kertoa mitä muuta tuo painonhallinta on? Kenties syömällä enemmän paino laskee?

        "Kuitenkin esimerkkihenkilöt ovat lihavia, vaikka nimenomaan karttavat hiilihydraattihöttöä ja syövät runsaasti kasviksia sekä lihaa."

        Ja tätä en usko.


    • 874598e47ue

      Mikä piilossa syödään, se julkisesti näkyy. Eli varmaan syövät salassa kaikenlaista, ehkä eivät ole niin "täydellisiä" kuin luulet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2462
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1642
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1066
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      83
      760
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      728
    Aihe