Olen nyt työskentelemässä pidemmän jakson Pohjois-suomessa ja tarkoituksenani olisi muutman vapaapäivän tullessa käydä hieman Norjaa "katsastamassa" parin yön pituisen reissun ajan. Olisi tarkoitus ajaa työkohteestani (Kittilä) Tromssaan ja yöpyä siellä sitten yksi yö. Mutta mihin siitä jatko? Kohtuulisen ajomatkan päässä kohde missä yöpyä ja matkalla näkisi komeita Norjan vuonomaisemia. Tästä "kakkoskohteesta" tulisi sitten päästä taas toista reittiä pitkin kätevästi Suomen puolella ja takaisin Kittilän tienoille.
Eli ehdotuksia otetaan vastaan tuosta "kakkoskohteesta".
Tromssassa yksi yö, missä toinen?
7
264
Vastaukset
- Tufrjrycff
Riksgränsenin kautta eli käytännössä Narvikissa yö ja sieltä Ruotsin ja Kirunan kautta takaisin Kittilään. Tromsasta pohjoiseen/itään ei ole enää merkittäviä maisemia joten sinne ei noin lyhyen ajan puitteissa kannata ajella.
- santtu.1975
Tuo Narvikissa yöpyminen voisi olla aika passeli vaihtoehto reissulle. Onko tietoa missä kunnossa alueen tiet ovat yleensä tuossa keväämmällä, joko Maaliskuun loppupuolella taikka Huhtikuun alkupuolella.
- grg
www.vegvesen.no/Trafikkbeta/
tuossa tilannetietoa. Etelämpänä pienempiä teitä on kiinni vielä toukokuussakin, mutta eiköhän tuo reitti onnistu ainakin isoilla teillä. Nastarengasajat suunnilleen samat kuin meillä. Viimevuonna tuo Norjan reissu jäi sitten tekemättä, mutta ensiviikolla se nyt sitten (vihdoin) olisi edessä.
Ensin Tromssaan, Kilpisjärven kautta ajaen ja siitä sitten seuraavana päivänä Altaan, jossa toinen yöpyminen ja paluu E45:sta pitkin Suomen puolelle.
Kyseisten paikkojen hotellit on jo varattuna, eli tuohon matkasuunnitelmaan ei pitäisi muutoksia tulla.
Mutta kysisinkin, että osuuko kyseiselle ajoreitille maksullisia tie/silta/lautta-osuuksia ja jos osuu, niin miten kyseisten maksujen hoitaminen käytännössä toteutetaan?- Hoboman
Siitä en osaa sanoa onko tuolla reitillä maksullisia paikkoja, mutta jos on niin kamera kuvaa rekkarin ja lasku tulee postissa. Maksupaikalla on kyltti josta näkyy hinta. Heinäkuun reissulta tosin ei ole vielä yhtään laskua tullut vaikka aika monen kameran ohi tuli ajettua (Tromssan eteläpuolella).
Eilennä oli siirtymä Tromssa - Alta, kaksi maksullista (noin 250kr. yhteensä) vuonon ylitystä lautalla tuolle osuudelle tuli. Toisaalta nuo lauttamatkat (kestot noin 20min ja 35min) antavat mukavan "hengähdystauon" ajamiseen vastaten huoltoasema pysähdystä (lautoilta löytyi mukavat kahvilatilat ja yläkannelta oli mukava käydä maisemia ihailemassa.
Näin melkein ensikertalaiselle Norjan kävijälle tuo Tromssa - Alta väli tarjosi oikein komeita maisemia, liikenne erittäin vähäistä ja teidän kunto noin 75%:a ajasta oikein hyvää ja se loppu 25% tiestöstä oli myös ihan "ok" kun vertaa Pohjois-suomen tiestöön.
Mutta jo muutamassa päivässä sen huomaa että nuo puheet Norjan kalleudesta eivät ole mitenkään tuulesta temmattuja (vaikka kolmen päivän lomamatkalla ei kaikkea onneksi tarvitse kokoajan laskea), etenkin ravintola-syöminen (vaikkemme kumpikaan edes alkoholia käytä) on sen 50 - 100%:a kalliimpaa vastaavanlaisessa paikassa vastaavan annoksen suomen hintaan verrattuna.
Samoin normaalissa ruoka-kaupassa käyminen laittoi tekemään nopeita hinta-vertailuja "suomi" hintoihin.
Samoin autoilun kulut, pysäköinnit, polttoaineet (95E noin 1,80€/L) yms. ovat kovat.
Ei hinnat tietysti Norjan palkkatasolla niin pahalta tunnu, mutta keskituloinen Suomalainen kyllä tuntee itsensä "köyhäksi" Norjassa matkatessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?5446786Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3202530Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3871994- 1271206
- 301138
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl41118- 83956
Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel97929Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60915- 41802