Tromssassa yksi yö, missä toinen?

santtu.1975

Olen nyt työskentelemässä pidemmän jakson Pohjois-suomessa ja tarkoituksenani olisi muutman vapaapäivän tullessa käydä hieman Norjaa "katsastamassa" parin yön pituisen reissun ajan. Olisi tarkoitus ajaa työkohteestani (Kittilä) Tromssaan ja yöpyä siellä sitten yksi yö. Mutta mihin siitä jatko? Kohtuulisen ajomatkan päässä kohde missä yöpyä ja matkalla näkisi komeita Norjan vuonomaisemia. Tästä "kakkoskohteesta" tulisi sitten päästä taas toista reittiä pitkin kätevästi Suomen puolella ja takaisin Kittilän tienoille.
Eli ehdotuksia otetaan vastaan tuosta "kakkoskohteesta".

7

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tufrjrycff

      Riksgränsenin kautta eli käytännössä Narvikissa yö ja sieltä Ruotsin ja Kirunan kautta takaisin Kittilään. Tromsasta pohjoiseen/itään ei ole enää merkittäviä maisemia joten sinne ei noin lyhyen ajan puitteissa kannata ajella.

    • santtu.1975

      Tuo Narvikissa yöpyminen voisi olla aika passeli vaihtoehto reissulle. Onko tietoa missä kunnossa alueen tiet ovat yleensä tuossa keväämmällä, joko Maaliskuun loppupuolella taikka Huhtikuun alkupuolella.

    • grg

      www.vegvesen.no/Trafikkbeta/
      tuossa tilannetietoa. Etelämpänä pienempiä teitä on kiinni vielä toukokuussakin, mutta eiköhän tuo reitti onnistu ainakin isoilla teillä. Nastarengasajat suunnilleen samat kuin meillä.

    • Viimevuonna tuo Norjan reissu jäi sitten tekemättä, mutta ensiviikolla se nyt sitten (vihdoin) olisi edessä.
      Ensin Tromssaan, Kilpisjärven kautta ajaen ja siitä sitten seuraavana päivänä Altaan, jossa toinen yöpyminen ja paluu E45:sta pitkin Suomen puolelle.
      Kyseisten paikkojen hotellit on jo varattuna, eli tuohon matkasuunnitelmaan ei pitäisi muutoksia tulla.
      Mutta kysisinkin, että osuuko kyseiselle ajoreitille maksullisia tie/silta/lautta-osuuksia ja jos osuu, niin miten kyseisten maksujen hoitaminen käytännössä toteutetaan?

    • Hoboman

      Siitä en osaa sanoa onko tuolla reitillä maksullisia paikkoja, mutta jos on niin kamera kuvaa rekkarin ja lasku tulee postissa. Maksupaikalla on kyltti josta näkyy hinta. Heinäkuun reissulta tosin ei ole vielä yhtään laskua tullut vaikka aika monen kameran ohi tuli ajettua (Tromssan eteläpuolella).

      • Eilennä oli siirtymä Tromssa - Alta, kaksi maksullista (noin 250kr. yhteensä) vuonon ylitystä lautalla tuolle osuudelle tuli. Toisaalta nuo lauttamatkat (kestot noin 20min ja 35min) antavat mukavan "hengähdystauon" ajamiseen vastaten huoltoasema pysähdystä (lautoilta löytyi mukavat kahvilatilat ja yläkannelta oli mukava käydä maisemia ihailemassa.
        Näin melkein ensikertalaiselle Norjan kävijälle tuo Tromssa - Alta väli tarjosi oikein komeita maisemia, liikenne erittäin vähäistä ja teidän kunto noin 75%:a ajasta oikein hyvää ja se loppu 25% tiestöstä oli myös ihan "ok" kun vertaa Pohjois-suomen tiestöön.

        Mutta jo muutamassa päivässä sen huomaa että nuo puheet Norjan kalleudesta eivät ole mitenkään tuulesta temmattuja (vaikka kolmen päivän lomamatkalla ei kaikkea onneksi tarvitse kokoajan laskea), etenkin ravintola-syöminen (vaikkemme kumpikaan edes alkoholia käytä) on sen 50 - 100%:a kalliimpaa vastaavanlaisessa paikassa vastaavan annoksen suomen hintaan verrattuna.
        Samoin normaalissa ruoka-kaupassa käyminen laittoi tekemään nopeita hinta-vertailuja "suomi" hintoihin.
        Samoin autoilun kulut, pysäköinnit, polttoaineet (95E noin 1,80€/L) yms. ovat kovat.
        Ei hinnat tietysti Norjan palkkatasolla niin pahalta tunnu, mutta keskituloinen Suomalainen kyllä tuntee itsensä "köyhäksi" Norjassa matkatessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      45
      5513
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      298
      5332
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      72
      4577
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2465
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      48
      1900
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      31
      1858
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      26
      1800
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1792
    9. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      81
      1735
    10. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      1
      1648
    Aihe