Tromssassa yksi yö, missä toinen?

santtu.1975

Olen nyt työskentelemässä pidemmän jakson Pohjois-suomessa ja tarkoituksenani olisi muutman vapaapäivän tullessa käydä hieman Norjaa "katsastamassa" parin yön pituisen reissun ajan. Olisi tarkoitus ajaa työkohteestani (Kittilä) Tromssaan ja yöpyä siellä sitten yksi yö. Mutta mihin siitä jatko? Kohtuulisen ajomatkan päässä kohde missä yöpyä ja matkalla näkisi komeita Norjan vuonomaisemia. Tästä "kakkoskohteesta" tulisi sitten päästä taas toista reittiä pitkin kätevästi Suomen puolella ja takaisin Kittilän tienoille.
Eli ehdotuksia otetaan vastaan tuosta "kakkoskohteesta".

7

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tufrjrycff

      Riksgränsenin kautta eli käytännössä Narvikissa yö ja sieltä Ruotsin ja Kirunan kautta takaisin Kittilään. Tromsasta pohjoiseen/itään ei ole enää merkittäviä maisemia joten sinne ei noin lyhyen ajan puitteissa kannata ajella.

    • santtu.1975

      Tuo Narvikissa yöpyminen voisi olla aika passeli vaihtoehto reissulle. Onko tietoa missä kunnossa alueen tiet ovat yleensä tuossa keväämmällä, joko Maaliskuun loppupuolella taikka Huhtikuun alkupuolella.

    • grg

      www.vegvesen.no/Trafikkbeta/
      tuossa tilannetietoa. Etelämpänä pienempiä teitä on kiinni vielä toukokuussakin, mutta eiköhän tuo reitti onnistu ainakin isoilla teillä. Nastarengasajat suunnilleen samat kuin meillä.

    • Viimevuonna tuo Norjan reissu jäi sitten tekemättä, mutta ensiviikolla se nyt sitten (vihdoin) olisi edessä.
      Ensin Tromssaan, Kilpisjärven kautta ajaen ja siitä sitten seuraavana päivänä Altaan, jossa toinen yöpyminen ja paluu E45:sta pitkin Suomen puolelle.
      Kyseisten paikkojen hotellit on jo varattuna, eli tuohon matkasuunnitelmaan ei pitäisi muutoksia tulla.
      Mutta kysisinkin, että osuuko kyseiselle ajoreitille maksullisia tie/silta/lautta-osuuksia ja jos osuu, niin miten kyseisten maksujen hoitaminen käytännössä toteutetaan?

    • Hoboman

      Siitä en osaa sanoa onko tuolla reitillä maksullisia paikkoja, mutta jos on niin kamera kuvaa rekkarin ja lasku tulee postissa. Maksupaikalla on kyltti josta näkyy hinta. Heinäkuun reissulta tosin ei ole vielä yhtään laskua tullut vaikka aika monen kameran ohi tuli ajettua (Tromssan eteläpuolella).

      • Eilennä oli siirtymä Tromssa - Alta, kaksi maksullista (noin 250kr. yhteensä) vuonon ylitystä lautalla tuolle osuudelle tuli. Toisaalta nuo lauttamatkat (kestot noin 20min ja 35min) antavat mukavan "hengähdystauon" ajamiseen vastaten huoltoasema pysähdystä (lautoilta löytyi mukavat kahvilatilat ja yläkannelta oli mukava käydä maisemia ihailemassa.
        Näin melkein ensikertalaiselle Norjan kävijälle tuo Tromssa - Alta väli tarjosi oikein komeita maisemia, liikenne erittäin vähäistä ja teidän kunto noin 75%:a ajasta oikein hyvää ja se loppu 25% tiestöstä oli myös ihan "ok" kun vertaa Pohjois-suomen tiestöön.

        Mutta jo muutamassa päivässä sen huomaa että nuo puheet Norjan kalleudesta eivät ole mitenkään tuulesta temmattuja (vaikka kolmen päivän lomamatkalla ei kaikkea onneksi tarvitse kokoajan laskea), etenkin ravintola-syöminen (vaikkemme kumpikaan edes alkoholia käytä) on sen 50 - 100%:a kalliimpaa vastaavanlaisessa paikassa vastaavan annoksen suomen hintaan verrattuna.
        Samoin normaalissa ruoka-kaupassa käyminen laittoi tekemään nopeita hinta-vertailuja "suomi" hintoihin.
        Samoin autoilun kulut, pysäköinnit, polttoaineet (95E noin 1,80€/L) yms. ovat kovat.
        Ei hinnat tietysti Norjan palkkatasolla niin pahalta tunnu, mutta keskituloinen Suomalainen kyllä tuntee itsensä "köyhäksi" Norjassa matkatessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      275
      17660
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      192
      12552
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      75
      6264
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      40
      5283
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      85
      5094
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4223
    7. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      70
      4036
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      60
      3810
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      105
      3732
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3199
    Aihe