Epson XP_335 toimimaan - miten?

tulostimenasennus

Asensin Debiani XFCEn mutta en saa kyseistä tulostinta toimimaan. Paketit on asennettu ohjeiden mukaan mutta kun yritän asentaa sitä tulostinasetuksissa niin ohjelma kaatuu joka kerta eikä hommasta tule mitään.
Miten tämän saisi ratkaistua sillä tulostin on mulle tärkeä työväline.

10

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LMDE2
      • jatkoaaa

        Ainakin epson-inkjet-printer-escpr_1.6.11-1lsb3.2_amd64.deb latautui ja Gdebi avasi sen virheettä.


    • egfgqrgrg

      Jos ajuri on buginen, raportoi Epsonille.

    • tulostimenasennus

      Xfce:ssä en saanut onnistumaan mutta kun asensin debianin uudelleen gnomella niin homma onnistui helposti.
      En kyllä ymmärrä, miksi. Valitettavasti pidän kuitenkin enemmän xfce:stä kun tästä uudesta gnomesta.

      • debiantestingxfce

      • ggg33g

        Debiania ei tarvitse asentaa uudestaan jos haluaaa kokeilla toisia desktoppeja. Synapticilla sennetaan ja login näkymässä oikealta ylhäältä valitaan desktop. Jos et mitenkään saa Xfce:ssä toimimaan, voit siis logata ulos ja logata sisään gnomeen ja tulostaa. Xfce tosin käyttää gnome kirjastoja joten ongelmia ei pitäisi olla cupsin webbihallinnan kanssa, jos se gnomessa toimii.


      • tulostimenasennus

        Juu, tiedän että sen olisi pitänyt onnistua tuollain mutta gnomen asennuksen jälkeen en päässyt kumpaankaa työpöytään. Herjasi vain että salasana väärin.
        Jälkeenpäin tuli mieleen että ilmeisesti gnome asennettuna synapticilla muutti fi-näppäimistön toiseksi enkä älynnyt kokeilla numeronäppäimistöä salasanan yhteydessä.
        Nyt kun asensin uudelleen niin asensin molemmat työpöydät ja tein tulostus asetukset gnomessa ja nyt tulostimet toimii myös Xfce:ssä. Varmaan olisi ollut helpompikin tapa mutta nyt ainakin kaikki toimii.


      • järkevää_tai_ei

        kannattaa hukkautunutta salasanaa varten ottaa kopio /etc/passwd ja /etc/shadow tiedostoista JA poistaa kopioilta kaikki oikeudet. Tietysti on tehnyt jonkun root-oikeudellisen käyttäjänkin ensin.. Sitten vaan kopsaa päälle live-cd:n avustuksella ja päivä usein pelastuu.
        Nuo cups:n ehdottamat driverit ei aina toimi vaan pitää valita täsmälleen oikealla mallinumerolla oleva versio epsonin sivuilta.. geneerisiä kun ei voi käyttää epsonin kanssa vaan laitteissa on eräänlainen copy-protect päällä ajureissa, eli vaatii oikeaa salausavainta asennusvaiheessa!


    • miksuh__

      Kommenteista päätellen asensit Epsonin ajurin Debianin ulkopuolelta. Huomasitko, että Debianissa on itsessään Epsonin ajuri? Itselläni ei ole Epsonin tulostimia, joten en voi tuota sen tarkemmin testata.

      Tuon ajurin voi asentaa näin:

      # apt-get install printer-driver-escpr

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45359
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1639
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe