Tarvitaanko lukiossa läppäriä?

Eli oon syksyllä menossa lukioon ja ois kiva tietää, että tarvitaanko siellä läppäriä?

3

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maritsa99

      Kyllä, ellei lukiosi jostain syystä anna sellaista käyttöösi lukion ajaksi.

    • abit

      Tarvitaan.

      Itse olen abi ja meillä tuo sähköistyminen starttas kunnolla vasta kakkosella. Hankin silti ykkösellä pari kurssia tietokoneetta nyhjättyäni oman läppärin, koska esseiden ja tutkielmien tekeminen oli helpompaa omalla koneella. Usein kouluun tarvittiin myös esim. tunneilla tehtäviä ryhmätöitä varten oma kone mukaan.

      Meillä jotkut opettajat käyttivät sähköisiä kirjoja, ja niitä on paras lukea tabletin tai tietokoneen näytöltä, puhelin on liian pieni. Jotkut opettajat myös suosivat sähköisiä muistiinpanoja: niitä joko tehtiin sähköisesti tai ne jaettiin pilvipalveluun.

      Omaa konetta tarvitsee vaikka perheessä olisikin kannettava, koska ei ainakaan meidän perheessä kukaan kestäisi minun käyttävän läppäriä monta tuntia illassa muistiinpanojen lukemiseen.

      Luokallani ehkä 1/5 ei ollut omaa konetta, mutta perheen yhteistä he kantoivat kouluun, sillä koululta lainaan sai vain kouluajaksi ja ei ollut varmuutta olivatko koneet vapaita lainaan.

      Nykyään kokeet suoritetaan sähköisesti ja niitä varten oma läppäri on melkeinpä välttämätön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      101
      1825
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1180
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      459
      1168
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1053
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      837
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      831
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      776
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      773
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      718
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      691
    Aihe