Pyhäjärven kaupunginvaltuusto 2015 - 2016
Puheenjohtajat
Sarkkinen Kimmo pj. (KESK)
Tikanmäki Jukka I varapj. (KESK)
Leskinen Jorma II vpj. (PS)
Valtuutetut
Erkkilä Katja (KESK)
Harmoinen-Kyllönen Riitta (KESK)
Hynninen Mirja (SDP)
Karvonen Aimo (Vasemmisto)
Kauranen Asko (KESK)
Koski Alpo (Perussuomalaiset)
Kyllönen Henri (KESK)
Lehtomäki Kalevi (KESK)
Leppäharju Raija (KESK)
Leskinen Paavo (KESK)
Liuska Markku (PRO Pyhäjärvi)
Malila Laila (PRO Pyhäjärvi)
Mykkänen Teija (Vasemmisto)
Nurminen Taimi (PRO Pyhäjärvi)
Piippo Taimi (SDP)
Puro Marja (KESK)
Päivärinta Pekka (KESK)
Rapo Tarmo (KESK)
Savolainen Martti (Vasemmisto)
Tammela Dennis (KESK)
Tikkanen Kauko (KESK)
Torssonen Asko (SDP)
Tuikka Tyyne (PRO Pyhäjärvi)
Varis Ari (KESK)
----
ja kuka ei kuuluisi ikuna enää päämajan myötä-vastakarvansilittäjäksi?
Puheenjohtajat
Sarkkinen Kimmo pj. (KESK)
Tikanmäki Jukka I varapj. (KESK)
Leskinen Jorma II vpj. (PS)
Valtuutetut
Erkkilä Katja (KESK)
Harmoinen-Kyllönen Riitta (KESK)
Hynninen Mirja (SDP)
Karvonen Aimo (Vasemmisto)
Kauranen Asko (KESK)
Koski Alpo (Perussuomalaiset)
Kyllönen Henri (KESK)
Lehtomäki Kalevi (KESK)
Leppäharju Raija (KESK)
Leskinen Paavo (KESK)
Liuska Markku (PRO Pyhäjärvi)
Malila Laila (PRO Pyhäjärvi)
Mykkänen Teija (Vasemmisto)
Nurminen Taimi (PRO Pyhäjärvi)
Piippo Taimi (SDP)
Puro Marja (KESK)
Päivärinta Pekka (KESK)
Rapo Tarmo (KESK)
Savolainen Martti (Vasemmisto)
Tammela Dennis (KESK)
Tikkanen Kauko (KESK)
Torssonen Asko (SDP)
Tuikka Tyyne (PRO Pyhäjärvi)
Varis Ari (KESK)
----
ja kuka ei kuuluisi ikuna enää päämajan myötä-vastakarvansilittäjäksi?
Vastaukset 16
Vanhimmat
vaikeaa on kittilässäkin, oikein hyvä video kittilän menosta on niin tuttua.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/kiistat-nakyvat-kittilan-ehdokasasettelussa-nimia-kerataan-kahdelle-eri-vaihtoehtolistalle/6316932
EI ainakaan syytteen saaneet hehän voivat olla rikollisia!
Ei kukaan viisas lähde Pyhäjärvellä konnakoplan seuraksi valtuustoon.
Kannattaa todella miettiä kaksi kertaa, mihin pensaaseen päänsä lykkää.
Huomenta,+raatihuoneesta.+Aloituksessa+oleva+nimilista+alkaa+Kimmo+Sarkkisen+nimellä..onko+lista+siis+hänen+hyppysistään,+suosikkeja+ja+epäsuosikkeja?+
Listaa+jatkaa+epäilyttävissä+yhteyksissä+esiintyvät+nimet+ja+sitten+on+Harmoinen-Kyllönen,,eikö+hän+ole+lähtenyt+aikaa+sitten+pois+ja+pyytänyt+siitä+syystä+eroa?+Miten+hallinto+on+unohtanut+"poistaa"+haamujäsenet,+ja+valtuustonhan+pitää+valita+tilalle+varajäsenistä+vai+mistä+syystä+muka+hän+roikkuu+listalla?+Sentään+Alamäki+tosin+on+dele.+Ai+niin,+Aulakoski+nousi+mutta+mitä+tekee+harmoinen+vielä+listalla?+
Luotettavaa,+on+toden+totta.
Keskusvaalilautakunta+taitaa+olla+epäilyksen+alainen+ennen+,+kuin+vaalit+on+edes+toimitettu.+Järjestelmää+epäiltiin+jo+aiemmin,+eikä+syyttä,+mutta+nyt+epäilys+lankeaa+monelta+muultakin+osalta+paikkakunnalla+olevan++demokratian+takia,+se+on+niin+syvältä+kuin+olla+vain+voi,++pohjamudissa+Pyhäjärvellä.
"+Demokratia+on+esimerkiksi+arvoja,+yksilönvapautta,+kansalaisten+poliittisia+oikeuksia,+sananvapautta,+suvaitsevaisuutta+ja+tasa-arvoa.+Demokratia+on+myös+tapa+valita+päättäjät.+Suomessa+on+käytössä+edustuksellinen+demokratia,+eli+kansalaiset+valitsevat+yhdessä+vaaleilla+keskuudestaan+päätöksentekijät.
Ennen+kaikkea+demokratia+on+keskustelua.+Päättäjät+eivät+voi+vain+keskustella+keskenään,+vaan+keskusteluun+tarvitaan+mukaan+kansalaisia.+Demokratia+kehittyy+muun+yhteiskunnan+mukana,+ja+myös+keinot+osallistua+yhteiseen+keskusteluun+ovat+nykyään+entistä+paremmat.
Halusit+sitten+ottaa+kantaa+päätöksiin+jo+valmisteluvaiheessa,+pyytää+lausuntoja+sähköisesti,+tehdä+kansalais-+tai+kuntalaisaloitteen+tai+olet+nuori,+jolla+on+kiinnostusta?"-
+Miten+se+on+mahdollista+Pyhäjärvellä+,+ei+mitenkään?
Kuten+olemme+joutuneet+kokemaan+ja+näkemään+tällä+vaalikaudella;+Kuntalaisten+asiat+ovat+silloin+sivuseikka,+ries,+kun+päätavoite+oli+pitää+äänikuninkaan+kostokohde+päätöksenteossa.+Siinä+järjestelmä++onnistui+100%+,+mutta+pahus+kun+se++kustantaa+kurjuuteen+saakka.
+Mennäänkö+vauhdilla+samaan+putkeen+perässä?+Lähdetään+toteuttamaan+päälleliimattua++ohjeistusta,+Nro1johtajan+seuraamista+ja+ollaan+veljen/siskon+kavaltajina++(oman+mielipiteensä+esittävien)+henkilöiden++nujertamiseksi+ja+harjoitetaan+eristämiseen+pyrkivää+plakioimista+!
Demokratiaan+kuuluu+mahdollisuus+vaikuttaa.+Mikä+on+sinun+tapasi?
Minä äänestän Jukkaa, ja sadat muutkin!
EN ÄÄNESTÄ, TIKANMÄKEÄ EN SARKKISTA. Kavalkadiin ei kuulu koko keskusta. MAAN HALLITUS tulee hajoamaan juupas, eipäs leikkiin.
Demokratiaa ei saada vaaleihin, niin kauan kuin meilläkin vaarallinen
uusi Trump- tyyli otettu käyttöön. SS-tyyli rinnallaan maassa
koittaa perikato. Vapaus uhattu, lehdistön sensuuri vallalla jonka
seuraukset saattavat aiheuttaa todellista kaaosta.
Mitä isot edellä, sitä pienet perässä.
Hyvä. Oikein hyvä, meneepä yhdellä kertaa satoja ääniä kiven sisään.
Jukka on paras.
Hän on Hyvä. Oikein hyvä, nyt äänestäjä voi laittaa ainoansa talteen varmaan paikkaan. Äänestetään jukkaa, meneepä yhdellä kertaa satoja ääniä kiven sisään.
Tarmoa ei oo syytetty mistään, ei muuta kuin jatkoon vain, vaikka onkin pahasti samannäköinen kuin Tramppi!
Äänestän Jukkaa.
Hyvä. Oikein hyvä, meneepä ainoasi ja tietenkin satoja muita ääniä yhdellä kertaa kiven sisään.
Proolaisten lakitietämys! Jos ehdokas saa tuomion, niin kaikki tämän ehdokkaan äänestäjätkin saa saman tuomion! Tosin tässä jutussa maksimirangaistuskin on pieni sakko! Ei tytöt, ei näin!
Mä äänestän Jukkaa ja säkenet soittaa,komppaa!
Mitä se kellekkään kuuluu ketä äänestät.Ei kukaan ole siitä kiinnostunut!!Taidat olla hyvinkin ITSEKESKEINEN tyyppi.Oon kuullut,että uuskepulit äänestää sankoin joukoin Kärsämäen karjua,kun joku tänne siitä tiheään kirjoittelee,on varmaan tykästynyt siihen!
On sitä ilmassa suuren urheilujuhlan (jukan) tuntua. Kun antaa hyvälle ainoansa- sen vaikuttajan äänen - kivassa parhaalleen, ei todella ole tietoinen, että istuuko äänesi saanut valtuustossa tulevalla kaudella vai kiven sisässä äänisaaliinsa kera.
No jos sen ei ole niin väliä, mihin satsaa, niin äänestäkää "arpabingoa" suuressa epävarmuudessa.