olette ajaneet samoilla jarrunesteillä?Mistä johtuu että se ei kuulu huolto-ohjelmaan jos suositus on 2v.välein? Onko haittaa jos on mennyt edellisestä 8 ja puolivuotta?
Miten pitkään
jjuyt
4224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jarruneste kerää itseensä kosteutta ja se ruostuttaa jarruputkia ja jarrusatuloita sisältäpäin. Esim jarrumännät jumittuu = epätasainen jarruvoima ja sitten joutuu kunnostamaan satulat että saa katsastuksesta läpi.
On niin halpa toimenpide (40e huoltamolla/60e merkkiliikkeessä) että ei siinä paljon menetä jos vaihtaa ajallaan.
Toki tänne nyt heti joku kommentoi että "en koskaan vaihtanut ja hyvin toimii" mutta kyse on siitä että minimoi riskin tällaisille ruostevaurioille. Ei ole kiva maksaa satoja euroja uusista jarrusatuloista.
Itse vaihdatan 3-4v välein, tuo 2v on ehkä vähän varman päälle koska jarrut ovat turvallisuuskriittinen varuste.
Jarruneste vaihdetaan siksi, että kiehumispiste alenee veden kertyessä. Jos ajaa urheilullisesti, jarrut saattavat lämmetä niin paljon, että neste kiehuu ja poljin painuu lattiaan jarrutettaessa vrt ilmaa jarruissa.
Jarrusylinterien ruostumista vanhan nesteen takia tapahtuu erittäin epätodennäköisesti. Itse olen aina ajellut yli 15 v autoilla ja vain yhdessä >40 v ikäisessä on ollut sisältä syöpyneet takasylinterit, sylinterien pohjalla siis oli syöpymät, aivan kuin siinä olisi seisonut vesipisara.
Kyllä se ruostejumitus johtuu siitä, että kosteutta pääsee ulkokautta suojakumien välistä sille puolelle mäntää, mikä ei ole jattunesteen kanssa kosketuksessa. Satularemontin yhteydessä suojakumien alle kumirasvaa, niin sitä jarrusatulaa ei tarvitse purkaa enää koskaan.
Varmasti tiesuolan aiheuttama ulkopuolinen ruostuminen on yleisempi syy jumittuneisiin satuloihin/mäntiin mutta kyllä ne männät ruostuu sisältäpäin tiivisteenkin takaa jos ei jarrunestettä vaihdeta riittävän usein. Olen monessa autossa nähnyt tämän kun nesteet vaihdettu liian harvoin/ei koskaan, siinä on jarrumännät ruosteessa tiivesteenkin takana vaikkei tiesuola tai ulkopuolinen kosteus pääse sinne.
Kiehuminen on ongelma lähinnä kilparadoilla, normaalissa liikenteessä ruostuminen on kyllä pahempi ongelma.
Vaihdossa luistaminen asettaa ajonvakautus- ja jarrujärjestelmän alttiiksi toimintahäiriölle hapettumisten vuoksi.
Vaihtotarve joka toinen vuosi tulee siitä, ettei järjestelmä ole suljettu tai edes tiivis. Se on tehty huollettavaksi. Huoltoliikkeessä kovasti tykkäävät ilmaantuessasi vaihdattamaan jarrunestettä.