Missä naimisiin?

morsian2018

Haluaisimme viettää juhlamme kesällä esim. puistossa tai niityllä, mutta netistä etsiessä ainoastaan erilaisia rakennuksia mainostetaan juhlapaikkoina eikä ulkotiloja ole mitenkään listattu. Jossakin saattaa olla maininta, että ulkotilat myös käytössä, mutta niistä ei monestikaan löydy kuvia tai muutakaan infoa. En haluaisi aivan tasaista ja tylsää nurmikenttääkään, vaan esim. muutama puu tai vaikka luonnonkukkia ympärillä olisi erittäin toivottavaa.

Paikalla saisi olla toki rakennus, jossa voisi olla ruokatarjoilu, mutta en kaipaa mitään hienoja kartanoita joita on paljon tarjolla. Jokin suuri latomainen rakennus, jossa olisi yksinkertaisesti suuri, avoin sisätila jonka saisi koristella vapaasti. Jokunen lupaava on löytynyt, mutta aina pihapiirissä on muitakin rakennuksia eikä väljää ulkotilaa todellisuudessa jää niin paljoa, että varsinaiset juhlat voisi ulkona viettää.

Tuli mieleen, että ehkä jollakin maanomistajalla voisi olla tällainen tila, mutta a) miten sen löytää jos ei tiedä mistä kysyä b) vessat, sähkö, juokseva vesi?

Olisiko tällaista paikkaa jossakin muuallakin kuin Pinterestin kuvissa? Täydellistä olisi, jos paikka löytyy Oulun lähistöltä, mutta täydellisen juhlapaikan vuoksi olen valmis matkustamaan kauemmaksikin, kunhan pysytään Suomen rajojen sisällä. Jakakaa tietonne, kaikkia ehdotuksia ja vinkkejä arvostaisin kovasti!

2

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      Olin pari vuotta sitten häissä Kirjaltajien majalla Vaasassa. Se on oivallinen ulkohääpaikka, tosi kaunis miljöö. Vihkiminen tapahtui laiturilla, siis veden äärellä. Itse juhlaa varten oli pystytetty iso katos ja se siis oli ulkona. Siellä on myös rakennus, jonne oli laitettu noutopöytä.
      Voin suositella tuota idyllistä paikkaa!

      Onnea ja iloa hääsuunnitteluihinne,
      pappi Elisabet

    • beethooven

      Laivalla vielä tietenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      28
      5365
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      13
      3964
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3207
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2820
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      285
      1332
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1318
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      60
      1203
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1139
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      396
      1122
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      215
      1101
    Aihe