Osittain varhennettu eläke

HyväSysteemi

Tänään tuli OVE päätös. Aletaan maksamaan huhtikuun alussa, eikä varhennusvähennystä tehdä, koska täytän maaliskuussa 63.

Mukava raha palkan päälle, noin 900€/kk brutto. Tilasin uuden verokortin, ja pidätysprosentti 19, eli tilille tulee reilu 700€/kk.

Ihan mukava palkanlisä. Nettopalkka noin 1700€, ja siihen päälle tuo 700€, niin kuukaudessa kilahtaa tilille noin 2400€/kk.

Päätös Ilmarisesta tuli tosi nopeasti. Eilen hain, ja tänään oli Nettipostissa päätös, että maksatus alkaa 1.4.2017.

3

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • airistonaalto

      Tuntuu olevan Ilmarisella nopea käytäntö. Olen hakenut Varmasta 6.2 ja mitään ei ole kuulunut.
      Miten vaikuttaa työmarkkinatukeen, sitä ei osaa kukaan vastata, Ei Kelakaan....

    • airistonaalto

      Onpa nopea systeemi Ilmarisella. Itse kysellyt Varmasta 6.2 ja mitään ei ole vielä kuulunut.
      Miten vaikuttaa tyämarkkinatukeen, kukaan ei osaa vastata, ei Kelakaan- soitin lupasivat palata kun virkailija ei tiennyt-uusi asia- eivätkä myäskään vastaa vietikysymykseen. Ymmärrän, että kiireitä heillä!!!

    • HyväSysteemi

      "Työmarkkinatuen osalta on selvinnyt, että OVE voi vaikuttaa työmarkkinatuen määrään vähentävästi, jos henkilö ei työttömäksi joutuessaan ole täyttänyt työssäoloehtoa. Jos työssäoloehto on täyttynyt, työmarkkinatuki maksetaan OVE:n rinnalla vähentämättömänä. Lisätietoja saat Kelasta, www.kela.fi "

      Tuo vastaus löytyi tuolta "Kysy työeläkkeestä" palstalta.

      http://keskustelu.suomi24.fi/talous/kysy-tyoelakkeesta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1797
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1608
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      49
      1144
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      44
      1020
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      939
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      866
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      46
      848
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      800
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      788
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      770
    Aihe