Oppiminen elämän polku

Rakkaus opettaa..
Aidot tunteet saavat minut vaivautumaan, epävarmuuttani.
Aidot tunteet saavat pääni ihananasti sekaisin, tottumattomuuttani.
Aidot tunteet sitoo toisen sydämeesi loppuelämäksi, rakkaudesta.
Aidot tunteet estävät hupisuhteet, himosta.
Aidot tunteet ovat sellaisia mitkä tekevät sinusta aidon, herkän ja haavoittuvan.
Aidosti rakastan häntä ikuisesti..
Mutta aidosti myös opin että kun mahdollisuudet ovat menneet, ne ovat menneet..
3187
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Toi on niin totta että aidot tunteet estävät hupisuhteet. Ei vaan pysty... en voi sydäntäni vielä pettää.

Äänestä

Tiedän että kaipaamani ihmisen tunteet eivät ole yhtä voimakkaat eikä hän halua minua..
Ei tunteeni kuitenkaan anna yhtään löysää..
Olen niiden vallassa.
Kuuntelen sydäntäni ja olen rehellinen niille, toimin niiden mukaan..
Jos en kohtaa ihmistä joka saa liekin syttymään ja tunnen puhdasta rakkautta en huoli ketään vähempää, enkä vielä edes etsi sitä kenestäkään.. Enkä haluakkaan.
Ammun amoria takaisin nuolellaan..
Haluan olla yksin.

Äänestä

Niin opettaa ja oppinut olen. Tein kaiken paskan pettämiseen saakka valehtelin ja elin kaksoiselämää. Kun viimein jäin kiinni ja jouduin seinää vasten tekemään päätöksiä mitä haluan. Tuli se aito rakkaus tilalle. Olen kiitollinen ja ylpeä minkä ratkaisun tein. Opin uuden rakkauden ja vaalin sitä. Aito rakkaus voi unohtua kun haluaa kokeilla rajojaan. Onneksi selvisin ja olen onnellinen mies vaikka ehkä yksi epäilee sitä. Väärin tein sitä kohtaan. Kyllä se ajan myötä sen itsekin ymmärtää mitä aito rakkaus on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epäiletkö kirjoitti:

Rakkaus opettaa..
Aidot tunteet saavat minut vaivautumaan, epävarmuuttani.
Aidot tunteet saavat pääni ihananasti sekaisin, tottumattomuuttani.
Aidot tunteet sitoo toisen sydämeesi loppuelämäksi, rakkaudesta.
Aidot tunteet estävät hupisuhteet, himosta.
Aidot tunteet ovat sellaisia mitkä tekevät sinusta aidon, herkän ja haavoittuvan.
Aidosti rakastan häntä ikuisesti..
Mutta aidosti myös opin että kun mahdollisuudet ovat menneet, ne ovat menneet..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu