Rivi/Paritalon rakentaminen?

Onkokokemusta

Tai siis paremminkin rakennuttaminen!. Tilanne siis on tämä omistan tontin(lohkasin vanhasta talosta, joka myytiin)pientaloalueella, johon on mahdollista rakentaa paritalo, ehkä pienen rivarin... Omasta mielestä tämä ei ehkä olisi paras alue minulle vaikka palvelut ovat kohtuu lähellä ja uusia taloja on rakennettu tähän lähelle, mutta tontin myymisestäkin menisi veroa kohtuu paljon.
Eli voisiko rakennuttaa vaikka 3asunnon rivarin ja ostaa yhden asunnoista edullisesti itselleen, voiko tehdä tälläistä sopimuksia rakennusyhtiön kanssa?

4

700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rakennusfirma

      Rivari onnistuu hyvin ja saat asunnon itsellesi todella edullisesti.
      Pistäydy maanantaina toimistolla, niin laitetaan asia vireille.

    • riippuujaroikkuu

      Sehän riippuu täysin ko. alueenkaavasta. Jos kaava sallii rivarin rakentamisen ja rakennusoikeus riittää, niin mikä estää sopimasta rakennusliikkeen kanssa.

    • Onkokokemusta

      Olikohan se tällä alueella rak.oik 300m2 Ok tai Paritalolle, sitä mietin että jos poikkeusluvalla sais rakennettua pienrivitalon(päissä 4h 100m2 keskellä 3h 80m2) tällainen on parempi kuin paritalo osakkeena, tässä saadaan yksi osakas lisää. Mutta lähinnä mietin että kuinkahan paljon rakennusliikkeelle kustantaisi rakentaa tuollainen ja jos minä tarjoan tontin niin pitäisi minunki jotain hyötyä tälläisesssä kaupassa

      • ihmetampiolet

        Olet ilmeisesti täysi ääliö, ei voi muuta sanoa. Jos olisit oikeesti omistanut omakotitalon ja lohkottanut siitä tontin itsellesi ennen talon myyntiä, tietäisit kyllä tasan tarkkaan paljonko sille saa rakentaa ja tietäisit senkin minkälaisia rakennuksia sille saa tehdä.

        Joka kunnassa/kaupungissa on omat rajoitteensa rakentamiselle.
        Kuvitteletko sinä, että me täällä tiedetään mitkä määräykset/rakennusrajoitteet koskevat sitä sinun tonttia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45582
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      44
      11349
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10961
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9775
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      89
      8606
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      277
      6654
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      2525
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2350
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      12
      2334
    10. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      45
      2154
    Aihe