Äkkiä alkava huimaus!

Pelästynyt97

Olen 19 vuotias miehen alku ja pelästyin eilen kun yhtäkkiä ku puhuin kaverille ja ajoin autoa, niin tuntu että taju lähtee. Olen ollut koko viikon ilman ääntä ja nyt kun ääni on palautunut osittain takaisin niin kuitenki puhuminen tuntuu tosi raskaalta, joten voisiko toi johtuu hapenpuutteesta tai jostai sellasest?

Noh tarina jatkuu... Hetken päästä alkoi kauhee hikoilu ja heikotus ja huimaus palasi taas yhtäkkiä. Oltiin kaverin kanssa paluu matkalla ja kun nousin autosta meinasin kaatua mutta sain autosta tukea et sain taas itteni ojennettua pystyyn. Pystyin kuitenkin kävellä ilman tukea vaikka se tosi pahalta tuntuki.

Mistä tälläinen vois johtua? Eniten pelästyn aina et olis jotain aivoperäistä mut ei ollu muita oireita ku äkillinen huimaus ja hikoilu ja heikotus. Mul on myös niskat ollu jo 3 vuotta enemmän tai vähemmän jumissa mut ei oo koskaan tullu tollast huimausta :(

5

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitenvoitnyt

      Kyllähän tosta pelästyy !
      Kuulostaa sen verran erikoiselta, että lääkärille tietenkin on mentävä.
      Huimaukset voi johtua niin monesta syystä. Kun kirjoitat, että voi olla aivoperäistä, se oikeammin tarkoittaisi kai lähinnä aivoverenkiertohäiriötä, mutta näitä ei pysty kukaan arvioimaan ilman lääkärinkoulutusta.
      Yksi nopeasti tuleva on Menieren oireyhtymä, jota yleisesti kutsutaan Menieren taudiksi. Siitä on niin monta versiota kuin sitä potevaakin. Voi olla lyhyitä kohtauksia tai päiviä ja se voi viedä sairaalaankin. Siinä on ns. kierrehuimausta johon liittyy pahoinvointisuus. Itsellä kohtaukset ovat aika voimakkaita, pahimmat kestää kolmisen päivää siitä lieventyen ja oksennan koko ajan. Siihen kuuluu aika usein ns. silmävärveet. Näkee lamput ja tv-taulut kymmenenä välähtelevinä valoina.
      Jollain muulla niitä oireita ei välttämättä ole voimakkaina.
      Äänen poissaolo ja puhumisen raskaus tähän liittyen antaa viimeistään aiheen käydä lääkärillä. Sydänperäistä jotain voisiko olla, verenkiertohäiriön muodossa ?
      Niskajumit haittaa myös verenkierron kulkemisen päähän siis aivoihin.
      Ehkä on vain niistä kysymys, mutta en jättäisi asiaa sikseen.
      Myös pitkään jatkunut stressi voi aiheuttaa jos jonkunlaisia oireita.
      toivttavasti oli joku ohimenevä oireilu, joka ei koskaan palaa.
      Miten voit nyt ?

      • Pelästynyt97

        Voin nyt ihan normaalisti eikä ole minkäänlaista huimausta sen jälkeen onneksi esiintynyt.
        Lisätäkseni viellä että olen viikon tosiaan ollu ilman ääntä ja sitä ennen olin flunsassa joten en usko että toi huimaus olisi mitenkää sydänperäistä..
        ja piti viellä lisätä tohon että myös kädet ja kasvot pisteli vähäsen sen "kohtauksen" aikana.


      • mitenvoitnyt

        No hyvä, että loppui ! Ehkä se oli vain joku hetkellinen häiriö, kun flunssakin takana !
        Jos on huimannut, se voi olla hetkellinen verenkiertohäiriö ja sen seurauksena hapenpuutteessa voi tulla pistelyä raajoihin, selkään ja kasvoihin ohimenevästi.
        Voi hyvin jatkossa !


    • huimailija

      Epäilen että korvaperäistä ja esim flunssasta johtuvaa...tai sitten kiertohuimausta sisäkorvasta johtuvaa. Netistä löytyy ohjeita sen hoitamiseen eli asentohuimaus.

      Myös tosiaan niskatjumit ja jännitykset iaheutatvat samanlaisia oireita, myös ihan pelkkä psyykkinen jännitys. mikään nosita ei onneksi ole vakavaa,

    • dsxzcvvb

      älä juo kun ajat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2109
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1557
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1329
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      239
      1214
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1180
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      252
      1006
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      926
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      901
    Aihe