Kunta panttaa kaavoitusta

maanom

Omistan 12000 neliön tilan suuren kaupungin laidalta pienemmästä kunnasta. 1000 neliön tonttien hinnat alueella pyörivät 40 tuhannesta ylöspäin. Alueella ei kuitenkaan ole asemakaavaa ja kunnasta kerrottiin, että kaavaa ei tule, ennen kuin suostun myymään tilan kunnalle. Kunta aikoo kaavoittaa tilasta 12 tonttia, joista saisin yhden tai kaksi ja loput kunta pitäisi kaavoituspalkkiona. Suuri osa naapureista on jo suostunut tähän sopimukseen, mutta itseä kyllä epäilyttää tämä kaavoituksen hinta. Ts. kunta perii asemakaavasta ja siihen liittyvistä töistä yli 400 000 euron arvosta maata. Ymmärrän kyllä, että kaavoitus ei ole ilmaista, mutta voiko olla mahdollista, että joudun joko luopumaan maastani tai pitämään sitä joutomaana, koska kaavaa ei tule, eikä suunnittelutarveratkaisuja anneta? Mistä saisi oikeusturvaa?

1

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • entinenmaanomistaja

      Näin se on, kuntien uusi ansaintalogiikka. Kaavoitetaan ainoastaan kunnan joko "vapaaehtoisilla" kaupoilla tai pakkolunastamalla kunnan omistukseen saatuja maita. Ole onnellinen, että edes kaavoittavat yksityisen maita, monet kunnat ei sitä tee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3073
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      41
      2694
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1513
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1261
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      1009
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      126
      922
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      33
      829
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      29
      673
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe