vanhemmille!

Milla12i

Jos lapsestasi on tehty lastensuojeluilmoitus, tutkinta kannattaa päättää mahdollisimman yksinkertaisesti - ja aina myös KIRJALLISESTI.

Muuten voi mennä kuukausia siihen, kun yrität saada sosiaaliviranomaiset ymmärtämään... Mutta et tule kuulluksi. He kirjaavat, mitä haluavat! Sillä he ovat jo tehneet päätöksensä (todennäköisesti jo ennen kuin ovat tavanneet sinua), ja heille olet pelkkä hangoittelija; ehkä tarjoat heille kuitenkin tietoa, jota he voisivat käyttää sinua vastaan.

Vaadi siis epäilyt kirjallisina, ja vastaa niihin kirjallisesti - hyvin harkiten, käytä oikeusapua jos tarpeen. Miten voit puolustautua tehokkaasti, ellet tiedä, mistä sinua tarkalleen ottaen epäillään?

Esim. sossutäti oli soittanut kaveristani poliisille ja kysynyt: "onko lapsen imettäminen 2v seksuaalirikos?" Poliisi vastasi että ei ole. Silti sossutäti halusi jatkaa tapaamisia äidin kanssa, koska oli asiasta eri mieltä. Mutta lain mukaan olisi kuitenkin mentävä.

Jos sossutädit eivät pysty TODISTAMAAN epäilyään (seurausta lapselle), heillä ei ole mitään, ja asia joudutaan ratkaisemaan eduksesi. Sen sijaan jos teet asiasta hankalan, niin kuten jo kerroin, luot heille ehkä todisteet joita he kaipaavat. Tai sitten loppuraportissa lukee: "ei ymmärrä tilannetta" eli ts. ei aihetta lastensuojeluun, mutta eivät myönnä tutkinnan jatkamisen olleen turhaa.

Huolehdi siis siitä, että olet hyvin perillä mikä on ongelma, ja kenellä on todistamisen vastuu.

8

336

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KenkkuOpe

      Oletkohan sinä se sama neropatti, joka on jo vuosia vaahdonnut tuolla koulukeskusteluissakin?

    • Milla_rules

      Hyviä ohjeita! Nämä pitää saada jakoon!

    • kkonummella

      Pitää saada jakoon! Kunpa olisin tiennyt tämän silloin, kun lastensuojelu puoskaroi meitä.

      • LASTENSUOJELUA

        VIERAANNUTTAJA VIRANOMAISET EIVÄT OLE LAPSIA KOSKEVISSA ASIANOSAISIA ELI SOPIMUSOSAPUOLI=
        VANHEMMAT YKSU PÄÄTTÄVÄT LSASTENSA ASIAT;
        EI VIERAANNUTTAJA "VIRANOMAISET-" PERÄTTÖMIN LAUSUMIN, SELVITYKSIN TUOMIOISTUIMESSA LUONNEHÄIRIÖISENÄ SAIRAINA "VIRANOMAISINA !!!


      • SivustaSeurannut

        Pistä korkki kiinni ja kirjoita seuraavan kerran selvin päin, ja ilman isoja kirjaimia, kiitos.


      • TARKOITITKOS
        SivustaSeurannut kirjoitti:

        Pistä korkki kiinni ja kirjoita seuraavan kerran selvin päin, ja ilman isoja kirjaimia, kiitos.

        ITSEÄSI JA/ TAI RAISION KAUPUNGIN LUONNEHÄIRIÖISIÄ VIERAANNUTTAJA "VIRANOMAISIA-", JOILLA KORKKI AUKI KÄNNISSÄ PERÄTTÖMIN "VIRANOMAIS-" LAUSUMIN, SELVITYKSIN TUOMIOISTUIMESSA LUONNEHÄIRIÖISENÄ SAIRAINA "VIRANOMAISINA !!!


      • SivustaSeurannut
        TARKOITITKOS kirjoitti:

        ITSEÄSI JA/ TAI RAISION KAUPUNGIN LUONNEHÄIRIÖISIÄ VIERAANNUTTAJA "VIRANOMAISIA-", JOILLA KORKKI AUKI KÄNNISSÄ PERÄTTÖMIN "VIRANOMAIS-" LAUSUMIN, SELVITYKSIN TUOMIOISTUIMESSA LUONNEHÄIRIÖISENÄ SAIRAINA "VIRANOMAISINA !!!

        Sorry, en tajunnut, ettet olekaan alkoholisti, vaan ehkä neurologisesti sairas. My mistake.


      • tarkoititkoS
        SivustaSeurannut kirjoitti:

        Sorry, en tajunnut, ettet olekaan alkoholisti, vaan ehkä neurologisesti sairas. My mistake.

        Raiison kaupungin luonnehäiriöisiä lapsia tarkoitushakuisesti vieraannuttavia "lastensuojelu-" viranomaisia perättömin lausumin, selvityksin tuomioistuimessa lapsen olosuhteista-


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      629
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      49
      490
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      417
    Aihe