Äkillinen huostaan otto

Turhahuostaanotto

Eilen meille tuli tavalliseen tapaan sossusta henkilö ,olimme juuri syöneet roskaruokaa.no äitini meni nukkumaan koska hänellä on leikattu sydän ja äiti oli saanut nukkua noin 4-6h. No sossu henkilö nimeltä Hannu tuli klo 15.00 joten äitini oli nukkunut 5 min.sitten hannu lähti 30 min päästä ja olin veljeni kanssa selkeästi selittänyt tilanteen monta kertaa ja tuntui että asia on selvä.no Hannu lähti pois ja noin 30min koko sossu porukka porukka oli meillä.ja äiti heräsi eikä äidillä ollut mitään.no tänään sossun pomo kävi meillä jonkun naisen kanssa ja he olivat tulossa keskustelemaan voimmeko olla kotona !no ei siinä keskusteltu kuin 2 min japäätös oli selvä !?Hannun mukaan äitini oli nukkunut monta tuntia ja minä olin häntä herätellyt niin kovaa että jokainen olisi herännyt.ensinnäkin 1. äitini oli nukkunut 5 min ennen kuin hannu tuli.
2.en herätellyt äitiä edes kovaa!
No tavalliseen tapaan sossun tädit ei kuunnellut ketään muuta kuin hannua vaikka hannu ei edes ollut meillä!meillä kaikki olivat rauhallisia mutta äiti hermostui hannun valehtelemisesta joten kun äiti 2 kertaa haukkui sossun tätejä toinen niistä soitti virka-avun paikalle!eikä poliisit tehneet meillä mitään!minulla on siis 2 5 vuotiasta marsua ja toisella niistä on sydämmen vajaatoiminta eikä se elä kuin Max.1kk!ja sossu sanoo kyllä sä niitä pari kertaa viikossa pääset katsomaan....ja olen ainoa ketä siitä "osaa" huolehtia (pyllyn peseminen ettei tulehdu ,lääkkeiden antaminen yms ja monta muuta asiaa)joten tiivistettynä minä ja minun veli huostaan otettiin äkillisesti koska äitini nukkui 5 min! Joten miettikää 2 kertaa ennen kuin luotatte sossuun!

5

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turhahuostaanotto

      Ja siis tarkoitin että olen ainoa ketä osaa huolehtia oliviasta(marsu jolla on sydämmen vajaa toiminta)

    • pikku-lissu

      keksitty tarina. arvosana 2/5.

      • Juu--huono

        No ei n. 12-vuotiaalta parempaakaan voi odottaa.


    • Minulle sattui vähän samanlainen juttu kun olin nuorempi.

      Asuin silloin yksiössä ja muutamia kavereita käymään. Otimme vähän kaljaa ja yksi kavereistani kysyi naapureistani. Kerroin jonkun lapsiperheen asuvan yhden seinän takana, ja että niillä oli täytyi olla ainakin neljä pientä lasta. Toisen seinän takana asui joku mummo.

      Yksi kavereistani sai idean, että alkaisimme soittelemaan pilapuheluja. Selailimme puhelinluetteloa ja löysin sieltä hauskalta kuulostavan nimen, "Sosiaalipäivystys".

      Pyöritin sosiaalipäivystyksen numeron ja kerroin kohteliaasti esittäytyneelle sosiaalityöntekijälle tarvitsevani lapsenvahdin siksi illaksi, koska otimme kavereideni kanssa kaljaa ja olimme juuri baariin lähdössä. Hän kysyi osoitettani ja aloin tottumuksesta luetella omaa osoitettani. Tajusin viime hetkellä, ettei oman osoitteen kertominen olisi kannaltani hyvä juttu, joten annoin sen sijasta naapurin mummon osoitteen.

      Jatkoimme kaljan ottamista ja tunnin kuluttua alkoi rapusta kuulua meteliä. Arvelimme, että sossut olisivat mummon oven takana ja menimme rappuun saamaan hyvät naurut.

      Jostain syystä poliisit raahasivat naapurissani asuvan suurperheen isää ja äitiä käsiraudoissa rappusia alas. Sossut puolestaan pukivat lapsikatraalle vaatteita päälle.

      Minua ei yhtään naurattanut. Olin antanut sosiaalipäivystykseen vahingossa väärän osoitteen.

      En voinut asialle mitään. Menimme takaisin sisään ja jatkoimme kaljan ottamista.

      Tapasin suurperheen isän joitakin viikkoja myöhemmin baarissa. Hän oli aivan deekiksellä. Sossu oli vienyt lapset, eikä hän näkisi heitä enää ikinä. Muija oli ottanut eron. Juomisen vuoksi oli mennyt työpaikkakin. Onneksi hänellä oli kuitenkin juuri saanut sossusta rahaa, joten sain hänet tarjoamaan minulle kaljan.

      Niin se elämä heittelee.

      • 1918

        Johan on pöljä juttu, kelpaisi kehnoon romskuun. :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      50
      7163
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      117
      3892
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3826
    4. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      58
      2152
    5. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      46
      2127
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      249
      2012
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      35
      1982
    8. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      2
      1852
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      34
      1515
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      79
      1319
    Aihe