Zen ja kuinka sitä tulisi oppia

Mitä mieltä olette Zenistä? Mitä Zen mielestänne on, ja kuinka sitä tulisi oppia?

Munkki Bodhidharma määritteli Zenin näin:

"Zen on erityinen kirjoitusten ulkopuolinen viesti
Se ei ole riippuvainen sanoista ja kirjaimista
Se osoittaa suoraan ihmismieleen
Se on valaistumisen oivamtaminen."

Mitä johtopäätöksiä tekisitte tämän perusteella zenistä?

7

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pahoittelen virhettä lähettämisessä, lähetti saman keskusteluviestin useampaan kertaan.

    • ZenKivi

      Bodhidharman esimerkki on "valaiseva". Zen on yksi buddhalaisuuden muoto, jossa pyritään yhtäkkiseen muutokseen ihmisessä, ei niinkään pitkään kehitykseen kohti jotain myöhemmin tajuttavaa. Asia on tajuttava nyt, tai ei ollenkaan. New Yorkissa oli aikoinaan munkki, joka tiivisti asian ehkä karkeasti, mutta ymmärrettävästi:

      Buddhalaisuus on yleensä sitä, että pidätetään pierua iltayhdeksään asti ja päästetään vasta sitten vaimea tuhnu. Zenissä ei pidätetä ollenkaan vaan päästetään pieru saman tien. Ja se pieru kaataa vaikka vuoren.

    • Hienoa kuvailua, itsekin olen huomannut, että Zenissä on tärkeintä äkillinen valaistuminen, satori, kensho, tai millä nimellä sitä halutaankaan kutsua. Zenissä on tärkeää hetkessä eläminen, ja syy-seuraussuhteiden (Karman lain) tunteminen, valaistunut ihminen on yhtä syy- ja seuraussuhteidensa kanssa. Itse harrastan zazenia päivittäin, valaistuakseni, ja ajattelin kohta käydä taas istumaan. :-)

      • ZenKivi

        Vanha opettajani aina sanoi: "Älä mieti valaistumista tai siitä tulee sinulle este. Zazenilla ei ole tarkoitusta, se vain poistaa kaiken turhan ja väärän omasta mielestäsi. Zazen on jo valaistuminen, se on harmonia todellisuuden kanssa."


      • No, zazenin onkin tarkoitus poistaa kolme mielen myrkkyä; pahantahtoisuus, himot ja tietämättömyys, ja zazenilla ei tosiaan ole tarkoitusta, sillä se on vain "pelkkää istumista" (shikantaza kävisi tähän myös.) Zenissä kaikenlaiset harmoniat ovat kyllä tärkeitä. :-)


    • a-no

      Chanin ainoa periaate on wu wei (ei ponnistusta) eli muinaisen tien seuraaminen. Näin 2000- luvun ihmisenä voin sanoa, että se tarkoittaa geenien ohjaileman käyttäytymisemme hyväksymistä sellaisenaan.

      Rosebud- kirjakaupasta, stadista kannattaa ostaa vaikkapa Chuangtse - Joutilaan Vaelluksesta tai Hanshan - Kylmä Vuori (runoteos). Laozin Dao De Jing on kaiken perusta, mutta osittain vaikeaselkoinen.

      Japanin Zen on kiinalaisen filosofisen taolaisuuden muoto, johon liittyy epäterveitä, taikauskoisia piirteitä. Tälläisiä ovat mm. buddhalaisuudesta tullut muodollinen meditaatio, karma, koan. luostarilaitos ja ennen kaikkea myytti valaistumisen saavuttamisesta. Valaistumista ei tarvitse saavuttaa, sillä kaikki ovat jo valastuneita.

      Jos haluaa japanilaista chania lukea, niin suosittelen Ryokan - Suuri Hupsu. Se on Hanshanin Kylmä Vuori- teoksen japanilainen vastine.

    • Istu_pöntölle

      Zen on taito kakkia niin ettei peräpukamat ratkea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1761
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      144
      1738
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      318
      1413
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1102
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1048
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe