Zen ja kuinka sitä tulisi oppia

Mitä mieltä olette Zenistä? Mitä Zen mielestänne on, ja kuinka sitä tulisi oppia?

Munkki Bodhidharma määritteli Zenin näin:

"Zen on erityinen kirjoitusten ulkopuolinen viesti
Se ei ole riippuvainen sanoista ja kirjaimista
Se osoittaa suoraan ihmismieleen
Se on valaistumisen oivamtaminen."

Mitä johtopäätöksiä tekisitte tämän perusteella zenistä?

7

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pahoittelen virhettä lähettämisessä, lähetti saman keskusteluviestin useampaan kertaan.

    • ZenKivi

      Bodhidharman esimerkki on "valaiseva". Zen on yksi buddhalaisuuden muoto, jossa pyritään yhtäkkiseen muutokseen ihmisessä, ei niinkään pitkään kehitykseen kohti jotain myöhemmin tajuttavaa. Asia on tajuttava nyt, tai ei ollenkaan. New Yorkissa oli aikoinaan munkki, joka tiivisti asian ehkä karkeasti, mutta ymmärrettävästi:

      Buddhalaisuus on yleensä sitä, että pidätetään pierua iltayhdeksään asti ja päästetään vasta sitten vaimea tuhnu. Zenissä ei pidätetä ollenkaan vaan päästetään pieru saman tien. Ja se pieru kaataa vaikka vuoren.

    • Hienoa kuvailua, itsekin olen huomannut, että Zenissä on tärkeintä äkillinen valaistuminen, satori, kensho, tai millä nimellä sitä halutaankaan kutsua. Zenissä on tärkeää hetkessä eläminen, ja syy-seuraussuhteiden (Karman lain) tunteminen, valaistunut ihminen on yhtä syy- ja seuraussuhteidensa kanssa. Itse harrastan zazenia päivittäin, valaistuakseni, ja ajattelin kohta käydä taas istumaan. :-)

      • ZenKivi

        Vanha opettajani aina sanoi: "Älä mieti valaistumista tai siitä tulee sinulle este. Zazenilla ei ole tarkoitusta, se vain poistaa kaiken turhan ja väärän omasta mielestäsi. Zazen on jo valaistuminen, se on harmonia todellisuuden kanssa."


      • No, zazenin onkin tarkoitus poistaa kolme mielen myrkkyä; pahantahtoisuus, himot ja tietämättömyys, ja zazenilla ei tosiaan ole tarkoitusta, sillä se on vain "pelkkää istumista" (shikantaza kävisi tähän myös.) Zenissä kaikenlaiset harmoniat ovat kyllä tärkeitä. :-)


    • a-no

      Chanin ainoa periaate on wu wei (ei ponnistusta) eli muinaisen tien seuraaminen. Näin 2000- luvun ihmisenä voin sanoa, että se tarkoittaa geenien ohjaileman käyttäytymisemme hyväksymistä sellaisenaan.

      Rosebud- kirjakaupasta, stadista kannattaa ostaa vaikkapa Chuangtse - Joutilaan Vaelluksesta tai Hanshan - Kylmä Vuori (runoteos). Laozin Dao De Jing on kaiken perusta, mutta osittain vaikeaselkoinen.

      Japanin Zen on kiinalaisen filosofisen taolaisuuden muoto, johon liittyy epäterveitä, taikauskoisia piirteitä. Tälläisiä ovat mm. buddhalaisuudesta tullut muodollinen meditaatio, karma, koan. luostarilaitos ja ennen kaikkea myytti valaistumisen saavuttamisesta. Valaistumista ei tarvitse saavuttaa, sillä kaikki ovat jo valastuneita.

      Jos haluaa japanilaista chania lukea, niin suosittelen Ryokan - Suuri Hupsu. Se on Hanshanin Kylmä Vuori- teoksen japanilainen vastine.

    • Istu_pöntölle

      Zen on taito kakkia niin ettei peräpukamat ratkea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      152
      2864
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      279
      2550
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      39
      1544
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1222
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1075
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      319
      946
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      60
      922
    Aihe