Ei Abloy ole hullu kun se pyytää...

Liikaonainaliikaa

Abloy lukot vaihdettiin taloyhtiöön. Sikakalliit mutta kaiken huippuna lisäavaimista pitää maksaa n. 30 euroa kappaleelta. Joku kartelli siinä on pakko olla - mitään kilpailua lukkojen ja avaimien hinnoittelussa ei ole. Kummallinen jäänne koko lukkomafia. Eikö löydy jotain toista lukkovalmistajaa - ei kai se mitään rakettitiedettä ole?

5

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NickNailer

      Olisitte ostaneet Abloyn vientimallin Virosta. Hinta on 1/3 suomalaisista hinnoista. Avaimia saa kympillä.

      Suomessa on kaikki kallista, koska suomalaiset ovat niin yksinkertaisia että hävettää.

      • niin-se-toimii

        Ja lisäavainten teettämisen voi kätevästi hoitaa hallituksen vuotuisella Tallinnan reissulla. Näin se homma toimii, kun on BauHerr/NickNailer hoitamassa!


    • NickNailer

      Ai niin unohdin vastata kysymykseen: on kartelli, koska Abloy myy kalliita suomimallin lukkoja vain niille, jotka sitoutuvat myymään kalliiseen hintaan.

      Valtuutetun kartellimyyjän voi kiertää, esim. Viron kautta.

    • poro83

      Kyllä suomessa muitakin vaihtoehtoja on kuin Abloy. Keskieurooppalaiset Kaba, Dorma, Kotimainen Iloq.
      Tohon sun lisäavaimen kalleuteen on aina ratkaisu että olisit tilannut x-määrän lisä avaimia tehdastilauksen yhteydessä niin olisi tullut halvemmaksi. Jälkikäteen tilatuissa avaimissa pitää ottaa aina huomioon se että niiden tilauksen käsittelee joku aina muutamaan kertaan yrityksessä ennenkuin ne ovat asiakkaalla niihin tulee postimaksu kun tilataan joensuusta.

    • lukkoseppä30

      Kaba ja dorma valtuutettu lukkoliiket löytyy koko suomeen ympäri. Parempaa ei saa. Hintalaatu. Kaban hintataso lyö abloy joka päivä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      106
      3761
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3193
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      230
      2809
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      39
      2366
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      35
      1676
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      24
      1486
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1476
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      14
      1361
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      18
      1335
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1271
    Aihe