Harkinnassa Brac/retket sieltä?

Braciin

Haaveissa on päästä elo-syyskuussa Kroatiaan ja tällä kertaa Splitin seudulle. Olen katsellut kohteeksi Bracia. Tarkoitus ei ole kuitenkaan olla viikkoa ihan aloillaan vaan nähdä samalla myös Kroatiaa.
Kuulisin mielelläni kokemuksia Bracista ja erityisesti siitä, että tekevätkö eri matkanjärjestäjät sieltä retkiä muualle? Jos tekevät, niin ketkä ja minne?
Autoa en meinaa vuokrata, sillä aion tällä kertaa lähteä reissuun aivan yksikseni.

5

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Splitlandia

      Bracin saari näkyy Splitin kaupungin rannasta ja näyttää läheiseltä, mutta lautta puksuttaa väliä tunnin verran sivu. Jos saarta käyttää tukikohtana, mantereelle käyntiin menee kokonaismatkasta siis pari tuntia. Lisäksi Norwegianin aamulennolle pitäisi olla aikaisin kentällä. Bracista se ei ollut mahdollista. Hylkäsin tämän vuoksi Bracin tukikohtana ja valitsin mantereen, josta sukkuloin yhtenä kohteena Braciin mm . Boliin ja Zlatni Ratiin. Bracin saarelle menin Splitin kautta ja mantereelle palasin Makarskaan.
      Bracin asutus on keskittynyt rannikolle pienehköihin kyliin (satamiin) ja korkeammalla keskiosalla teiden varret ovat täysin asumattomia. Parhaat maisemat olivat juuri tuonne Boliin serpentiiniä laskeuduttaessa ja Zlatni Ratin uimarannalla.

      Näin siis viime kesänä omatoimimatkalla, seuramatkoista minulla ei ole hajua.

      • Saulovic

        Kiinnostaisi tietää vähän enemmän tuosta omatoimimatkasta Splitin seudulle. Itse olen tähän asti reissannut seuramatkoilla, mutta näyttävät olevan aika hintavia. Tulisiko halvemmaksi yhdistelmällä Norwegian majoitus itse varattuna? Ja mites tuo Norwegian oikein toimii? Käsittääkseni matkatavaroista peritään eri maksu/pitää ilmoittaa erikseen matkaa varattaessa? Miten siirtyminen lentokentältä kohteeseen onnistuu ja mitä kautta kannattaa varata majoitus?


      • Splitlandia

        Itse varasin viime vuonna lentoliput Splitiin täältä http://www.halvatlennot.fi/. Koska meitä oli useampia, säästimme parisataa euroa verrattuna suoraan Norwegianilta ostettaviin lippuihin vaikka kuitenkin lensimme Norwegianilla. Ihmeellinen on siis maailma.
        Käsimatkatavara 10 kg menee Norskilla mukana ilmaiseksi halvimmilla lipuilla, kalliimmilla raja on 15 kg.

        Vertaa hintoja myös sivustoilta trivago.fi tai momondo.fi.

        Hotelliarvosteluja kannattaa etukäteen lukea sivustoilta Tripadvisor, Hotels.com tai Booking.com, ettei eksy mihinkään läävään.
        Ehkä joudut ajamaan busilla Splitin keskustaan Rivalle, sieltä pääsee aina jatkamaan, riippuen mihin suuntaan olet menossa.


    • eaglet

      Bracin saarelta on lauttayhteys päivittäin mantereelle. Me teimme retken mantereelta mm. Braciin. Lähdimme Makarska Rivieralta Baska Vodasta. Bracin saarella liikennöi paikallisbussit. Esim. Supetarin ja Bolin välillä aamu-ja iltapäivisin. Supetarista on useita päivittäisiä laivavuoroja mm. mantereelle Splitiin, Dubrovnikiin, Korculan saarelle. Bolin satamasta pääsee Hvarin saarelle.
      Matkanjärjestäjät Aurinkomatkat,Tjäreborg, jne. järjestävät retkiä.
      Kaunis paikka, mutta ei paljon nähtävää ja tekemistä, jos haluaa muutakin kuin maata rannalla, uida, juoda, syödä,

    • Pecu

      Paras hotelli on Makarskan Osejava ja sieltä huone ranskalaisella parvekkeella ja merinäköalalla. Aamiainen kannattaa ottaa mutta puolihoitoon sisältyvä illallinen oli seisova pöytä ja aika perusmössöä. Makarskasta saa retkiä kaikkiin haluamiisi paikkoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      106
      2669
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      110
      1946
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1576
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      28
      1294
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      25
      1129
    6. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      53
      1032
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      126
      1017
    8. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      83
      1015
    9. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      95
      998
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      344
      863
    Aihe