Harkinnassa Brac/retket sieltä?

Braciin

Haaveissa on päästä elo-syyskuussa Kroatiaan ja tällä kertaa Splitin seudulle. Olen katsellut kohteeksi Bracia. Tarkoitus ei ole kuitenkaan olla viikkoa ihan aloillaan vaan nähdä samalla myös Kroatiaa.
Kuulisin mielelläni kokemuksia Bracista ja erityisesti siitä, että tekevätkö eri matkanjärjestäjät sieltä retkiä muualle? Jos tekevät, niin ketkä ja minne?
Autoa en meinaa vuokrata, sillä aion tällä kertaa lähteä reissuun aivan yksikseni.

5

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Splitlandia

      Bracin saari näkyy Splitin kaupungin rannasta ja näyttää läheiseltä, mutta lautta puksuttaa väliä tunnin verran sivu. Jos saarta käyttää tukikohtana, mantereelle käyntiin menee kokonaismatkasta siis pari tuntia. Lisäksi Norwegianin aamulennolle pitäisi olla aikaisin kentällä. Bracista se ei ollut mahdollista. Hylkäsin tämän vuoksi Bracin tukikohtana ja valitsin mantereen, josta sukkuloin yhtenä kohteena Braciin mm . Boliin ja Zlatni Ratiin. Bracin saarelle menin Splitin kautta ja mantereelle palasin Makarskaan.
      Bracin asutus on keskittynyt rannikolle pienehköihin kyliin (satamiin) ja korkeammalla keskiosalla teiden varret ovat täysin asumattomia. Parhaat maisemat olivat juuri tuonne Boliin serpentiiniä laskeuduttaessa ja Zlatni Ratin uimarannalla.

      Näin siis viime kesänä omatoimimatkalla, seuramatkoista minulla ei ole hajua.

      • Saulovic

        Kiinnostaisi tietää vähän enemmän tuosta omatoimimatkasta Splitin seudulle. Itse olen tähän asti reissannut seuramatkoilla, mutta näyttävät olevan aika hintavia. Tulisiko halvemmaksi yhdistelmällä Norwegian majoitus itse varattuna? Ja mites tuo Norwegian oikein toimii? Käsittääkseni matkatavaroista peritään eri maksu/pitää ilmoittaa erikseen matkaa varattaessa? Miten siirtyminen lentokentältä kohteeseen onnistuu ja mitä kautta kannattaa varata majoitus?


      • Splitlandia

        Itse varasin viime vuonna lentoliput Splitiin täältä http://www.halvatlennot.fi/. Koska meitä oli useampia, säästimme parisataa euroa verrattuna suoraan Norwegianilta ostettaviin lippuihin vaikka kuitenkin lensimme Norwegianilla. Ihmeellinen on siis maailma.
        Käsimatkatavara 10 kg menee Norskilla mukana ilmaiseksi halvimmilla lipuilla, kalliimmilla raja on 15 kg.

        Vertaa hintoja myös sivustoilta trivago.fi tai momondo.fi.

        Hotelliarvosteluja kannattaa etukäteen lukea sivustoilta Tripadvisor, Hotels.com tai Booking.com, ettei eksy mihinkään läävään.
        Ehkä joudut ajamaan busilla Splitin keskustaan Rivalle, sieltä pääsee aina jatkamaan, riippuen mihin suuntaan olet menossa.


    • eaglet

      Bracin saarelta on lauttayhteys päivittäin mantereelle. Me teimme retken mantereelta mm. Braciin. Lähdimme Makarska Rivieralta Baska Vodasta. Bracin saarella liikennöi paikallisbussit. Esim. Supetarin ja Bolin välillä aamu-ja iltapäivisin. Supetarista on useita päivittäisiä laivavuoroja mm. mantereelle Splitiin, Dubrovnikiin, Korculan saarelle. Bolin satamasta pääsee Hvarin saarelle.
      Matkanjärjestäjät Aurinkomatkat,Tjäreborg, jne. järjestävät retkiä.
      Kaunis paikka, mutta ei paljon nähtävää ja tekemistä, jos haluaa muutakin kuin maata rannalla, uida, juoda, syödä,

    • Pecu

      Paras hotelli on Makarskan Osejava ja sieltä huone ranskalaisella parvekkeella ja merinäköalalla. Aamiainen kannattaa ottaa mutta puolihoitoon sisältyvä illallinen oli seisova pöytä ja aika perusmössöä. Makarskasta saa retkiä kaikkiin haluamiisi paikkoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      49
      9911
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      12
      6685
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      73
      6015
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      40
      5891
    5. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4104
    6. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      263
      3026
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      39
      2306
    8. Mikä asia on jäänyt kaivatustasi parhaiten

      mieleesi? 💬😀🙋🏼‍♂️😱
      Ikävä
      61
      1335
    9. Suomussalmen baarit

      Mikä homma on Suomussalmen baareissa? Niin jumalattoman vittumainen portsari oli eräässä nimeltä mainitsemattomassa paik
      Suomussalmi
      19
      1126
    10. Millä paikkakunnalla kaivattusi asuu

      Jäikö sydän jonnekin? Jos, niin minne tai mihin? Laita paikkakunta tai paikka ja kunta🤭 Esim. Helsinki tai Pubin vessa
      Ikävä
      48
      975
    Aihe